Zastupitelé Zlínského kraje mají znovu rozhodnout o výstavbě nemocnice ve Zlíně. Projekt za osm miliard prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Na jeho návrh zastupitelé výstavbu neplánovaně schválili loni v prosinci. Podle ministerstva vnitra to ale nebylo zcela podle pravidel.

Zastupitelstvo by mělo o věci rozhodnout po řádné diskusi, při níž se uplatní právo zastupitelů i občanů kraje vyjádřit se k věci. Uvedl to v pondělí mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Až po diskusi by podle něj mělo zastupitelstvo o výstavbě nemocnice znovu rozhodnout.

"Zlínský kraj byl požádán o zaslání vyjádření a informace k dalšímu postupu do 29. února. Ministerstvo vnitra v závislosti na postoji kraje určí svůj další postup," uvedl mluvčí vnitra Krátoška. V případě, že zastupitelé výzvu ministerstva neuposlechnou, může to mít podle Krátošky za následek pozastavení výkonu přijatého usnesení a případné podání návrhu na jeho zrušení správním soudem.

"Ministerstvo z našeho pohledu vyjadřuje sociálnědemokratický názor pana ministra, který se ale bohužel neopírá o platné zákony. Je nesporné, že zastupitelstvo Zlínského kraje žádný zákon neporušilo. Pan (Jan) Hamáček si bude muset zvyknout na to, že coby ministr vnitra má dbát na zákonnost a ne, že on se stal majitelem výkladu zákona," reagoval Čunek.

Plán hejtmana Čunka rozděluje krajskou koalici lidovců, ANO, STAN a ODS. Hlasování o výstavbě nemocnice Čunek v prosinci neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva krátce před jeho skončením. Návrh tehdy i díky některým opozičním zastupitelům získal dostatek hlasů, 23 z 38.

Z vyjádření ministerstva vnitra však vyplývá, že prosincové hlasování bez předchozího zveřejnění je způsobilé vést k porušení zákona o krajích. K návrhu se totiž na zasedání nemohli vyjádřit občané kraje, navíc mohla být podle ministerstva porušena povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně.

Ministerstvo vnitra se hlasováním o výstavbě nemocnice zabývalo na základě zpráv z médií i více než 20 vnějších podnětů. Mezi podateli byli mimo jiné město Kroměříž, členové zastupitelstva Zlínského kraje, odborníci ze zdravotnictví a občané.

Související