Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o tři procenta po zářijovém revidovaném růstu o 4,6 procenta. K poklesu průmyslu přispěla zejména výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, hutní zpracování kovů nebo výroba strojů a zařízení. Naopak se v říjnu meziročně lépe dařilo výrobcům elektrických zařízení. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 0,4 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Proti září průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů klesla o 0,1 procenta.

"Průmysl dál zpomaluje. Navíc narazil na vysokou srovnávací základnu z loňského roku," uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků klesla v říjnu meziročně o 4,8 procenta, v případě slévárenství a výroby základních kovů byl pokles o 10,7 procenta. Výroba strojů se v říjnu snížila o 3,3 procenta. Naopak výroba elektrických zařízení stoupla o 7,5 procenta, výroba elektřiny, plynu, tepla pak o 3,8 procenta. Růst o 25,3 procenta v říjnu zaznamenala výroba základních léků a farmaceutických přípravků.

Hodnota nových zakázek průmyslovým podnikům v říjnu klesla meziročně o 4,8 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se přitom snížily, zatímco tuzemské nové zakázky stouply. Tržby průmyslových podniků v říjnu meziročně klesly o 2,1 procenta. Tržby z vývozu klesly o 3,6 procenta, domácí tržby o 0,1 procenta.

Průmyslové podniky v říjnu zaměstnávaly o 1,3 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 5,3 procenta.

Na český průmysl dolehl nepříznivý vývoj v zahraničí, zejména v automobilovém průmyslu, shodli se analytici. Pro celý letošní rok očekávají jen nepatrný růst.

"Český průmysl, který dosud vytrvale odolával očekávanému zpomalení, již začíná pociťovat pokles ekonomické aktivity v partnerských zemích," řekl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. V kontextu vývoje v německém automobilovém průmyslu je to však stále velmi příznivý výsledek, jelikož tamní automobilový sektor v letošním roce klesá dvouciferným tempem, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler.

Z vývoje nových zakázek je podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče zřejmé, že se tuzemští výrobci i nadále potýkají s poklesem průmyslové aktivity v eurozóně. "Za celý rok 2019 vykáže tuzemská průmyslová výroba jen nepatrný růst, v řádu několika desetin procenta. Pro rok 2020 bude zásadní, zda se podaří zklidnit situaci na poli obchodních válek a zdárně dořešit brexit. Obojí stále představuje nejistotu, jakkoliv se vývoj v několika posledních týdnech zlepšil," podotkl.

Průmyslová výroba slábne od května. "Za celý rok čekáme růst průmyslové výroby o 0,3 procenta. Vývoj průmyslu v Německu a také pokles indikátorů aktivity v českém průmyslu neukazuje na brzký obrat,"uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Pokud se podaří snížit nejistoty v zahraničí, což se nyní částečně děje, český průmysl by se podle něj příští rok mohl vrátit k růstu. "Prozatím pro rok 2020 čekáme stagnaci průmyslové výroby," odhadl.

Klesá i stavebnictví

Stavebnictví v Česku v říjnu meziročně kleslo o 1,7 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 2,4 procenta. Pokles produkce zaznamenalo pozemní stavitelství, naopak inženýrské nárůst. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů se stavební výroba meziročně snížila o 0,3 procenta, tedy stejně jako v září. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský.

V meziměsíčním srovnání bylo stavebnictví po vyloučení sezonních vlivů nižší o 0,6 procenta.

"Stavební produkce sice meziročně i meziměsíčně mírně klesla, ale v podstatě se udržela na vysoké úrovni z loňského října," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Doplnila, že pokles se odehrál v pozemním stavitelství, tedy u výstavby bytů, kanceláří nebo výrobních a skladových hal, kde byla výroba meziročně nižší o 1,2 procenta. Naproti tomu u inženýrských staveb, které ze značné části tvoří dopravní infrastruktura, výroba vzrostla o 1,8 procenta.

Stavební úřady vydaly v říjnu meziročně o 0,2 procenta méně stavebních povolení, 7590. Počet zahájených bytů se proti loňskému říjnu sice zvýšil o 21,9 procenta na 3388, nicméně dokončených bytů ubylo o 20 procent na 2911.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách se meziročně zvýšil o 1,3 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti loňskému říjnu vzrostla o 7,4 procenta.

Říjnový meziroční pokles stavebnictví byl způsoben hlavně vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Letos stavebnictví vzroste o tři až čtyři procenta. Ve vyšším růstu mu bude bránit především nedostatek vhodné pracovní síly. Uvedli to analytici.

"Stavební produkce se v říjnu po zářijovém vzepjetí vrátila k meziročnímu poklesu. Částečně kvůli poměrně vysoké srovnávací základně z loňského roku. Loni v říjnu se navyšoval celkový boom v oboru. Ten způsobil, že stavebnictví relativně záhy narazilo na svoje limity. Právě s tím se nyní vypořádává," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Za prvních deset měsíců letos stavebnictví vzrostlo o 1,7 procenta. Podle Kovandy za celý rok stoupne o 3,5 procenta. Loni vzrostlo o 9,2 procenta. "Stavebnictví se nedostává vhodné pracovní síly, kterou mu ve velkém odčerpal průmysl. Nyní však počet zaměstnanců v oboru postupně roste," doplnil Kovanda.

Podle analytika Komerční banky Františka Táborského stavebnictví letos vzroste o 3,9 procenta. Stavební sektor podle něj se zpožděním následuje zbytek ekonomiky a postupně zpomaluje. "Investiční aktivita firem v posledních kvartálech v podstatě stagnuje, k čemuž se přidávají specifické problémy stavebnictví samotného. Nedostatek pracovních sil a dlouhé dodací lhůty prodražují stavební práce, snižují poptávku a růst celého sektoru," uvedl dále Táborský.

V říjnu kleslo pozemní stavitelství (o 2,7 procenta), naopak inženýrské, které tvoří z velké části výstavba dopravní infrastruktury, o 0,8 procenta vzrostlo. "To odráží solidní zásobu zakázek financovaných veřejným sektorem. Otázkou je, zda se podaří její tempo udržet i nadále, když vezmeme v úvahu parametry státního rozpočtu na příští rok a z nich vyplývající malý manévrovací prostor na výdajové straně," dodal analytik ČSOB Petr Dufek. Na rozdíl od průmyslu však očekává, že se stavebnictví udrží v dalších měsících v plusu.