Česko ve středu z Evropské komise dostalo český překlad první auditní zprávy týkající se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli čerpání dotací firmou Agrofert. Od středy tedy běží 60denní lhůta, kterou má ČR na vyjádření. 

"Dnes v podvečer obdrželo ministerstvo pro místní rozvoj od Evropské komise oficiální český překlad auditní zprávy. Evropská komise opět české orgány požádala o důvěrné zacházení s auditní zprávou až do ukončení celého procesu," uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. 

Informaci potvrdila také Evropská komise. "Evropská komise může potvrdit, že český překlad finální verze auditní zprávy týkající se Evropského fondu pro regionální rozvoj, Fondu soudržnosti a Evropského sociálního fondu byl zaslán českým úřadům 5. února," uvedl pro HN Matěj Čadek z české kanceláře Evropské komise. 

Zpráva v angličtině dorazila na české úřady už na začátku prosince. Podle ní je premiér ve střetu zájmů a Česko by mělo vrátit zhruba 235 milionů korun dotací, které získaly firmy Agrofertu z programů na podporu inovací a zvýšení konkurenceschopnosti.

Aktuální výrok ve zprávě je konečný s tím, že podle dřívějšího vyjádření místopředsedkyně EK Věry Jourové nyní komise očekává, že Česko aplikuje doporučení uvedená v dokumentu.

Ministerstva ale mají ještě šanci vyjednávat o výši sankce. Na to mají zmíněnou lhůtu šedesáti dnů. "Ale pokud bychom něco nepřijali, máme možnost vyvolat tzv. slyšení EK. Určitě budeme chtít o některých věcech hovořit tváří v tvář," upozornila na další možnost, jak výsledek prověrky změnit, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Související

Evropská komise už ve své předběžné zprávě z loňského roku tvrdila, že Babiš podle jejích právníků porušuje český i evropský zákon o střetu zájmů, a firmy Agrofertu tedy nemají na dotace nárok. EU nechce, aby politik, který má vliv na podobu dotací, z nich současně mohl i těžit. Babiš i Agrofert odmítají, že by zákon porušovali. Stejně se premiéra zastávají i ministerstva a úřady, jež mají dotace na starosti.

Český zákon o střetu zájmů se zpřísnil v únoru roku 2017, kdy proto premiér převedl své firmy do svěřenského fondu. Evropská pravidla se zpřísnila od srpna roku 2018.

Související