České aerolinie (ČSA) a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých spojů do Birminghamu a Londýna už v zimním letovém řádu, neobnoví je ani v létě. Informoval o tom v pátek server Zdopravy.cz. Skupina Smartwings má dlouhodobě odstavena letadla typu Boeing 737 Max, jejichž provoz byl zakázán po dvou nehodách.

Původně bylo přerušení linek na ostrovy dočasné, skupina Smartwings, pod kterou obě aerolinky patří, se nyní rozhodla linky zrušit úplně. "Za situace, kdy dlouhodobě nemůžeme provozovat letouny B 737 Max, je nutné se výhradně zaměřit na optimální komerční využití naší flotily a provoz linek, které splňují naše obchodní očekávání," řekla serveru mluvčí skupiny Vladimíra Dufková.

V lednu bude přerušena také linka na Island s mezipřistáním v Kodani. Poslední spoj poletí 6. ledna z Prahy a 7. ledna zpět. V létě by měla být linka obnovena, ovšem už bez mezipřistání v Dánsku.

Související

Letouny Boeing 737 Max byly na jaře celosvětově odstaveny po dvou nehodách, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Společnost Smartwings tehdy vlastnila sedm těchto strojů, další měla převzít. Nyní jich měla mít dvě desítky. Boeing po úpravě problémového softwaru doufá, že bude moci obnovit provoz letounů Max v prosinci.

Velká Británie je nejvytíženější destinací z letového řádu pražského letiště. Po zrušení uvedených linek bude pravidelně létat 22 linek pěti různých dopravců do celkem 12 měst v Anglii, Skotsku a Severním Irsku. Osm linek míří na jednotlivá letiště v Londýně.

 

Související