Mezinárodní astronomická unie (IAU) v úterý oznámila nová jména 112 planetárních systémů mimo sluneční soustavu a jejich planet (exoplanet), která navrhli lidé ve více než 100 zemích. Je mezi nimi i systém, jehož hvězda dostala "české" pojmenování Absolutno a její planeta název Makropulos. O výsledcích své celosvětové akce NameExoWorlds informovala unie na tiskové konferenci v Paříži.

IAU u příležitosti svého letošního stého výročí v červnu nabídla všem zemím světa, aby navrhly jména jim určeným exoplanetám a hvězdám, kolem nichž obíhají. Hvězdy udělené jednotlivým státům jsou viditelné z jejich území a dost jasné na to, aby se daly pozorovat malým dalekohledem.

V jednotlivých zemích, jichž se do kampaně nakonec zapojilo 112, se jména vybírala od června do listopadu. Podle tiskové zprávy IAU se akce svými návrhy a hlasováním zúčastnilo na celém světě 780 tisíc lidí. Unie dostala celkem 360 tisíc návrhů.

Související

Hlasování o návrzích ve svých zemích se zúčastnilo dohromady 420 tisíc lidí, uvedla IAU. Podle Akademie věd České republiky (AV ČR) jich v České republice hlasovalo 4500.

Hvězda katalogového označení XO-5, kterou unie vybrala pro Česko a která nyní dostala název Absolutno, se podle AV ČR nachází v souhvězdí Rysa asi 900 světelných let od Země. Je podobná našemu Slunci, pouze je o něco menší.

Její planeta Makropulos, s dosavadním katalogovým označením XO-5b, je plynná a o málo větší než planeta Jupiter. Kolem Absolutna krouží mnohem blíže, než Země obíhá kolem Slunce - jeden rok na ní trvá jen o trochu déle než čtyři pozemské dny.

Mezinárodní astronomická unie uvedla, že je to teprve podruhé v historii, co nějaká akce vedla k pojmenování hvězd a exoplanet. Celkový seznam názvů schválených řídícím výborem akce NameExoWorlds lze nalézt na stránkách IAU.

Poloha exoplanety Makropulos
Poloha hvězdy XO-5 (Absolutno)
Foto: Astronomický ústav AV ČR
Související