Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v pondělí náhle zemřel. Bylo mu 72 let. Příčinou úmrtí byly zdravotní problémy, řekla senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Podle informací ČTK postihla Kuberu dopoledne nevolnost v jeho senátorské kanceláři v Teplicích, zemřel po převozu do nemocnice.

Úmrtí jednoho z nejvýraznějších občanských demokratů oznámil v pondělí v poledne na Twitteru místopředseda ODS a předseda jejích senátorů Miloš Vystrčil.

Zesnulého předsedu Senátu bude v čele horní komory nyní zastupovat její první místopředseda Jiří Růžička (za STAN). Postup při volbě Kuberova nástupce ve vedení Senátu by měl projednat v úterý před polednem organizační výbor horní komory. Volba by se mohla uskutečnit už na schůzi v příštím týdnu. Růžička chce ale navrhnout k volbě předsedy Senátu mimořádnou schůzi, která by se konala v první polovině února.

"Příští týden je brzy, týden je krátká doba, je potřeba jednání klubů," zdůvodnil v České televizi odklad Růžička. "Navrhnu mimořádné jednání Senátu věnované volbě, na času se dohodneme zítra, troufnul bych si odhadnout nějaké dva tři týdny, že by mohly stačit," dodal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávu o Kuberově smrti za šokující. Kuberu měl za fajn chlapa a úžasně vtipného člověka. Ohledně pohřbu předsedy horní komory parlamentu premiér řekl, že bude respektovat přání rodiny.

Babiš novinářům na úřadu vlády řekl, že zprávu dostal neoficiálně v pondělí dopoledne. "Nechtěl jsem tomu věřit, je to obrovský šok," řekl. Připomněl, že ještě v sobotu byl Kubera na kongresu ODS. "Byl to člověk, kterého jsem měl rád, měli jsme dobrý vztah, rozuměli jsme si, byl neskutečně vtipný, jeho příchodem do pozice předsedy Senátu získal Senát jinou dynamiku," řekl. Dodal, že o úmrtí již mluvil s prezidentem Milošem Zemanem. Očekává, že se nyní mimořádně sejde Senát. "Měl by teď rozhodnout, jakým způsobem bude ve funkci nahrazen," dodal.

Vláda uctila před pondělním zasedáním Kuberovu památku minutou ticha.

Předseda ODS Petr Fiala přijal zprávu s velkým zármutkem. "Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů," napsal na Facebooku. Označil ho za výraznou osobnost nejen ODS, ale celé české politiky. "Byl velký obhájce svobody a zdravého rozumu a především slušný a poctivý člověk," uvedl.

"Spolu s našimi voliči jsme znovu naplnili smysl Senátu – oslabili jsme levici a nepustili jsme tam hnutí ANO ani jeho satelity a politické extrémy. Jde o trochu nedoceněnou, ale velmi důležitou část skládačky, která drží a chrání naši parlamentní demokracii. A díky tomu máme taky předsedu Senátu. Kdybych vám před dvěma lety sliboval, že druhou ústavní funkci v zemi bude zastávat člen ODS, asi byste mi nevěřili. Dnes je to realita a Jaroslav Kubera překvapuje možná i sám sebe, s jakou motivací a nasazením do toho jde. Když s ním sedím, tak nikdy nevím, jestli se mi točí hlava z množství jeho vykouřených cigaret, nebo z jeho energie. Ale ať je to jakkoli, v Jaroslavovi má dnes Senát viditelného a přesvědčeného obhájce druhé komory, ale i svobody nás všech," řekl Fiala o Kuberovi v sobotu na kongresu ODS.

Prezident Miloš Zeman považoval zemřelého předsedu Senátu za svého přítele, i když se někdy lišili v názorech. Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Sdělil, že prezident počítá s účastí na pohřbu.

"Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji," uvedl Zeman podle Ovčáčka.

Prezidentův mluvčí sdělil, že se Zeman zúčastní Kuberova pohřbu. Kancelář prezidenta republiky na svém oficiálním twitterovém účtu vyjádřila soustrast rodině.

Kubera ještě před týdnem před novináři vyprávěl po schůzce tří nejvyšších ústavních činitelů na Hradě o svém i Zemanově zdraví.

"Hrozně si pochvaloval, že jí hodně, on má fakt nízký tlak. Když dlouho sedí, tak se mu špatně vstává. Já mám zase vysoký, tak jsem mu říkal, že mu dám půlku tabletky, a bude to vyrovnané. Já si ji dělím, protože si dělám ordinátora sám, mně stačí půlka, jsem si řekl. Doktor to neví, pochopitelně," popisoval předseda Senátu. Lékařům, jak tehdy uvedl, se spíše vyhýbá. "Já k doktorům nechodím, protože vidíte, že jsem zdravý. Nechodit, nechodit je základ," řekl.

Poslední projev Jaroslava Kubery na kongresu ODS

Na poslední projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který pronesl o víkendu na kongresu ODS, se můžete podívat ZDE.

 

Jaroslav Kubera.

Lítost nad odchodem jednoho z nejvyšších ústavních činitelů vyjádřili i další politici.

"Jsem v šoku. Nedokážu to ani okomentovat. Ještě ve čtvrtek jsme byli spolu, přátelsky si povídali a navzájem se dobírali," napsal předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Kubera podle něho výborně reprezentoval horní komoru. "Nevím o nikom, kdo by ho neměl rád. Bude nám všem chybět. Bez ohledu na politickou příslušnost," uvedl Vondráček.

"S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník," napsal vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, který zároveň na Twitteru vyjádřil soustrast rodině.

Předsedu KDU-ČSL Marka Výborného zpráva o Kuberově úmrtí šokovala. "V sobotu jsme se osobně potkali na kongresu ODS a upřímně si povídali, jak je potřeba bránit normální svět, prostě to, co před pár lety nikdo nezpochybňoval," napsal. Vyzdvihl Kuberovu upřímnost a lidskost i obhajobu konzervativních hodnot, hájení role Senátu a principů právního státu.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamová byl Kubera politik, který říkal vždy to, co si opravdu myslel. "Často jsem s ním nesouhlasila, ale jeho autenticita byla hodna obdivu. Je to velká ztráta pro českou politiku," napsala.

Předseda STAN Vít Rakušan na Kuberu zavzpomínal jako na vtipného, bystrého a pracovitého senátora a na bývalého kolegu starostu. "Nesouhlasit s ním byla zábava, nikoli boj nepřátel," uvedl.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru vyjádřil upřímnou soustrast rodině a přátelům Kubery. "Ačkoli jsme zdaleka nezastávali stejné názory na svět ani politiku, chtěl bych ocenit jeho postoj vůči Tchaj-wanu, kdy se nebál jít 'proti proudu'," napsal Bartoš.

Ke smrti šéfa horní komory Parlamentu se vyjadřují i ministři, kteří oceňují jeho humor i názory. Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) napsala na Twitteru, že zprávu přijala s velkou lítostí. "I když jsme byli v některých tématech oponenti, vždy jsem si ho vážila pro jeho pevné názory a neutuchající smysl pro humor, kterým dokázal odlehčit i tu nejvypjatější situaci. Jaroušku, bude to tu bez tebe smutnější," uvedla.

Ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) zpráva otřásla. "Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Je mi to moc líto," uvedla.

Kuberův odchod zasáhl i ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). "Budu na něj vždy vzpomínat jako na energického, upřímného a veselého člověka," napsal.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl Kubera plný elánu a dobré nálady. "Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili," poznamenal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) si Kuberu pamatuje z působení v Občanském hnutí, odkud si na něho vzpomíná jako na veselého a energického člověk s výbornými nápady. "Už tehdy se s ním velmi dobře spolupracovalo, dnes je to pro mě hlavně velký šok, ať už jsme stáli jinde v politice, byl velký příklad v tom, jak dokázal držet léta důvěru lidí," řekl novinářům.

"Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velkým srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď," uvedl bývalý šéf ODS a někdejší místopředseda Senátu Mirek Topolánek.

"Slova se v této chvíli hledají těžce. Jardu Kuberu jsem znala mnoho let, byl typickým příkladem 'homo politicus'. Politikou žil, setkávání s lidmi si užíval, ale na prvním místě měl vždy svou ženu a svou rodinu," uvedla europoslankyně ODS a bývalá senátorka Veronika Vrecionová.

Místopředsedkyni Senátu Miluši Horskou i předsedu senátního evropského výboru Václava Hampla (oba z klubu KDU-ČSL) zpráva o Kuberově úmrtí šokovala. "Vitální předseda Senátu nás náhle opustil. ODS přinesl popularitu v dobách dobrých, i když jí popularita klesala. Jeho nekonečný humor bude v politice chybět," uvedla Horská. "Budou nám chybět jeho nadhled a zkušenosti," dodala senátorka za KDU-ČSL Renata Chmelová.

Hampl uvedl, že "s jako obvykle dobře naladěným předsedou Senátu" mluvil ve čtvrtek odpoledne a netušil, že je to naposledy. "V mnohých politických názorech jsem se s ním neshodl, ale patřil k lidem, kteří jednají s otevřeným hledím, rozhodně, ale přátelsky. Většinou byl dobře naladěn. V politice naší země zanechává velmi výraznou stopu," uvedl Hampl, který se předloni s Kuberou utkal o křeslo šéfa Senátu.

"Budeme na něj vzpomínat jen v dobrém, na jeho nadhled, postřehy, zkušenosti... Bude nám chybět jeho smysl pro humor," uvedl předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar.

"Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Přes spoustu kritiky, kterou jsem k němu měl, jsem při čtení téhle zprávy pocítil smutek. Mnohem raději bych do konce jeho volebního období psal další statusy o tom, jak s ním nesouhlasím. Je mi to líto," uvedl předseda senátorského Klubu pro liberální demokracii Václav Láska.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera patřil k nejvýraznějším českým politikům posledních tří dekád, dlouholetý starosta a později primátor Teplic proslul svými neortodoxními názory i kuřáckou vášní. Tu dlouholetý občanský demokrat neopustil ani jako šéf horní komory, kterou vedl od listopadu 2018. Tehdy také po dlouhých 24 letech odešel z vedení Teplic, kde pravidelně dokázal se svou ODS vítězit ve volbách.

Ve funkci předsedy Senátu na sebe Kubera upozornil například vřelým vztahem k Tchaj-wanu, kam se koncem února chystal odjet v čele podnikatelské mise. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

Kubera se během své kariéry v politice zviditelnil řadou dalších kontroverzně vnímaných výroků či kroků. Již jako tajemník teplického městského úřadu (byl jím v letech 1990 až 1994) například pobouřil primátora Ústí nad Labem oznámením, že Teplice jsou přirozeným sídelním městem budoucího kraje. Proslavil se také návrhem na řešení prostituce, která ve své době silně sužovala severočeské pohraničí, kdy navrhoval licence pro prostitutky.

Pozornost ve své době vzbudila i Kuberova snaha o snížení kriminality ve městě nebo jeho negativní postoj ke zvýšení pravomocí strážníků. "Být po mém, tak bych strážníkům nedal ani pistole. Na sbírání psích exkrementů je nepotřebují," řekl v roce 2006.

Ne vždy s pochopením se setkal u obcí také Kuberův takzvaný chodníkový zákon, který od zimy 2009 až 2010 zbavil povinnosti uklízet chodníky majitele přilehlých nemovitostí a zodpovědnost za jejich schůdnost přenesl na město.

Jaroslav Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech. Studoval matematiku na brněnské Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) a zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ani jednu ale "pro vrozenou netrpělivost" nedokončil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a do roku 1990 v obchodním oddělení teplického Elektrosvitu. Na přelomu let 1967 a 1968 byl členem KSČ, po několika měsících jej vyloučili.

Do politiky se Kubera aktivně zapojil po listopadu 1989, nejprve byl ovšem úředníkem na teplické radnici. V roce 1992 vstoupil do Občanské demokratické strany a o dva roky později byl poprvé zvolen teplickým starostou, ve funkci (od roku 2002 primátorské) byl až do předloňských voleb, po kterých se o ni již neucházel (do čela města byl tedy zvolen šestkrát). Ještě na podzim 2018 vedl v komunálních volbách teplickou ODS, která znovu zvítězila a získala post primátora.

V Senátu zasedal Kubera téměř dvě dekády, byl mimo jiné šéfem klubu ODS (2012 až 2016) a místopředsedou horní komory (2016 až 2018). V listopadu 2018 se stal druhým nejvýše postaveným ústavním činitelem, ve finále tajné volby jasně porazil Václava Hampla (za KDU-ČSL). O křeslo v Senátu se Kubera poprvé ucházel v roce 1996, po jasném vítězství v prvním kole tehdy ale podlehl Jaroslavu Musialovi (ČSSD). O čtyři roky později se do Senátu již probojoval a mandát poté třikrát obhájil.

Kromě teplického zastupitelstva a Senátu zasedal Jaroslav Kubera od roku 2016 také v zastupitelstvu Ústeckého kraje, kam jej vynesly preferenční hlasy. Kubera jako starosta a později primátor známý svým odporem k zadlužování města nebo odmítavým postojem k využívání evropských dotací se ocitl také mezi lidmi, o nichž se mluvilo jako o možných protikandidátech Zemana v prezidentské volbě začátkem roku 2018. Návrhy, vycházející z řad ODS, ale tehdy odmítl.

Otec dvou dospělých dcer, který si v roce 2017 zahrál roličku Edvarda Beneše ve filmu Toman, patřil také mezi vítěze anticeny Zelená perla.

Od ekologických aktivistů ji dostal za slova: "Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali," pronesená v listopadu 2006. Udělení ceny Kubera s typickou ironií přivítal, protože se ocitl ve společnosti prezidenta Václava Klause, který ji dostal o rok dříve.