"Tys to změnil? Nebo tys to změnil?" ptal se premiér Česka Andrej Babiš svých asistentů uprostřed rozhovoru pro The Wall Street Journal loni v březnu. Bylo mu řečeno, že někdo změnil název jeho země, místo České republiky se má alternativně nazývat také Czechia. Novou zkrácenou verzi jména státu pro používání v zahraničí přitom v roce 2016 přijala vláda, jejíž byl Andrej Babiš členem a pro změnu hlasoval.

Jeden z asistentů Babišovi vysvětlil, že Organizace spojených národů (OSN) souhlasila s žádostí Česka o používání kratšího názvu pro Českou republiku. "To jsem nevěděl. Vůbec se mi to nelíbí," řekl Babiš. "Teď si budete plést Czechia a Chechnya (Čečensko)," vysvětlil jeden z důvodů, proč se mu nové jméno nelíbí.

To už se stalo, nicméně ne kvůli slovu Czechia, ale právě kvůli podobnosti jmen Czech Republic (Česká republika) a Chechen Republic (Čečenská republika). S ruskou autonomní republikou si Českou republiku spletl americký reportér po bombovém útoku při maratonu v Bostonu v roce 2013. Informoval o tom, že útočník byl Čech. Tehdejší český velvyslanec Petr Gandalovič pak musel vydat prohlášení, ve kterém uváděl na pravou míru rozdíl mezi Českou republikou a problematickou Čečenskou republikou. "Pro zemi, která je významnou turistickou destinací, by takové chyby mohly být opravdu problematické," píše The Wall Street Journal.

"Jsme Česká republika, jsme Češi. Nechápu, čí hloupý nápad to byl," pokračoval rozčílený Babiš. "Jsem silně proti tomu," dodal.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.