Demokratická strana v Iowě (IDP) po průtazích a technických problémech označila za těsného vítěze pondělních stranických shromáždění bývalého starostu města South Bend v Indianě Peta Buttigiege. Ve světle přetrvávajících pochybností o správnosti výsledků se v pátek však za vítěze klání prohlásil také senátor Bernie Sanders. Že IDP hlasy špatně sečetla se domnívá také řada médií, k prověření výsledků vyzval i šéf celoamerického vedení Demokratické strany Tom Perez. Šéf IDP Troy Price uvedl, že strana výsledky překontroluje, pokud o to někdo z kandidátů požádá.

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů vyberou prezidentského kandidáta strany. Podle výsledků, o kterých IDP tvrdí, že vychází ze sečtení všech okrsků v Iowě, získal Buttigieg 26,2 procenta delegátů, senátor Bernie Sanders 26,1 procenta, senátorka Elizabeth Warrenová 18 procent, někdejší viceprezident Joe Biden 15,8 procenta a senátorka Amy Klobucharová 12,3 procenta. Kvůli komplikovanému procesu určení delegátů, který potrvá až do června, se ve výsledcích nehovoří o počtu delegátů, ale udává se takzvaný ekvivalent státních delegátů (SDE), respektive jeho procentní podíl.

Strana však zveřejnila celkem tři sady výsledků: počet hlasů v prvním kole, počet hlasů v druhém kole a následně přepočet na SDE. Sandersova kampaň přitom přepočet na delegáty označila za překonaný a zbytečný systém a prohlásila se v Iowě za vítěze na základě počtu získaných hlasů v prvním a druhém kole.

Proti výsledkům se už ve čtvrtek ohradil šéf celoamerické Demokratické strany Perez, který vyzval k jejich prověření.

Své pochybnosti má i americká tisková agentura AP. "The Associated Press (AP) vyhodnotí klání tehdy, až bude jasné, kdo je vítězem. Kvůli těsnému výsledku mezi starostou Petem Buttigiegem a senátorem Berniem Sandersem a nesrovnalostmi při letošních stranických shromážděních nemůžeme v tuto chvíli určit vítěze," oznámilo v pátek její vedení.

AP poukázala na to, že na základě údajů, které má, jí stále chybí data jednoho ze 1765 okrsků. Deník The New York Times zase napsal, že z více než stovky okrsků přišly nesourodé údaje, které buď nebyly úplné, nebo neodpovídaly stanoveným pravidlům pro hlášení výsledků.

"Pokud nějaká prezidentská kampaň v souladu s iowským plánem výběru delegátů požádá o prověření, IDP je připravená," uvedl za iowské demokraty Price. V prohlášení rovněž uznal, že problémy s hlášením výsledků jsou nepřijatelné. Potíže způsobila technicky nepřipravená aplikace pro zadávání výsledků a také přetížené linky pro telefonické hlášení. Price nyní v Iowě čelí výzvám k rezignaci.

Portál Business Insider napsal, že případná kontrola výsledků nebude oficiálně přepočtem hlasů, ale ruční prověrkou formulářů a dalších dokumentů s hlasy, správnosti postupu hlášení a správnosti sčítání. Termín "přepočet" se pak podle Business Insider v tomto případě týká auditu, který je veden soudní cestou.