Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje v budově Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, uvedl v úterý server Aktuálně.cz. Silničáři v minulosti čelili kritice kvůli některým zakázkám, uvádí web. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej pouze potvrdil, že útvar provádí úkony trestního řízení.

Krajský radní František Petrtýl (ANO) neměl o zásahu žádné informace. Ředitel silničářů Zdeněk Dvořák měl v podvečer vypnutý mobilní telefon.

"Náš útvar dnes provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Krajské státní zastupitelství v Praze, které má vyhrazeno podávání informací," řekl Ibehej. Dozorující krajský státní zástupce Pavel Staněk se podle Aktuálně.cz k věci po telefonu odmítl vyjádřit.

"Nemáme žádné bližší informace. Budeme ale vyvíjet maximální součinnost s policií. Pokud si vyžádají nějaké dokumenty, budou jim předány," řekla Helena Frintová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Na údajné nehospodárné chování krajských silničářů dlouhodobě upozorňuje středočeský zastupitel za opoziční ODS Michael Pánek, který kvůli svým podezřením už podal trestní oznámení. Podle něj správa proplácela i akce, které nebyly provedeny, škody Pánek vyčíslil na miliardu korun. Petrtýl i hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) již dříve obvinění odmítli. Petrtýl tvrdí, že správa a údržba silnic je "nejvíce kontrolovanou organizací v širokém dalekém okolí". Kraj naopak v minulosti podal trestní oznámení na Pánka kvůli údajně neoprávněné kontrole v sídle silničářů.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže také nedávno potrestal krajské silničáře pokutou 300 tisíc korun kvůli rozdělení veřejné zakázky na obnovu vodorovného dopravního značení. Správa a údržba silnic s verdiktem nesouhlasí a připravuje podání správní žaloby, kterou se bude domáhat zrušení rozhodnutí.

Související
Související