Radiožurnál s odkazem na dva zdroje uvedl, že střelec Ctirad V. z Ostravy byl stavebním technikem. Z fotografie ho poznal i Aleš Zygula, ředitel společnosti, kde údajně pracoval. "Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit," řekl Zygula.

Stejně tak další kolegové uvedli, že k celé záležitosti zatím nemají co říct. "Řeknu vám to samé, co jsem řekl ostatním: že se k tomu nechceme teď vyjadřovat," řekl serveru Aktuálně.cz jeden ze stavebních techniků, který se střelcem pracoval. 

Frýdeckomístecký hudebník David Stypka, který nedávno oznámil, že mu lékaři odoperovali nádor na slinivce, na facebooku zveřejnil informaci, že si s mužem asi dva týdny psal. "Takový ten pocit, kdy si čtrnáct dní píšete na messengeru s člověkem, co se s vámi nějak ztotožňuje, a on pak zastřelí mnoho lidí a nakonec sebe. Ctirad byl evidentně labilní, ale že až takhle, to jsem bohužel nepoznal. Fuck! Je mi to líto," napsal na své facebookové stránce. Stypka vystupuje s kapelou Bandjeez.

Listu MfD řekl, že Ctirad V. si ho vyhledal, poté co bulvár zveřejnil, že prochází chemoterapií. "Potom mi psal, že má na 99 procent stejnou nemoc, co mám já. Celá naše diskuse byla o tom, že ho nechtějí lékaři léčit," řekl listu Stypka. Muž prý zpěváka žádal, aby mu potvrdil rakovinu. "Samo o sobě mi to přišlo padlé na hlavu. Znal jsem ho jenom přes zprávy na facebooku," uvedl zpěvák. 

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel uvedl, že pachatel střílel z nelegálně držené pistole a měl trestní minulost - tři záznamy - drobné násilné a majetkové trestné činnosti. K možnému motivu jeho činů se policisté nevyjádřili.

Pachatel při činu použil pistoli CZ 75B. Tento model využíval také muž, který v roce 2015 v restauraci v Uherském Brodě zabil osm lidí a následně spáchal sebevraždu. 

Podle serveru Seznam Zprávy se střelec v ostravské nemocnici léčil na oddělení hematoonkologie.

Související

Chvilku po sedmé hodině ranní seděl útočník v čekárně traumatologické ambulance, bez varování se zvedl a začal střílet. Útok trval jen pár vteřin. Střelec mířil z bezprostřední blízkosti na hlavu a hruď obětí. Po hrůzném činu útočník z nemocnice uprchl, přibližně ve stejnou chvíli, kdy do ní přijížděla zásahová jednotka.

Podle premiéra Andreje Babiše se vydal domů za svou matkou. "Přišel domů a oznámil, že zastřelil lidi a že se jde sám zastřelit," uvedl na tiskové konferenci premiér.

Asi v půl jedenácté dopoledne policie našla auto, kterým střelec odjel z nemocnice, kde předtím krátkou ruční zbraní střelil devět lidí, z nichž šest zemřelo a ze zraněných je jeden v kritickém stavu. Zasahovaly dva vrtulníky, policistům pomohl i vrtulník záchranářů. "Vytěžením kamer jsme identifikovali podezřelého. Když byl vrtulník nad vozidlem, muž se střelil do hlavy, zemřel na následky zranění, které způsobil sám sobě," uvedl Kužel. Přibližně půl hodiny se ho záchranáři pokoušeli oživit, ale bezúspěšně. Komplice muž podle policistů neměl.

 

O střelci toho není kromě jeho zaměstnání a věku mnoho známo.

Dvojice sousedů, kteří bydlí v blízkosti rodičů střelce, ho naopak označila za běžného člověka, se kterým nikdy nebyly žádné obtíže. "Byl to člověk vyrovnaný, pohodář," uvedl jeden z nich. Nedokáže si prý představit, že by někoho zastřelil. Stejně se vyjádřil i druhý soused. "Nebyl problematický. Nebydlel tu, jen sem občas dojížděl za rodiči," řekl. Nevěděl prý nic o tom, že by byl střelec nemocný či že by vlastnil zbraň. "Jako mladší dost sportoval, měl rád hokej a byl trochu ranař, i když se nedá říct, že by byl nějak problémový," říká místní muž, který si nepřál být jmenovaný. Proč v Ostravě střílel neví a jeho chování nechápe. Údajně slušně vydělával a jeho rodiče jsou hodní lidé. "Za poslední dobu o něm ale nic nevím, nevídali jsme se," dodává. 

Útočník byl před 10 lety také hráčem amatérského ostravského hokejového klubu HC Orli Stará Bělá. S klubem se však rozloučil a našel si jiný. "Byl to amatérský hokejista, nijak nevynikal. Žádný konflikt jsem s ním nikdy neměl. Žádné známky psychické nemoci nejevil," uvedl manažer klubu Radim Pizur. Pachatel byl podle něj v té době normálně zaměstnaný, chodil pravidelně do práce a na tréninky a zápasy dojížděl z Opavska. "Ani s námi nikdy nechodil na pivo," řekl Pizur.

Původně policisté uváděli, že podezřelý muž je vysoký asi 180 centimetrů a má červenou bundu. Poté však svou výzvu ke zveřejněné fotografii muže upřesnili: "Jedná se o důležitého svědka události, ale v tuto chvíli pracujeme s jinou verzí a pátráme po jiné osobě. Děkujeme za pochopení," napsala policie. Fotografii následně smazala.

Související