Britský deník The Times zařadil Mikuláše Mináře mezi 20 osobností letošního roku, které deník nazývá vycházejícími hvězdami roku 2020. Předseda spolku Milion chvilek je tak na seznamu například s organizátorem hongkongských protestů Jimmy Shamem, nezletilou španělskou princeznou Leonor či britskou herečkou Florence Pughovou.

Deník vyzdvihuje Mináře jako pořadatele největších demonstrací v Česku od roku 1989. "Posledního protestu se zúčastnilo přes čtvrt milionu lidí, a Minář je tak klíčovým hráčem v české politice," píše Times. Podle deníku vyšli lidé 30 let po revoluci právě díky Minářovi znovu do ulic, aby demonstrovali proti zneužití moci a podrývání právního státu prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

"Těší mě být mezi takovými zajímavými lidmi. Znamená to pro mě hlavně závazek zůstat tím, kým jsem, a dál vytrvale pracovat pro demokracii," řekl serveru Aktuálně.cz Minář. 

Times také přirovnával Mináře vzhledově k britskému herci Damianovi Lewisovi, který si zahrál v seriálu Sága rodu Forsytů či Ve jménu vlasti. Dále deník zmínil, že Minář má v oblibě žlutá trička, ve kterých je často vidět na veřejnosti.

Zhruba tříhodinový protest se stal největším v historii samostatného Česka. Na snímku předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Šéf spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář na červnové demonstraci na Letné.

Britský herec Damian Lewis na Golden Globe Awards.

Britský herec Damian Lewis na Golden Globe Awards.

Na začátku týdne Minář pro HN připustil, že se mu od loňska život otočil vzhůru nohama. "Na začátku jsem si nedovedl představit, že budeme dělat demonstrace, že na ně začne chodit tolik lidí a že se stanu tak trochu proti své vůli veřejnou osobou, kterou probírá prezident, premiér a kdo ví, kdo další," uvedl Minář, který kvůli spolku Milion chvilek pro demokracii přerušil studium.

Mikuláš Minář

Narodil se 6. března 1993. Je mu 26 let.
Pochází z jihočeských Vodňan.
Od roku 2018 stojí v čele spolku Milion chvilek.
Studoval dvouobor filosofie-bohemistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a obor evangelická teologie na Evangelické teologické fakultě téže univerzity. Studium v roce 2017 přerušil kvůli ativitám jeho spolku Milion chvilek.
Býval skautským vedoucím.
V roce 2017 se oženil. Je bezdětný.

Podle šéfa spolku je ochrana demokracie běh na dlouhou trať. "Demokracie je v krizi, do které dospěla z konkrétních důvodů. Také kvůli tomu, co tu bylo před Babišem. Přišla frustrace a ztráta důvěry v tehdejší politické strany. Pan Babiš však není řešením krize, ale jejím prohloubením," řekl v pondělí pro HN.

Během letoška Milion chvilek uspořádal řadu demonstrací, vyvrcholením byla dvě více než čtvrtmilionová shromáždění na Letné v červnu a listopadu.

Impulzem pro vlnu demonstrací byla dubnová demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a jmenování jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová.

Stalo se tak přitom v době, kdy žalobci informovali o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, která se týká i premiéra Babiše. 

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách 2017. Vyzval Andreje Babiše, aby plnil předvolební sliby, zejména že bude podporovat a rozvíjet demokracii v Česku. V únoru 2018 zahájil kampaň Milion chvilek pro demokracii, cílem bylo získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády (dosud petici podepsalo necelých 500 tisíc lidí).

Související