Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se během sobotního kongresu občanské demokracie stal nečekaně zástupcem šéfa strany Petra Fialy. Původně o tuto roli stála pražská politička Alexandra Udženija, ale nedostala dost hlasů.

Jiný kandidát v tu chvíli nebyl a vedení strany muselo rychle hledat náhradníka. Fiala se zavřel se svými kolegy do místní restaurace a z improvizované porady vypadlo jméno Zbyňka Stanjury. Ještě na poslední chvíli se proti němu ve volbách postavil starosta Řeporyjí Pavel Novotný a radní Prahy 6 Marie Kubíková. Stanjura je ale s podporou Fialy drtivě porazil. 

Co se stalo během volby prvního místopředsedy? Jediná kandidátka Alexandra Udženija nezískala dost hlasů a vedení ODS pak hledalo nového uchazeče.

Jsme stará demokratická strana a nikdy nemá nikdo zvolení jisté, i když se třeba dopředu říká, že to bude jednoduché a nudné. To se v sobotu stalo. Alexandra Udženija nedostala v prvním kole dostatečný počet hlasů, nebyla tedy zvolena. Sama pak z dalších kol odstoupila. Porážku nesla statečně, i když prohrát není jednoduché.

Čím si vysvětlujete, že neuspěla? Měla špatný projev?

Čtyři roky jsem s ní úzce spolupracoval ve vedení strany a tuto spolupráci si fakt pochvaluji. Mohl bych identifikovat nějaké důvody, proč nedostala hlasy, ale veřejně to dělat nebudu. Politika je hodně o symbolech a občas někdo udělá chybu, která má dovnitř strany větší dopady, než to na první pohled vypadá.

Související

Teď narážíte na fotografii s Jaromírem Soukupem z oslavy jeho narozenin nebo rozhovor na Seznamu, ve kterém řekla, že by spolupracovala s ANO?

Nemyslím aktuální rozhovor.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.