Krajský soud v Praze vynesl verdikt v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Soudkyně Iva Říhová těm, kteří byli odsouzeni v první větvi kauzy, zrušila původní tresty a vynesla souhrnný trest. 

Nejvyšší tresty si odnesla trojice hlavních aktérů - Rath a manželé Petr a Kateřina Kottovi. Bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Kottové a jejímu manželovi, někdejšímu poslanci ODS, kteří korupční systém řídili, Říhová zvýšila tresty na osm let a každému přikázala zaplatit peněžitý trest 20 milionů korun. Pokud je nezaplatí, odsedí si oba další tři roky navíc. Stejný trest osmi let vězení udělila Rathovi, který musí zaplatit 18 milionů. I jemu se v případě nezaplacení prodlouží trest o tři roky. K tomu nesmí osm let působit v orgánech veřejné správy. 

Rathův advokát Adam Černý označil trest za nesmyslně přísný a poukázal na to, že znalecké posudky došly k tomu, že zakázky nebyly předražené. A nebylo tak z čeho uplácet. "Soud má podrobně zmapován majetek doktora Ratha. Peněžitý trest 18 milionů je fakticky trestem propadnutí veškerého majetku," uvedl. 

Potrestána byla také společnost Metrostav. Ta musí zaplatit peněžitý trest 10 milionů korun a tři roky nesmí uzavírat smlouvy o veřejných zakázkách. "Verdikt jsme nečekali. S rozsudkem se neztotožňujeme a naši právníci se odvolají," uvedl mluvčí firmy Vojtěch Kostiha. Odmítl říci, co by pro firmu tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách znamenal.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.