V Praze proběhla další demonstrace požadující demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Mikuláš Minář z pořádajícího spolku Milion chvilek řekl, že nelze tolerovat rozklad politické kultury. Babiš podle něj dělá z Česka svou firmu. Pořadatelé protestu chtěli v úterý představit pozitivní alternativu, proto na demonstraci umožnili vystoupení opozičním politikům. Po zhruba desetiminutovém Minářově úvodním projevu se protestující vydali na pochod z Václavského náměstí k Úřadu vlády. Hlavní program demonstrace se konal na Klárově. Podle policejního odhadu na akci dorazilo kolem 15 000 lidí, Minář uváděl desítky tisíc.

Demonstranti prošli z Václavského náměstí Starým Městem k Právnické fakultě Univerzity Karlovy, odkud zamířili k Úřadu vlády. Podle Mináře měl v některých místech průvod délku až 1,5 kilometru. Cesta byla poklidná, na několika místech ale pochod zastavili policisté kvůli omezení dopravy.

Před Strakovou akademií demonstranti vyzývali Babiše, aby přišel mezi ně. Premiér ale ve stejné chvíli byl na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Protestující na místě také nechávali papírové obrázky strak.

"Jsme tady, protože nechceme tolerovat pokračující rozklad politické kultury v naší zemi. Nechceme tolerovat, že se normou stává obcházet zákony, být ve střetu zájmů a veřejně lhát," řekl Minář. Podle něj vláda také dosazuje do veřejných funkcí osoby, jejichž hlavním úkolem je sloužit Babišovým zájmům. Kritizoval v té souvislosti návrh na jmenování poslankyně Heleny Válkové (ANO) ombudsmankou, podle něj by byla pouze obhájkyní Babišových zájmů.

Podle Mináře nestačí pouze kritizovat, demonstranti chtějí slyšet i pozitivní alternativu. "Bez politiků nelze politiku změnit, proto dostanou prostor říct své vize," řekl. Podle Mináře demonstranti chtějí politiky, kteří nebudou lhát, krást, nebudou ve střetu zájmů a budou respektovat demokratické instituce. Lidé také podle něj chtějí žít v zemi, kde se daří svobodě a spravedlnosti a kde se občané nemusí bát.

Za opozici vystoupili například Miroslava Němcová (ODS) či Vít Rakušan. Němcová vyzvala ke spolupráci těch, kdo jsou proti spojení premiéra a prezidenta Miloše Zemana. Nabídku vystoupit dostala i vládní ČSSD, ale podle Milionu chvilek ji odmítla.

Minář na úvod demonstrace vyzval také předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, aby se veřejně omluvil za své výroky, v nichž naznačil možnou zodpovědnost spolku Milion chvilek za kybernetický útok na nemocnici v Benešově. "Nesluší se, abyste jako poslanec Parlamentu České republiky estébáckým způsobem lhal, strašil lidi terorismem nebo státním převratem. Vyzývám vás, abyste se za svou lež veřejně omluvil, jinak budeme muset zvážit, zda se nehájit právní cestou," řekl Minář. Jeho slova protestující uvítali skandováním "žalovat".

Demonstranti se po úvodních slovech vydali na pochod Prahou směrem k Úřadu vlády. Řada z nich měla transparenty volající po Babišově demisi, stejný požadavek i skandovali. Na akci dohlížely desítky policistů.

Policie ve 20:50 na Twitteru oznámila, že shromáždění na Klárově bylo ukončeno bez narušení veřejného pořádku a že byl obnoven provoz, který demonstrace přerušila.

Spolek Milion chvilek bude příští rok pokračovat v protestech, chce ukazovat, že lidem není demokracie lhostejná. Organizátoři páteční demonstrace v Praze také vyzvali účastníky, aby se zajímali o druhé a aby převzali díl odpovědnosti za stav společnosti. Lidé se podle nich mohou na stránkách spolku přihlásit k závazku, že jim záleží na demokracii, najdou si pro ni chvilku a v případě potřeby ji budou bránit.