Na den přesně před šedesáti lety převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava VI. Nobelovu cenu za chemii. Získal ji za polarograf, mimořádně jednoduchý, zároveň ale velmi praktický a funkční přístroj, který dnes nechybí v žádné chemické laboratoři.

Byla to první a dosud také poslední Nobelova cena za vědu, která putovala do Česka.

Polarograf Jaroslava Heyrovského

Dokáže zjistit přítomnost různých látek i jejich množství, a to díky elektrickým nábojem nabité kapky rtuti. Ta odkapává do měřeného prostředí a podle toho, jak se v něm proud změní, lze zjistit, jaké látky se v něm nachází.

Dnes nechybí v žádné chemické laboratoři a postupně se z něj vyvinula většina moderních elektrochemických metod. Vznikl díky němu zcela nový obor polarografie a také polarografický průmysl. Polarografy vyráběné v tehdejším Československu se dostávaly do celého světa.

 

Nikdo dnes nepochybuje o tom, že máme spoustu skvělých vědců. Disponují slušným vybavením, státní výdaje na vědu rostou. Příští rok to má být celkem 37 miliard korun, tedy o devět víc než před pěti lety. Další Nobelova cena, s výjimkou té za literaturu pro básníka Jaroslava Seiferta v roce 1984, Čechům však uniká téměř 60 let. Lidé z vědecké branže se vesměs shodují, že to trvá už příliš dlouho.

"V posledních osmdesáti letech proběhlo několik vln likvidace nebo odchodu elit, které se tragicky podepsaly na naší společnosti. Nedostatek Nobelových cen uděleným českým občanům je nakonec to nejmenší," zamýšlí se Jan Konvalinka, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy.

"Čistě statisticky, podle velikosti země a mezinárodního srovnání je to samozřejmě hodně dlouho," potvrzuje Patrik Španěl, zástupce ředitele pro vědu Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského.

Důvodů, proč tomu tak je, nachází zástupci české vědecké obce více. Často je zmiňováno negativní působení minulého režimu, během nějž se republika odřízla od aktivnější a v nejen vědě úspěšnější části světa. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.