Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Zastavení trestního stíhání u těchto osob bylo podle něj nezákonné a předčasné. Vůči dalším čtyřem obviněným osobám - Babišovým příbuzným - Zeman usnesení o zastavení trestního stíhání nezrušil a tím pro ně případ ukončil.

"Samotný spis jsem četl tři týdny, celkem intenzivně. Zrušil jsem kvůli tomu veškerý svůj program," uvedl Zeman s tím, že je s kauzou seznámen opravdu podrobně. Pročíst musel přes 60 svazků vyšetřovacího spisu a pět svazků dozorového spisu. Politický tlak si podle svých slov nepřipouštěl. 

Zeman uvedl, že přezkumem rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha odhalil nedostatky ve skutkové rovině i v rovině právního hodnocení. Zmínil mimo jiné nesprávné hodnocení důkazů a neúplné vyhodnocení evropské legislativy. Konkrétní být ale nechtěl. I přesto však uvedl, že neshledal žádné důvody pro to, aby se státní dozorový zástupce vyměnil, a tak bude případ i nadále dozorovat Šaroch.

Kriticky se vyjádřil i k činnosti regionální rady, která dotace Čapímu hnízdu poskytla. "Mám za to, že tato činnost zejména v první fázi hodnocení projektu byla naprosto formální, uložené údaje nebyly ověřovány ani nebyla přezkoumávána majetková struktura žadatele," uvedl Zeman s tím, že pochybení mohla být způsobena mimo jiné nedostatečným personálem. 

Stíhání Babiše a Mayerové v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci Šarochovi, pro kterého je Zemanův právní názor závazný. Ve věci bude muset provést úkony a doplnění, které mu nejvyšší státní zástupce nařídí. "V současné době není důkazní situace na to, aby mohla být věc obžalována nebo zastavena," uvedl Zeman. Zároveň ale zdůraznil, že nepředjímá, jaký má být výsledek vyšetřování, a že u obviněného Babiše i Mayerové je nutné ctít presumpci neviny. Šaroch nemá k novému rozhodnutí ve věci žádnou lhůtu.

Nadále stíhaná Jana Mayerová, ještě pod svým dívčím jménem Jana Nagyová, s tehdejším majitelem Agrofertu Andrejem Babišem spolupracovala jako dotační expertka. V letech 2008 až 2010 byla místopředsedkyní představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo (dříve ZZN Pelhřimov), poté byla do listopadu 2011 místopředsedkyní dozorčí rady firmy. Podepsala žádost o padesátimilionovou dotaci z evropských fondů na Farmu Čapí hnízdo.

Definitivní zastavení stíhání se týká Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. "Nepodařilo se prokázat jejich aktivní zapojení do procesu získání dotace a vědomí o tom, že změna akcionářské struktury by měla souviset s dotačním financováním," vysvětlil Zeman. 

Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Trestní stíhání Babiše i dalších v případu zastavilo pražské městské státní zastupitelství v půlce září. Šéf MSZ Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího vyjádří k závěrům nejvyššího státního zástupce ve čtvrtek večer. Ještě ve středu odpoledne však Babiš po telefonickém rozhovoru s prezidentem pro ČTK uvedl, že hlava státu takzvanou abolici navrhovat nebude. Dříve prezident nicméně uvedl, že kdyby bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno, přikláněl by se k abolici. V jejím důsledku by bylo další trestní stíhání nepřípustné.

Premiér po zveřejnění závěrů nejvyššího státního zástupce ale znovu uvedl, že by abolici nepřijal, protože chce, aby se prokázala jeho nevina. Dokonce chce požádat prezidenta Zemana, aby ji ani neudělil. Pokračování kauzy údajně očekával. "Ten trend je dobrý, protože původně bylo stíháno 11 osob, pak sedm, teď dvě, tak snad to skončí na nule," uvedl Babiš. Zároveň ocenil, že je definitivně zastaveno trestní stíhání ostatních členů jeho rodiny.

"Zatažení mojí rodiny do celé té sprosté a vylhané kauzy byla od začátku neuvěřitelná prasárna," napsal premiér na svůj facebookový účet.

"Každý rozumný člověk pochopí, že celá kauza je vykonstruovaná a objevila se jen proto, že jsem v politice," uvedl premiér a ostře se ohradil vůči práci novinářů, která podle něj šíří špatný obraz České republiky, jelikož téma následně přebírají i zahraniční média.

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček řekl, že obnovení trestního stíhání Babiše není důvod k odchodu z vlády. Babišovy kauzy ale podle něj komplikují vládě práci. 

Místopředseda ANO Radek Vondráček je přesvědčený, že případ spěje ke konečnému zastavení trestního stíhání Babiše. Nejvyšší státní zástupce je podle něj pouze pod mediálním tlakem a chce pro svou jistotu došetřit bílá místa, která v případu zůstávají. Šéf sněmovny dodal, že nadále platí presumpce neviny, pro ANO dnešní krok žalobce Zemana nic nemění.

Předseda ODS Petr Fiala očekává, že premiér Andrej Babiš (ANO) do vyřešení svých osobních problémů nabídne post premiéra jinému zástupci hnutí ANO. "Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi Českou republiku. Očekávám, že Andrej Babiš začne řešit své osobní problémy tak, aby nevznikaly žádné pochybnosti. To znamená, že do vyřešení svých osobních problémů nebude premiérem," uvedl Fiala. Babiš ale rezignovat nehodlá a Fialovi v rozhovoru pro Rádio Impuls vzkázal: "Tak já navrhuji ODS, aby si za předsedu zvolili pana Pavla Novotného z Řeporyj. S ním alespoň bude sranda."

K odstoupení z čela vlády Babiše vyzvali i předsedové dalších stran: Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Šéf SPD Tomio Okamura chce vyčkat na konečné rozhodnutí o vině. Výborný i Rakušan uvedli, že by se všichni politici měli zdržet tlaku na orgány činné v trestním řízení. 

Podle předsedkyně TOP09 Markéty Adamové Pekarové v případě, že Babiš neodstoupí z pozice premiéra, je namístě svolání mimořádné schůze sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě.

Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že respektuje částečné zrušení svého usnesení o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo. K obsahu rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se zatím vyjadřovat nebude, protože se s rozhodnutím nejprve musí podrobněji seznámit.

V souvislosti s posledním vývojem kolem auditní zprávy EK se spolek Milion chvilek rozhodl uspořádat po celé zemi ještě letos další sérii protestů, jejichž hlavním požadavkem bude demise premiéra Andreje Babiše. První demonstrace se uskuteční v úterý 10. prosince na Karlově náměstí v Praze, řekl ve středu večer předseda spolku Mikuláš Minář. Následovat budou demonstrace 16. a 19. prosince, které se uskuteční v dalších městech kromě Prahy. Naposledy Milion chvilek svolal demonstraci 16. listopadu na pražskou Letnou, na níž odchod premiéra žádalo odhadem na čtvrt milionu lidí.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnído je ale přiměl svolat je ještě do konce roku.

"V tuto chvíli máme opět trestně stíhaného premiéra. Po evropském auditu, který potvrdil obrovský premiérův střet zájmů a neoprávněné čerpání financí z veřejných rozpočtů, je to tento týden již druhý skandál, který jasně ukazuje na nutnost premiérovy okamžité demise. Problémy Andreje Babiše zásadně poškozují celou republiku. Rozhodli jsme se proto, že nebudeme čekat s dalšími protesty až do ledna. To, co se děje, je zcela nepřijatelné," uvedl v tiskové zprávě Milion chvilek.

 

Související