Praha se už dlouho neúspěšně snaží omezit byznys kolem Airbnb a dalších on-line platforem, přes něž si turisté v hlavním městě pronajímají krátkodobé ubytování v soukromí. Poslanci loni metropoli zamítli hned dva její návrhy na novou regulaci Airbnb, na jehož fungování si v Praze dlouhodobě stěžují občané i vedení města. Magistrát se navíc v loňském roce s americkou firmou nedohodl na sdílení informací o jejích pražských hostitelích. Jejich identitu Airbnb stále tají, což metropoli ztěžuje třeba kontroly toho, zda pronajímatelé platí předepsané místní poplatky.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se ale situace může změnit k lepšímu. Vládnoucí pražská koalice nedávno přišla s požadavky na změnu zákonů, které by jí regulaci Airbnb umožnily. O nových pravidlech už město jedná s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). To je pak má dát k hlasování parlamentu.

Úřadu Kláry Dostálové (za ANO) se zatím zamlouvá jen jeden ze čtyř návrhů Prahy. "I ten jeden ale představuje dobrý základ, na kterém můžeme dále stavět," říká Hřib v rozhovoru pro HN. Podle něj je cílem města, aby vlastníci své byty místo turistům pronajímali místním a tím se alespoň zčásti zvýšila dostupnost bydlení v metropoli.

HN: V současnosti s ministerstvem pro místní rozvoj jednáte o nové regulaci Airbnb. Kdy můžeme změny vidět v praxi?

Doufám, že dohodu budeme mít hotovou někdy na začátku roku 2021. Pokud pak všechno půjde hladce, tak se potřebné změny zákonů schválí zhruba do roka, čili s regulací by se mohlo začít někdy v roce 2022.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.