Policisté navrhli obžalovat 58 lidí, kteří podle nich byli součástí organizované skupiny obchodníků s kokainem a heroinem. Hrozí jim deset až 18 let vězení. Původně obvinili 60 osob, jedna z nich během vyšetřování zemřela a další člověk byl odsouzen v Austrálii. Skupina, kterou kriminalisté loni odhalili ve spolupráci s australskými a americkými policisty, přepravila drogy v ceně 2,1 miliardy korun, informovala v pátek mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Policie už dříve uvedla, že kurýři působili na čtyřech kontinentech. V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území Česka, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či s dluhy.

"Návrh na podání obžaloby směřuje proti 58 osobám, jedna osoba v průběhu vyšetřování zemřela a jedna osoba byla odsouzena k výkonu trestu v Austrálii. Vyšetřování potvrdilo původní obvinění a byla opatřena celá řada důkazů. Rovněž byla prokázána celková hodnota přepravovaných drog ve výši 2,1 miliardy korun," uvedla v pátek Kudláčková. Australská policie podle ní zadržela čtyři kurýry, kteří již byli pravomocně odsouzeni k sedmi a devíti letům vězení.

Skupina přepravovala drogy do Austrálie a na Nový Zéland. Kurýři převáželi drogy výhradně v párech a maximálně dvakrát, s delší časovou prodlevou. Skupina při tom využívala oficiální cestovní kancelář, kde si nechala naplánovat individuální dovolenou s odletem vždy z Prahy přes USA, nejčastěji do Los Angeles, nebo přes Thajsko do Austrálie.

"Najatý pár kurýrů dostal na cestu vždy celkem čtyři kufry a mobilní telefon s předplacenou kartou. V místě pobytu byl pár kontaktován prostředníkem, který provedl výměnu kufrů. Ověření probíhalo přes přidělený telefon, cestou organizátora v Česku a zaslané číslo jednodolarové bankovky," popsala už dříve mluvčí protidrogové centrály. Drogy kurýři ukryli v zavazadle tak, aby se nedaly odhalit detekčním rentgenem ani cvičeným psem na vyhledávání drog. V každém kufru bylo ukryto pět kilogramů drogy, během jedné cesty tedy dvojice převezla celkem 20 kilogramů.

Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Související

 

Související