Předseda ODS Petr Fiala, který bez problémů obhájil svůj post, je spokojen se složením nejužšího vedení strany, má podle něj silný mandát. Uvedl to po rozhodnutí kongresu, že řadovými místopředsedy ODS zůstávají senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa. Sestavu čtyř místopředsedů doplní místo končícího Evžena Tošenovského jiný europoslanec Alexandr Vondra, který v dnešní volbě na kongresu ODS v Praze dostal nejvyšší počet hlasů. Jediným překvapením sjezdu byla volba prvního místopředsedy. Post neobhájila Alexandra Udženija, i přesto, že neměla žádného vyzyvatele. Po poradě Fialy s regionálními šéfy se o funkci ucházel Zbyněk Stanjura, který ji také získal. 

V opakované volbě prvního místopředsedy kandidovali z pléna proti Stanjurovi radní pro Prahu 6 Marie Kubíková a bývalý bulvární novinář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Ten v kandidátském projevu ODS kritizoval za neschopnost prodat práci, kterou odvádí. Stanjura ve volbě získal 322 z 500 odevzdaných hlasů, pro Novotného a Kubíkovou hlasovalo po šesti desítkách delegátů.

Důvodů, proč Udženije nevyšla kandidatura na pozici první místopředsedkyně strany, je několik. Už dříve k ní byli kolegové z některých regionálních organizací kritičtí - výtky poslouchal Petr Fiala na setkáních s členskou základnou. Té například vadilo, že se vyfotila s majitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem, návrh nulového zdanění pro mladé lidi do 25ti let věku. "A měla slabý a moc dlouhý projev. Neřekla v něm ale nic zásadního, neřekla jak konkrétně bude pro ODS pracovat," prohlásil zdroj HN.

Zbyněk Stanjura (55)

Vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, obor elektronické počítače.

V současné době je členem Poslanecké sněmovny (od října 2013), předsedou poslaneckého klubu ODS (od listopadu 2013) a členem volebního a rozpočtového výboru Sněmovny.

Před vstupem do komunální politiky pracoval v letech 1992 až 2002 jako programátor a později ředitel ve firmě ESKON, věnující se identifikačním systémům.

V prosinci 2012 se stal ministrem dopravy, resort vedl do července 2013.

V listopadu 2013 byl po dalších volbách do Sněmovny zvolen předsedou poslaneckého klubu ODS, funkci si udržel i po volbách v roce 2017.

Členem ODS je od roku 1991, řadu let byl předsedou moravskoslezské ODS.

V ODS je expertem na dopravu.

Poslanec ODS a bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura

V neposlední řadě si pak členové stěžovali na rozhovor, který Udženija poskytla před několika dny serveru Seznam Zprávy. V něm jim vadil její výrok, že je ochotná spolupracovat s hnutím ANO, přestože se strany neshodují na EET.

Kandidátský projev Stanjury byl úderný a vešel se do pěti minut. "Potřebujeme dobrého a přesvědčivého lídra a toho máme a potřebujeme dobrý a přesvědčivý program a ten vytvoříme," řekl delegátům. Nové hlasy chce hledat mezi nevoliči a klíčové pro ODS podle něj je, že strana musí oslovit střední třídu. Ta jako hlavní plátce daní, důchodového i zdravotního systému je motorem Česka. "Musíme hájit jejich zájmy. Když uvidí, že hájíme jejich zájmy, tak nás budou volit," prohlásil Stanjura.

Po zvolení místopředsedou, které podpořil i Fiala, uvedl, že věří ve vítězství ODS ve volbách. Dosud byl ve vedení ODS jako předseda poslaneckého klubu. A nominaci z předsjezdových konferencí měl pouze jednu, a to na místo řadového místopředsedy.

Europoslanec Alexandr Vondra nominaci na prvního místopředsedu odmítl s tím, že by se funkci nemohl plně věnovat. "Díky vám všem za důvěru, máme dva roky a máme troje volby. Jsem přesvědčený, že předseda a vedení tu musí být každý den v týdnu, 30 dní v měsíci, to nejde dělat ze Štrasburku," sdělil na kongresu a vyjádřil podporu Stanjurovi.

Pavel Novotný ve svém kandidátském projevu kolegům vytknul, že nedokáží prodat svou práci. Jak je možné, že se o bezvýznamných Řeporyjích a Novotném píše i v zahraničních médiích, zeptal se delegátů strany. Narážel tím na to, že na regionálních sněmech členové strany právě jeho kritizovali a požadovali jeho vyloučení ze strany. Sám Novotný ale tvrdí, že místo hledání chyb u jiných by se kolegové měli zajímat o to, čím mohou sami ODS prospět.

Zvolením Stanjury bude mít ODS v čele dva Moraváky, Fiala je z Brna, Stanjura z Opavy. Dosud přitom platilo, že strana dá na vyvážené zastoupení krajů ve vedení.

Řadovými místopředsedy budou Vondra, Kupka, Baxa a Vystrčil

Řadovými místopředsedy ODS zůstávají senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa. Sestavu čtyř místopředsedů doplní místo končícího Evžena Tošenovského jiný europoslanec Alexandr Vondra, který v dnešní volbě na kongresu ODS v Praze dostal nejvyšší počet hlasů.

Alexandr Vondra (58)

Poslanec Evropského parlamentu (od 2019), kde je členem výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin a delegace pro vztahy s USA.

Pražský rodák Vondra vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Patřil k významným disidentům, v roce 1987 podepsal Chartu 77 a o dva roky později se stal jejím mluvčím.

Společně s Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával časopis Revolver revue.

V roce 1989 byl jedním z autorů petice Několik vět. Za svou činnost byl vězněn na Ruzyni a na Pankráci. V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra.

V letech 1997 až 2001 působil jako český velvyslanec ve Spojených státech.

Byl ministrem zahraničí a poté místopředsedou vlády pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka (ODS) a ministrem obrany ve vládě Petra Nečase (ODS).

Přednáší politické vědy na CEVRO Institutu a na Karlově univerzitě. V ODS je i předsedou oblastního sdružení Litoměřice.

jarvis_5ce43422498ec24572de6537.jpeg

Všichni čtyři kandidáti byli zvoleni rovnou v prvním kole. Vondra, který si při dlouhém kandidátském projevu vysloužil od delegátů mnohokrát potlesk, dostal 443 hlasů z 487 platných lístků. Vystrčil (432 hlasů) a Kupka (405) pokračují ve funkcích, které zastávají stejně jako Fiala od začátku roku 2014. Baxa, který v sobotu uspěl s 338 hlasy, je ve vedení doplnil o čtyři roky později.

Stejně jako předtím ve volbě prvního místopředsedy neuspěli dva kandidáti, kteří se mezi uchazeče dostali až přímo v hale O2 Universum, kde se kongres koná. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný dostal 103 hlasů, radní pro školství Prahy 6 Marii Kubíkovou podpořilo 64 delegátů.

Z regionů byli nominovaní ještě poslankyně Miroslava Němcová, poslanec Jan Skopeček a senátor Zdeněk Nytra, všichni tři se však v kandidátské řeči vzdali nominace.

Baxa a Kubíková v projevech hovořili zejména o zkušenostech ze školství. Vystrčil řekl, že průběh kongresu ozvláštněný projevy Vondry či Novotného je důkazem, že ODS je originální a normální stranou, nikoliv firmou. Kupka by si přál, aby v Česku znovu začaly platit nadčasové hodnoty. Bývalý bulvární novinář Novotný poděkoval za to, že získá zkušenost s kandidaturou. "Když nebudu zvolen, zapracuji na svém projevu a budu slušnější, nezahořknu," konstatoval.

Vondra uvedl, že se jako "Havloid" hlásí do služby. "Pokud dostanu důvěru, zkusím nezklamat," uvedl. Slíbil nekompromisní obranu svobod, práv a hodnot, které si Češi vybojovali v roce 1989. "Dnes, 30 let poté, jsou tyto svobody znovu oklešťovány a tyto svobody relativizovány," varoval. Ostře kritizoval vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (za ANO) za způsob její obhajoby v kauze společného článku s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Dlouholetá poslankyně Němcová dostala nominaci na Zlínsku, v kandidátském projevu se jí ale vzdala. Vysvětlila to tím, že nekandidovala ani na domovské Vysočině a podporuje tamního kandidáta Vystrčila. Nominaci odmítl pravděpodobně s ohledem na úspěch Stanjury i Nytra a středočeský politik Skopeček, který nechtěl konkurovat Kupkovi.

ODS na kongresu mimo jiné odmítla bezobsažný styl vlády ANO a ČSSD tolerované komunisty. Kritizuje v té souvislosti například "zvyšování daní a projídání hospodářského růstu". Ve stejném usnesení pak vyzývá občany, aby svou nespokojenost se stylem vládnutí vyjádřili v krajských a senátních volbách v tomto roce.

Občanští demokraté také na návrh svého staronového místopředsedy Alexandra Vondry vyzvali vládu, aby "aktivně usilovala o snížení negativních dopadů tzv. Evropského zeleného údělu" na český průmysl, podnikatele a zranitelné regiony. Kongres se vyjádřil i k tomu, že považuje podporu rodinných farem za základní předpoklad pro zlepšení stavu českého zemědělství. Usnesl se také, že pokládá za důležité zvýšit zájem o občany na venkově.

Kvůli zpoždění ve volbě předsednictva kongres po 21:45 vypustil z plánovaného programu představení volebních priorit. Podle původního harmonogramu měli teze kampaně občanští demokraté představit kolem 18:00. I kvůli tomu, že by věc neměla v pozdních hodinách patřičnou mediální pozornost, strana podle moderátorky kongresu Jany Černochové zváží svolání zvláštní programové konference.

Fiala: Babiš není neporazitelný

Setkání stovek občanských demokratů se celý den neslo v duchu kritiky současné vlády a příprav na podzimní krajské a senátní volby a sněmovní volby o rok později. ODS v nich má podle Fialy ambici zvítězit a stát se vládní stranou.

Předtím, než delegáty zaskočil překvapivý průběh volby prvního místopředsedy, byla jedním z největších témat v kuloárech kongresu výzva předsedy Fialy k tomu, aby do příštích sněmovních voleb šla místo současných pěti opozičních stran (ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) jen trojice. 

"Byl to naprosto klíčový apel. I když za sebe myslím, že by uskupení do voleb mohly být klidně jen dvě. Piráti, kteří se s nikým evidentně spojovat nechtějí, a zbytek," myslí si dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Tomu se zamlouvalo, jak na kongresu vystupovali hosté: předseda KDU-ČSL Marek Výborný, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i předseda STAN Vít Rakušan. Se všemi třemi stranami by se občanští demokraté měli podle Bendy pokusit vytvořit předvolební uskupení.

"Projevy všech hostů byly dostatečně vstřícné," říká Benda a ODS má podle něho jako "nejsilnější opoziční subjekt velkou míru zodpovědnosti, jestli se takové uskupení podaří vytvořit".

Představy o tom, jak by ODS měla jít do voleb, se však různí. "Matematicky, abychom měli s dalšími opozičními stranami potenciál získat co nejvíc mandátů, by bylo nejvýhodnější, kdyby ODS šla do voleb samostatně a KDU-ČSL s TOP 09 a STAN společně," argumentuje představitel Mladých občanských demokratů Marek Jakubík.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš není neporazitelný, zdůraznil Fiala s odkazem na výsledky ODS v loňských evropských volbách. Až krajské a senátní volby na podzim podle něj ukážou, v jaké konstelaci mohou do sněmovních voleb jít současné středopravicové strany opozice. Odhaduje, že z pětice dosavadních stran se dají dohromady tři. Jaké, dosud neví. O potřebném spojenectví mluvili na kongresu i lídři TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Fiala a další řečníci kritizovali vládu za to, že nemyslí na budoucnost. Premiéra s jeho investičním plánem přirovnal staronový předseda ODS k baronu Prášilovi. Příští sněmovní volby podle něj budou referendem o tom, jestli má být politika "show a festival výtržností, nebo solidní práce".

Babiš ve svém novoročním projevu uvedl, že kdyby byl literárním kouzelníkem Harrym Potterem, stalo by se Česko novým Švýcarskem. "Ani ten Harry Potter s kouzelnou hůlkou, ve kterého by se rád proměnil náš premiér, by si s takovým 'plánem' nevěděl rady. To jiná postava, totiž baron Prášil, by s tím žádný problém neměl, jenže víte, jak to s těmi barony Prášily je," řekl Fiala.

V projevu před svým znovuzvolením také řekl, že chce vést tažení proti populismu a "mistrům facebookových lží". Pokud by se ODS ujala vlády, slibuje zdvojnásobení investic do dopravní infrastruktury tak, aby dosáhly tří procent HDP. Investice do školství by měly stoupnout na pět procent HDP, do výzkumu a inovací by mělo jít jedno procento. Peníze na to chce ODS vzít vedle úspor na správě státu ze sta miliard, které současná vláda podle Fialy nešetrně rozhazuje.

Na heslo kampaně ODS Země, která vítězí reagoval na Twitteru Babiš. "Je super a naprosto pravdivé, ČR skutečně vítězí. Díky hnutí ANO a už sedmý rok, kdy ODS není ve vládě," uvedl. Posledním velkým počinem občanských demokratů podle něj bylo, že "zplodila nějakého AB a hnutí ANO". Rozumnou míru ambicí pak popřáli Fialovi komunisté podporující Babišovu vládu. "Modrý pták s poněkud pochroumanými křídly, a přesto nezřízenou touhou vládnout. Chybí sebemenší sebereflexe nebo náznak lítosti nad tím, kam v minulosti zemi dovedl," uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Lídři dalších stran gratulace nemínili ironicky a vzkázali ODS, že se těší na další spolupráci.

ODS má nyní zhruba 14 tisíc členů. V podzimních volbách plánuje uhájit vedoucí pozici v Senátu a získat vedení některých krajů. Nyní hejtmana nemá.

K jednotnému postupu proti hnutí ANO premiéra Babiše vyzvali občanské demokraty na jejich kongresu lídři ostatních opozičních pravicových stran. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové budou sněmovní volby za necelé dva roky milníkem, který může být bodem zlomu. Adamová uvedla, že TOP 09 stojí o rozumnou spolupráci postavenou na férovosti a vzájemném respektu, a to buď předvolební nebo povolební. 

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který se za týden z rodinných důvodů vzdá role šéfa lidovců, občanským demokratům řekl, že strany musí hledat způsob, jak vyhrát příští sněmovní volby. "Jedině takový výsledek, který umožní vznik vlády na novém koaličním půdorysu a s novým stylem, může být nadějí pro změnu v naší zemi," uvedl. ODS už se podle Výborného stala také tradiční stranou a stejně jako lidovci hájí konzervativní hodnoty.

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana si pravicové strany budou zase moct konkurovat potom, co dovedou zemi do normálních demokratických podmínek. "Pojďme vzájemnou spoluprací vytvářet společnost, ve které se svobodomyslným bude dobře žít," uvedl po kritice poměrů, které do české politiky podle něj přinesla spolupráce premiéra Babiše s komunisty.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik na facebooku okomentoval Fialův kandidátský projev, který podle něj nepřinesl nové vize. "Nic nového pod sluncem. Modrý pták s poněkud pochroumanými křídly, a přesto nezřízenou touhou vládnout. Chybí sebemenší sebereflexe nebo náznak lítosti nad tím, kam v minulosti zemi dovedl," uvedl. Fialovi proto popřál "rozumnou míru ambicí, a především umění vnímat i názory druhých".

Občanští demokraté naposledy volili vedení v Ostravě před dvěma lety. Ani tehdy Fiala neměl protikandidáta a získal 451 ze 483 platných hlasů. Napodobil tak svůj výsledek z předchozího kongresu.