Česká pošta od začátku ledna zdraží některé základní služby. O tři koruny bude dražší poslání doporučených a cenných psaní nebo poštovní poukázky A a C. Cena obyčejného dopisu se v lednu nezmění, nicméně od února podnik zavádí dvourychlostní doručování, v jehož rámci bude doručení do druhého dne stát o sedm korun více. Oznámil to Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Zaslání doporučeného dopisu o hmotnosti do 50 gramů vyjde v příštím roce na 47 korun namísto dosavadních 44 korun, cenné psaní o stejné gramáži bude stát 55 korun. Poslání peněz do pěti tisíc korun poukázkou A bude stát nově 39 korun a dobírka 48 korun. Poukázky s urychlenou výplatou typu D při poukazované částce do tisíce korun podraží o 14 korun.

Související

Od února pak obyčejné psaní do 50 gramů doručované v rychlejším, takzvaném prioritním režimu, bude stát 26 korun namísto současných 19 korun. Pro rychlejší doručování se bude používat známka se symbolem A, pro doručování v takzvaném ekonomickém režimu za stejnou cenu 19 korun se uplatní symbol B.

Ceny základních vnitrostátních služeb, kam patří například doručování dopisů, schvaluje poště ČTÚ. Pošta musí ceny stanovovat na základě nákladů.

Česká pošta se loni dostala do miliardové ztráty. Vedení připravilo plán restrukturalizace, do roku 2021 se chce vrátit k zisku v řádu desítek milionů korun. Zároveň hodlá během šesti let snížit počet pracovních míst o sedm tisíc ze současných 30 tisíc. Nahradí je moderními technologiemi.

Související