Českou a evropskou hymnou začal v sobotu v Praze mimořádný volební sjezd KDU-ČSL. Dosavadní předseda Marek Výborný, který rezignoval z rodinných důvodů, prohlásil, že nepodpoří ani jednoho z kandidátů. "Neučiním tak ani dnes, ani při svém projevu," řekl.

Ocenil zároveň, že se o funkci utká více relevantních kandidátů. "V tom jsme unikátní. Svědčí to o tom, že nemáme úplně nouzi o jasně vyprofilované osobnosti. Každá z nich má něco, co mi imponuje. Ke každému z nich bych měl samozřejmě nějaké výhrady, ale nerad bych je hodnotil teď," uvedl končící šéf lidovců.

Předsedou KDU-ČSL se chtějí stát celkem čtyři kandidáti. Z původní trojice uchazečů, ve které byli předseda poslaneckého klubu a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, europoslanec Tomáš Zdechovský a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, odstoupil těsně před hlasováním Tomáš Zdechovský. Nominován byl i místopředseda strany a předseda liberecké KDU-ČSL Štěpán Matek, který ale také kandidaturu stáhl. Přihlásili se naopak rychnovský zastupitel Jan Horníček a poslanec Jiří Mihola, kteří se tak spolu s Janem Bartoškem a Marianem Jurečkou utkají o předsednický post.

"Lidé mají až po krk koblih. Lidé chtějí vidět světlo na konci tunelu," uvedl v projevu Výborný v narážce na Babišův předvolební artikl. Řekl, že lidovecká strana nedosáhne lepších výsledků z Parlamentu, ze svého sídla Charitasu nebo ze schůzí svých organizací. "Musíme jít mezi lidi," zdůraznil Výborný.

Uvedl také, že lidovci na podzim připravili svou vizi pro Česko. "Dokument, který není výsledkem debaty politologů ani marketérů a není ani výsledkem toho, o čem bych já snil, když právě spím," podotkl Výborný s odkazem na název Babišovy předvolební knihu.

Základem lidovecké politiky musí být podle Výborného rodina. "Musíme přestat přemýšlet o preferencích či zákulisních praktikách a politikaření, ale začít řešit skutečné problémy všech tátů, maminek, jejich dětí, vdov a vdovců, prarodičů nebo mladých lidí, kteří chtějí mít rodinu, ale mají z toho strach," zdůraznil. Když bude KDU-ČSL na straně rodičů, bude podle Výborného silná, úspěšná a nenahraditelná.

Lidovce také vyzval k obraně "normálního přirozeného světa" a hodnot, které se ještě před pár lety zdály nezpochybnitelné. Z vyjádření Výborného vyplynulo, že zůstane poslancem.

KDU-ČSL musí podle Bartoška umět lépe prodat hodnoty, které zastává. Řekl to v kandidátském projevu. Jurečka vyzval lidovce k odvaze. Neměli by si podle něj nechat vnutit, že jsou malou stranou, která nemá budoucnost. 

Hned po zahájení sjezdu delegáti uctili minutou ticha památku všech zemřelých členů KDU-ČSL. Moderátor v souvislosti s pietou výslovně jmenoval Výborného manželku Markétu Výbornou. Minuta ticha byla určena i památce předsedy Senátu, občanského demokrata Jaroslava Kubery, který náhle zemřel v pondělí.

Výborný končí v čele lidovců zhruba po deseti měsících. Aspoň částečně by měli delegáti sjezdu obměnit také sestavu místopředsedů, když se o tuto pozici už nechce ucházet Matek.

Související

Všichni členové předsednictva KDU-ČSL v sobotu při zahájení sjezdu rezignovali na své funkce. Většina ale bude usilovat o znovuzískání mandátu, řekla dosavadní první místopředsedkyně strany, senátorka Šárka Jelínková. Sama bude znovu na pozici kandidovat, post místopředsedy budou chtít obhájit Bohuslav Niemiec a Petr Hladík. 

"Naše rozhodnutí nepramení z toho, že bychom nechtěli i nadále pracovat ve vedení KDU-ČSL, ba právě naopak. Většina z nás chce usilovat o znovuzískání svého mandátu, ale chceme vám ponechat svobodnou volbu v tom, zda náš mandát potvrdíte, či dáte přednost jinému kandidátovi," řekla Jelínková.

Jelínková by se o post prvního místopředsedy mohla utkat se Zdechovským, pokud neuspěje ve volbě předsedy. Na řadového místopředsedu by měl nově kandidovat předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík. Kandidáti mohou být navrženi i přímo na sjezdu.

Sjezd začal v 9 hodin ráno, delegáti přicházeli od sedmi. Volba předsedy začala v 10:15, oznámení výsledku a projev nově zvoleného předsedy bude přibližně od 11:30 do 12:00. 

Související