Místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip měl ve středu dopoledne infarkt. Lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) na pražském Karlově náměstí ho zachytili v časném stadiu a Filip je po jejich zákroku ve stabilním stavu s nadějí na časné propuštění do domácí péče. Sdělil to přednosta II. interní kliniky VFN Aleš Linhart.

Zástupci KSČM uvedli, že Filip podstoupil kardiologický zákrok, při kterém mu lékaři zprůchodnili cévy. Filip už oznámil, že nemocnici opustí ve čtvrtek a v pátek bude zpět v práci.

"Vše dopadlo dobře a jsem v pohodě. V pátek jsem v práci," uvedl Filip. Podle mluvčí KSČM Heleny Grofové je nyní v péči lékařů na jednotce intenzivní péče.

Linhart uvedl, že Filip byl přijat s bolestí na hrudi. "Byl zjištěn infarkt myokardu v časném stadiu a ošetřen intervenční metodou. Díky tomu je jeho stav stabilní s nadějí na časné propuštění do domácí péče, pokud nenastane nečekaná komplikace," řekl.

Filipovi se dopoledne podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče udělalo nevolno ve stranickém sídle v ulici Politických vězňů v Praze. "Byla to náhlá indispozice a byl odvezen rychlou záchrannou službou," uvedl.

Do rukou Filipa jako prvního místopředsedy měl ve středu v poledne složit slib nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček. Filip měl zastoupit šéfa komory Radka Vondráčka (ANO), který je na cestě do Thajska a Laosu. Filipa na ceremoniálu zastoupil na základě pravidel o posloupnosti další z místopředsedů Tomio Okamura (SPD). Křeček se tak stal čtvrtým ombudsmanem po Otakaru Motejlovi (2000-2010), Pavlu Varvařovském (2010-2013) a Šabatové (2014-2020).

Křeček ve funkci nahradil Annu Šabatovou, jejíž šestileté funkční období vypršelo v úterý. Křečka, který byl kandidátem prezidenta Miloše Zemana, zvolila před týdnem sněmovna. Křeček úřad v Brně přebere ve čtvrtek na setkání se svou předchůdkyní. Novinářům řekl, že nechystá žádné dramatické změny, úřad byl podle něj řízen profesionálně a bude i nadále.

Opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN výsledek volby kritizovali. Spolek Milion chvilek uspořádá v neděli 1. března v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Protesty budou i v krajských městech. Křeček působil jako zástupce Šabatové a měl s ní dlouhodobé názorové neshody.

Křeček byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem, byl poslancem České národní rady, členem zastupitelstva Prahy 2 a v letech 1998 až 2013 poslancem. Od dubna 2013 do prosince 2019 byl zástupcem ombudsmanky, Zeman loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby ve funkci pokračoval. Kandidátem na ombudsmana byl už poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Varvařovský.

Související