Policie obvinila dva vysoce postavené úředníky ministerstva práce a sociálních věcí v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky. Na webu to oznámil žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění souvisí s pondělním zásahem na ministerstvu. Policie zadržela náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT Karla Macka. Policie si kvůli zakázce vyžádala informace a podklady i od společnosti OKsystem.

Vrchní státní zastupitelství uvedlo, že dvojice je obviněna z pletich při zadání veřejné zakázky a z přípravy zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Případ se týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun.

"Dnes ráno jsem obdržela informaci, že na ministerstvu práce a sociálních věcí zasahuje policie, a byla jsem požádána, abych se na ministerstvo dostavila," řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí na brífinku. Ke kauze se Maláčová před novináři nevyjádřila, jelikož byla dle svých slov poučena, že má být zachována mlčenlivost. "Za mě je důležité říct, že ministerstvo poskytuje maximální součinnost, maximálně spolupracujeme s Policií České republiky a nemáme co skrývat," doplnila.

Podle serveru iROZHLAS.cz zasahovala policie také v sídle společnosti OKsystem, která pro ministerstvo zajišťuje IT systémy pro výplatu dávek už od roku 1993.

Na otázku, zda je ve spojení s firmou OKsystem, ministryně Maláčová odpověděla: "Nejsem ve spojení s OKsystemem. Nikdy jsem nebyla."

"Dnešního dne zahájil policejní orgán trestní stíhání dvou fyzických osob pro zločin pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízením na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR," uvedl Matula. Podle serveru Lidovky.cz se případ týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun. Dvojici hrozí až dvanáctileté vězení.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) potvrdil, že útvar v pondělí prováděl úkony trestního řízení, případ ale odmítl komentovat s tím, že podávání informací si vyhradilo vrchní státní zastupitelství.

Baláč (ČSSD) se stal náměstkem loni v červnu poté, co byla pozice rok a půl neobsazená. Pozastavily se i přípravy nových systémů. Zároveň je členem zastupitelstva v Praze 2. Dříve byl i místopředsedou pražské ČSSD či šéfem stranické buňky v Praze 2.

Macek je šéfem oddělení bezpečnosti informací a manažerem kyberbezpečnosti resortu.

Ministerstvo práce chystá nový resortní informační systém, který se skládá z několika větších systémů. Původně měl fungovat od roku 2017 a stát 1,5 miliardy korun. Nyní se počítá s provozem většiny částí od příštího roku a s cenou až o miliardu vyšší. Resort ani po dvou tendrech zatím nemá dodavatele systému pro vyplácení dávek a začátkem příštího roku mu vyprší smlouva s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKsystem.

Firma se s ministerstvem soudí. Uspěla v první soutěži na dávkový systém, resort pak ale od kontraktu odstoupil. Druhá soutěž skončila několikrát u antimonopolního úřadu. Vedení ministerstva od loňského léta nechtělo uvést, jak přesně bude postupovat. Mluvilo o několika scénářích.

Zmiňovalo například vyhlášení soutěže na provozovatele nynějšího dávkového systému od OKsystemu, a to zřejmě v březnu. Další variantou byl smír s OKsystemem a návrat k prvnímu tendru. Jako poslední z možností padlo na jednání sněmovního sociálního výboru i další prodloužení dosavadních smluv s OKsystemem.

Policisté z NCOZ v pondělí požádali společnost OKsystem o podklady k jedné nabídce do soutěže ministerstva práce, která se teprve vyhodnocuje. Firma s policií spolupracuje. Sdělil to ředitel a místopředseda představenstva společnosti Vítězslav Ciml. O jakou nabídku a soutěž se jedná, neupřesnil. Firma OKsystem zajišťuje od 90. let informační systémy ministerstva práce. Resort pořizuje systémy nové.

"Policisté z NCOZ dnes v OKsystemu požádali o předání podkladů ve věci zakázky pro ministerstvo práce a sociálních věcí, která je stále ve fázi vyhodnocování. Zaměstnanci OKsystemu s policisty spolupracují a poskytují veškerou součinnost," uvedl Ciml. Další informace s ohledem na vyšetřování neposkytl.

Podle informací, které má od zaměstnanců firmy ČTK, nebylo možné budovu v Praze na Pankráci dopoledne opouštět.

"Já mám informace pouze z médií. Pokud vím, paní ministryně je na ministerstvu a poskytuje policii součinnost. Jedinou informaci mám z ohlášení tiskového mluvčího Vrchního státního zastupitelství, takže asi je třeba počkat na to, až bude jasnější, co se vlastně stalo," řekl  vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Baláče považuje za člověka, který se v oblasti informačních systémů orientuje.

"Samozřejmě problematika informačních systémů na ministerstvu práce je složitá. V lednu jsem požádal vládního zmocněnce (pro IT a digitalizaci Vladimíra) Dzurillu a hlavního architekta ministerstva vnitra pro e-government, aby spolupracovali s ministerstvem práce, aby se situace vyřešila, protože ta je tam dlouhodobě problematická," dodal Hamáček.

"Pokud je tam nějaká korupce, tak to je velice špatně," řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zopakoval, že ohledně IT systémů na MPSV Maláčové napsal asi deset dopisů.

Po pracovním obědě vlády s prezidentem Milošem Zemanem Babiš řekl, že vláda bude po Maláčové chtít pondělní policejní zásah na ministerstvu vysvětlit. Situaci označil za velice nepříjemnou. Zároveň zkritizoval Baláče, kterého policie obvinila. Babiš řekl, že s ním nemá dobré zkušenosti.

IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí byly klíčový úkol ministryně Maláčové, který očividně nezvládla, sdělil Babiš.

Prezident při vítání kabinetu situaci na ministerstvu označil za "průšvih".