Čínská finanční metropole Šanghaj v úterý oznámila, že pozastavuje veškeré oficiální styky s Prahou poté, co české hlavní město podepsalo partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Informovala o tom agentura Reuters.

Partnerskou smlouvu o ekonomické, obchodní a kulturní spolupráci podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta tchajwanského hlavního města Tchaj-peje Kche Wen-če v pondělí. "Volba mezi tím, co je správné a co je snadné, je především volbou mravní," uvedl k tomu Hřib s odkazem na rozhodnutí Prahy i přes kritiku Číny smlouvu uzavřít.

Praha loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínskou metropolí Pekingem, když čínská strana odmítla jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny.

Tuto zásadu, podle níž existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je její nedílnou součástí, česká vláda respektuje.

Tchaj-wan je pro Číňany nejcitlivější diplomatickou záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Lidová vláda města Šanghaje ve svém prohlášení uvedla, že Praha udělala v čínských záležitostech mnoho chybných kroků. Podle ní Praha "bezohledně zasahovala do vnitřních záležitostí Číny a veřejně zpochybňovala princip jedné Číny, a proto musí Šanghaj vyjádřit svůj důrazný nesouhlas".

Vzhledem k tomu, že už neexistují nezbytné politické předpoklady, pozastavuje Šanghaj s okamžitou platností všechny kontakty s Prahou, dodalo šanghajské vedení.

Primátor Hřib v reakci na ukončení spolupráce v úterý uvedl, že spolupráce s čínskou Šanghají dosud pro Prahu významný přínos neměla a spolupráce s Tchaj-pejí je v současné chvíli přínosnější.

"Spolupráci se Šanghají se nebráníme, ale dosavadní spolupráce spočívala pouze v tom, že společnost Home Credit zaplatila školení šanghajských záchranářů od pražské záchranky. Za to se čeští záchranáři učili přistávat na mrakodrapech, což není v Praze zrovna využitelné. Tchaj-pej je nám velikostně i hodnotově mnohem blíže než Šanghaj a již jsme se shodli na konkrétních projektech spolupráce," uvedl primátor.

Podle primátora Hřiba má pozastavení partnerské smlouvy s Šanghají nyní pro Prahu jediný dopad. "Home Credit už nebude moci používat pražskou záchranku jako sponzorský dárek v rámci svého byznysu se spotřebitelskými půjčkami v Číně," prohlásil Hřib. Hřib rovněž uvedl, že nechce, aby Praha byla zatahována do čínské politiky, jako se tomu stalo v případě dnes již ukončené smlouvy s Pekingem. 

České ministerstvo zahraničí o protestu Šanghaje ví. O tom, že by čínská strana chystala nějaké další odvetné kroky, ale nemá informace. "Dalo se to očekávat. Na reálné dopady přerušení styku ze strany Šanghaje si budeme muset počkat. Nicméně platí, že rozhodnutí o partnerství mezi městy jsou na demokraticky zvolených komunálních politicích. Cílem České republiky je prosazovat své ekonomické zájmy vůči všem partnerům," uvedl v tiskové zprávě ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle primátora Hřiba má pozastavení partnerské smlouvy s Šanghají nyní pro Prahu jediný dopad. "Home Credit už nebude moci používat pražskou záchranku jako sponzorský dárek v rámci svého byznysu se spotřebitelskými půjčkami v Číně," uvedl Hřib. "Spolupráce s Čínou při školení leteckých záchranářů vznikla z vůle Prahy a Pekingu, resp. Šanghaje. Dvoustranné smlouvy z let 2016 a 2017 získaly podporu ministerstva zahraničí a Úřadu vlády a za Prahu je podepsala primátorka (Adriana Krnáčová, ANO). Home Credit byl pouze sponzorem, který přispěl na náklady školení," reagoval mluvčí firmy Milan Tománek.

Podle Hospodářské komory ČR uzavření smlouvy Prahy s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí a následné vypovězení partnerství s Prahou ze strany Šanghaje může poškodit turistický ruch v českém hlavním městě. "Čínští turisté můžou nabýt pocit, že v hlavním městě nejsou Pražany vítáni a můžou se Praze při svých cestách po Evropě spíše vyhýbat. Kroky hlavního města tak můžou mít nepříznivý vliv na obchodníky a firmy působící v turistickém ruchu, samozřejmě z toho plynoucí také nižší výběr daní," řekl v úterý mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro.

Podle prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka je Česko pro Čínu kvůli krokům opozičních nebo regionálních politiků problematický partner, což poškozuje zájmy českých firem. Spolupráce mezi oběma zeměmi podle něj stojí výhradně na osobním přátelství mezi prezidentem Milošem Zemanem a prezidentem Si Ťin-pchingem. "Když z česko-čínského vztahu zmizí jeho (Zemanův) ochranný deštník, reálně hrozí, že žádné česko-čínské vztahy mnoho let již opravdu nebudou. A to pak je pro české firmy v Číně obří problém," dodal Tvrdík.

Loni podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy citelně zpomalil růst českého vývozu do Číny. Od ledna do listopadu, což je měsíc, za který jsou k dispozici poslední dostupná data, stoupl objem exportu do Číny o 1,7 procenta, zatímco o rok dříve to bylo za stejnou dobu meziročně tempem 5,2 procenta. K vypovězení sesterského partnerství mezi Prahou a Pekingem přitom došlo v říjnu. "Zájem Číňanů o Česko klesal ale již předtím, ve třetím čtvrtletí, tedy během prázdnin a v září, a to meziročně o více než dvě procenta. Lze předpokládat, že turistický zájem Číňanů o ČR i v důsledku ukončování partnerství mezi Prahou a Pekingem, resp. Prahou a Šanghají, dále ochabne," podotkl Kovanda.

Podle něho je Tchaj-wan ovšem zhruba čtrnáctkrát větším investorem v českém zpracovatelském průmyslu než Čína. To znamená, že je pro Česko ekonomicky poměrně dost významný. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě jen Jižní Korea a Japonsko. V turistickém ruchu - a zejména v jeho potenciálu - ale pevninské Číně z důvodu diametrálně odlišné lidnatosti, a tedy zásobárny možných turistických návštěvníků, konkurovat nemůže, uzavřel Kovanda.

Šanghaj je s počtem více než 24 milionů obyvatel, kteří žijí na rozloze 6341 kilometrů čtverečních, nejlidnatějším městem Číny a patří mezi čtyři čínská města pod ústřední správou.

Hrubý domácí produkt Šanghaje v roce 2018 přesáhl 494 miliard dolarů (11,2 bilionu korun) a na celkovém HDP Číny se podílel 3,6 procenta.

Praha má přes 1,3 milionu obyvatel a rozlohu 496 kilometrů čtverečních, v roce 2018 vytvářelo hlavní město přes 25 procent HDP České republiky.

Agentura Reuters připomíná, že prezident České republiky Miloš Zeman se aktivně zasazuje o rozvíjení vztahů mezi Českem s Čínou. Od nástupu do funkce Čínu navštívil už pětkrát, naposledy loni v dubnu. Nadcházejícího dubnového summitu 17+1, tedy jednání Číny se zeměmi střední a východní Evropy, se ale Zeman nemá v plánu zúčastnit. Své rozhodnutí zdůvodnil nesplněním slibů čínské strany ohledně investic v Česku.

Pražský primátor Hřib je naopak otevřeným kritikem Číny; obviňuje ji z porušování lidských práv a považuje ji za nespolehlivého obchodní partnera. Partnerskou smlouvu s Pekingem nahradila Praha pod jeho vedením sesterskou smlouvou s Tchaj-pejí. Čína přitom opakovaně ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tím zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Očekává se, že Peking dál zesílí diplomatický, ekonomický a vojenský tlak na Tchaj-wan po prezidentských a parlamentních volbách. Ty se na Tchaj-wanu konaly minulý týden. Mandát v nich obhájila prezidentka Cchaj Jing-wen a zvítězila také prezidentčina Demokratická pokroková strana. Ta je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.