Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vypracovalo seznam firem, u nichž hrozí při vyplácení evropských dotací střet zájmů. Figuruje na něm 206 podniků, z nichž většina spadá pod holding Agrofert, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Informoval o tom server iRozhlas.cz.

Podle ministerstva má jít o preventivní opatření kvůli auditnímu šetření Evropské komise. "Účelem seznamu je zajištění dodržení § 4b a § 4c zákona o střetu zájmů. V seznamu jsou uvedeny obchodní společnosti, v nichž mají alespoň 25 procent obchodní podíly veřejní funkcionáři, kteří jsou členy vlády nebo vedoucími ústředních správních úřadů, v jejichž čele není člen vlády či jimi ovládané osoby," vysvětlil serveru iRozhlas.cz Jan Brodský z tiskového odboru MPSV.

Zákon, na který Brodský odkazuje, určuje, že společnost, kterou vlastní alespoň z jedné čtvrtiny člen vlády, nesmí čerpat dotace či investiční pobídky a nemůže se účastnit soutěží o veřejné zakázky. Resort proto vypracoval seznam jako pomůcku úředníků při rozhodování o udělení evropských dotací z operačního programu Zaměstnanost.

Seznam obsahuje názvy firem a jejich IČO, vlastníka neuvádí. "Jsou v něm veškeré obchodní společnosti, které byly vlastněny veřejnými funkcionáři k 9. únoru 2017, kdy § 4c zákon o střetu zájmu vstoupil v účinnost, až do roku 2019," vysvětlil iRozhlasu Brodský.

195 z 206 společností v seznamu patří do holdingu Agrofert či skupině SynBiol, která sdružuje Babišův někdejší zdravotnický byznys. Spadají pod ni i nemovitosti jako například Farma Čapí hnízdo. V přehledu subjektů dále figuruje například společnost Belva, již spoluvlastní bývalý ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (ANO), nebo Český institut aplikované ekonomie, ve kterém má podíl rovněž bývalý ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Oba dva už však veřejnou funkci nevykonávají.

Seznam není podle zjištění iRozhlasu stoprocentně aktuální. Některé uvedené společnosti už zanikly nebo je jejich vlastník prodal. Týká se to například další někdejší ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO).

MPSV, které přehled "rizikových" firem vypracovalo z vlastní iniciativy už v polovině loňského roku, seznam poskytlo k dalšímu využití i ministerstvu pro místní rozvoj. Úřad Kláry Dostálové (ANO) se k tomu nechtěl nijak vyjadřovat. "Vzhledem k tomu, že jde o interní dokument, obsah, účel ani důvod vzniku nemůže ministerstvo pro místní rozvoj komentovat," uvedl pro iRozhlas.cz mluvčí Vilém Frček.

Se seznamem pracuje také ministerstvo školství. Resort průmyslu a obchodu ho však k dispozici nemá. Nicméně evropské dotace vyplácené z unijního sociální fondu a fondu pro regionální rozvoj pro Agrofert ministerstva preventivně pozastavila.

Zemědělské dotace však koncern může čerpat dál. Státní zemědělský fond v prosinci uvedl, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, tím pádem ani paragraf o střetu zájmů, a nemůže tedy holdingu Agrofert dál zadržovat dotace.