Vrchní soud v Praze má po sedmi letech nového šéfa. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na místo odcházejícího Jaroslava Bureše uvedla do funkce předsedy soudu Luboše Dörfla, který posledních pět let řídil Krajský soud v Ústí nad Labem.

Dörfl je uznávaný specialista na insolvenční právo. A pod jeho vedením se práce soudů na severu Čech výrazně zrychlila. "Věřím, že Vrchní soud v Praze bude mít pod jeho vedením dobrou pověst, stejně jako soud v Ústí nad Labem," uvedla Benešová. "Budu se snažit, aby Vrchní soud v Praze projevoval větší otevřenost a aby tady byl důraz na posilování odbornosti specializovaného odvolacího soudu," řekl Dörfl při uvedení do funkce.

Dörfl začínal v roce 1993 jako soudce Okresního soudu v Nymburce, odkud přešel na Krajský soud v Praze, kde se stal místopředsedou. Po dvouletém působení na vrchním soudě se přihlásil do výběrového řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem, které v létě 2014 vyhrál.

V loňském výběrovém řízení na post předsedy Vrchního soudu v Praze měl jediného konkurenta – současného místopředsedu Jana Sváčka. Výběrová komise jako jednoznačného vítěze vybrala Dörfla. Prezident Miloš Zeman však s jeho jmenováním plné dva měsíce váhal, až Sváček veřejně oznámil, že o post neusiluje, a nepřímo vyzval, ať Zeman jmenuje novým předsedou vítěze výběrového řízení Dörfla. "Situace, kdy prezident republiky tak dlouho váhal se jmenováním předsedy, nebylo v zájmu Vrchního soudu v Praze," vysvětluje Sváček, který zatím zůstává na postu místopředsedy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.