Šíření nového typu koronaviru v Evropě i ve světě není důvodem k panice, shodly se Světová zdravotnická organizace (WHO) a evropské úřady, které ve středu společně s italským ministerstvem zdravotnictví jednaly v Římě. S ohledem na vývoj situace v Itálii, odkud se nemoc šíří i do dalších evropských zemí, by státy Evropské unie měly sjednotit své strategie pro boj s nemocí, domnívá se eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidisová.

"Opravdu není žádný důvod k panice," uvedl šéf WHO v Evropě Hans Kluge. Úmrtnost na onemocnění Covid-19, které virus způsobuje, je zhruba dvouprocentní a v Číně, která eviduje 96,5 procenta všech světových případů, je jednoprocentní, sdělil Kluge. "Čtyři z pěti pacientů mají jenom mírné příznaky a uzdraví se," připomněl také.

Nemocí Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, onemocnělo už přes 81 tisíc lidí, naprostou většinu případů hlásí Čína. Nemoc si dosud vyžádala 2770 obětí, z toho 2717 zaznamenala Čína, kde se koronavirus začal šířit začátkem prosince loňského roku.

Koronavirus se rozšířil zhruba do 30 dalších zemí. V posledních dnech zasáhl také Jižní Koreu, Írán a sever Itálie. V úterý se první případy nemoci vyskytly také ve Švýcarsku, v Rakousku a Chorvatsku. V hotelu na ostrově Tenerife španělské úřady kvůli potvrzené nákaze u jednoho z hostů nařídily karanténu − ta se týká i šesti českých turistů.

Mezi nimi je i pan Michal se ženou a třemi dětmi, se kterými se HN podařilo spojit. Do hotelu dorazili v pondělí v noci a od úterý jsou zavření na pokoji. "Jsme tu izolovaní a nevycházíme. Všechny zprávy mám pouze z médií. Tady na hotelu s nikým nekomunikuji. Formou nějakých pytlíků a sáčků nám na pokoj nosí obědy nebo večeře," popisuje situaci na místě pan Michal.

Ten zároveň říká, že turisté na místě nemají moc informací o aktuální situaci. "Jen co vidím z okna, sem tam někdo projde venku s rouškami, ale myslím si, že lidé jsou na pokojích a snaží se být separovaní. Z konzulátu jen říkali, že to řeší, ale jinak nic nevíme."

Španělský deník La Vanguardia ve středu uvedl, že část z tisícovky lidí, kteří jsou od pondělka kvůli několika potvrzeným případům nákazy koronavirem v izolaci v hotelu na kanárském ostrově Tenerife, bude už moci během hodin hotel opustit. Potvrdil to i regionální deník El Día, který ale hovoří o propuštění během "několika dní". Z hotelu odejde pět Čechů, jedna Češka v něm musí ještě zůstat.

Předseda sněmovny zrušil dovolenou v Itálii

Kvůli šíření koronaviru by do regionů Lombardie a Benátsko neměli jezdit občané Česka. V úterý to doporučila Bezpečnostní rada státu. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zrušil kvůli novému koronaviru plánovanou rodinnou dovolenou v severní Itálii, kam měl jet na lyže.

"Za situace, kdy vláda nedoporučuje vycestovat, není úplně nejlepší nápad, aby třetí nejvyšší ústavní činitel někam jel," uvedl Vondráček.

Spojené státy kvůli novému koronaviru varují své občany před cestami do Evropy, ke zvláštní obezřetnosti pak vyzývají v případě návštěv Itálie. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC), na jehož hodnocení se ministerstvo zahraničí USA odvolává, ani v případě Itálie ale nedoporučuje cesty rušit nebo odkládat.

Letiště Praha od úterý vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem.

Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění. Preventivní opatření zavádí i letiště v Brně.

Opatření přijali i tuzemští autobusoví dopravci, kteří nabízejí pravidelné spoje do Itálie. Posádky jsou například vybaveny větším množstvím dezinfekčních prostředků, zvyšují také informovanost pracovníků i cestujících o situaci.

V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem, zemřelo v důsledku nákazy ke středečnímu večeru 12 lidí. Italské úřady evidují 400 nakažených. Ohniskem nákazy je Lombardie na severu země. Případy koronaviru ale už zaznamenaly také úřady v Toskánsku ve střední Itálii nebo na jihu země v Palermu.

Zatímco v řadě kostelů v Itálii ruší v těchto dnech kvůli šíření nového koronaviru mše, papež František ve středu nezrušil tradiční mši na Popeleční středu ani generální audienci na Svatopetrském náměstí v Římě. Během ní papež také podal ruce několika lidem a políbil dítě.

Francie ve středu potvrdila tři nové případy nákazy koronavirem. Jeden z nakažených v noci na středu zemřel. Jde tak již o druhého člověka, který ve Francii nemoci Covid-19 podlehl, a prvního Francouze.

Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Dvojice má dvě děti a žena pracuje ve školce, sdělil zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann. Další dva nakažené podle DPA hlásí také spolková země Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Během úterý a středy tak byla nákaza v Německu hlášena dohromady u šesti pacientů.

Nákaza je hlášena z 12 evropských zemí. První případ zaznamenalo také Alžírsko, je jím Ital, který do země přijel 17. února. Momentálně jde o jediného nakaženého v Africe. Ve středu ohlásil dva nakažené i Pákistán, který sousedí s Čínou i Íránem, a po jednom nakaženém Gruzie a Norsko. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že epidemie v Číně již dosáhla vrcholu.

Nemocnice Brno měla podezření na koronavirus

Pacient ve Fakultní nemocnici Brno, který se z Itálie vrátil s příznaky nemoci, nemá koronavirus. Řekla to vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry nemocnice koronavirus vyloučila také u dvou dřívějších pacientů. Hygienici do středečního odpoledne provedli 75 konzultací, u šesti bylo podezření na koronavirus, které se ale podařilo vyloučit, sdělila Renata Ciupek.

Nemocnice muže přijala ve středu. "Byl v severní Itálii na horách. Má příznaky. Je izolovaný," uvedl odpoledne Žára. Výsledky testů původně očekával až ve čtvrtek.

Pacienta s problémy přijala v úterý i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Muž byl podle mluvčí Dany Lipovské v horách v Itálii. Lékařka situaci konzultovala s krajským epidemiologem a pacientovi doporučila dvoutýdenní domácí karanténu. Nemocnice v Břeclavi ani v Kyjově pacienty s podezřením na koronavirus neměly.

Podle Ciupek jihomoravští hygienici poskytli konzultace 75 pacientům s podezřením na koronavirus. "U 69 bylo podezření vyhodnoceno jako neopodstatněné. V šesti případech byli pacienti vyšetřeni na přítomnost koronaviru, výsledek byl u všech negativní," uvedla Ciupek.

Podle ní by lidé neměli propadat panice. Uvedla, že průběh nemoci připomíná chřipku, na kterou v České republice ročně zemřou stovky lidí. U koronaviru lze podle ní vidět závažnější průběh u seniorů nebo jinak nemocných lidí, zdravému člověku by takové problémy způsobit neměl.

Burzovní indexy strmě klesají

Dopady na ekonomiku mohou být tvrdé. Před pouhým týdnem hlásily světové trhy historicky rekordní hodnoty burzovních indexů. Stačilo ale pár dní a ceny akcií začaly strmě klesat. Šíření nového koronaviru do dalších zemí světa způsobilo, že investoři se začali akcií ve velkém zbavovat v obavě z vážných dopadů na ekonomický růst.

Jen během pondělí se propadla tržní hodnota firem obchodovaných na globálních burzách o 1,7 bilionu dolarů (téměř 40 bilionů korun). Evropské trhy se otřásly nejvíce od referenda o brexitu v červnu 2016. Podle ekonomů dokonce existuje riziko, že se Itálie už počtvrté od roku 2008 dostane do recese.

Americké zdravotnické úřady ve středu vyzvaly občany, aby se začali připravovat na šíření nového koronaviru ve Spojených státech.

"Představte si, jak dáváte do karantény nějaké velké město v USA, stejně jako to udělali v Číně. Naše hypotéza je, že to nebude fungovat. Spustilo by to paniku, která by otřásla i trhy," uvedl ve svém komentáři analytik Simon Powell z americké investiční banky Jefferies.

Potíže můžou mít dovozci i hotely

Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v Česku dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení, dopad mohou očekávat také provozovatelé hotelů, restaurací a prodejen s luxusním zboží. Konkrétní dopady šířící se nákazy na české firmy se analytici zdráhají odhadovat. Není totiž jasné, kdy se nákaza dostane pod kontrolu a jak velká území budou do té doby zasažena.

Na Český svaz průmyslu a dopravy ČR se podle PR manažerky Svazu Lenky Dudkové zatím kvůli potížím neobrátila žádná firma. Problémy však mohou zaznamenat společnosti odebírající z Číny třeba elektronické součástky. "Může se to dotknout společností kompletující telekomunikační, zabezpečovací či zábavní systémy, nebo výrobců osvětlení a zařízení průmyslové automatizace. Čína ve velkém dodává například LED světelné zdroje, solární panely, elektrosoučástky, různá čidla a senzory i celé obvody a baterie. Něco mohou firmy samozřejmě sehnat jinde, ale obvykle za vyšší cenu, a ne vždy v dostatečném množství," dodala.

Podle analytika Petra Bartoně z investiční skupiny Natland by koronavirus mohl českou ekonomiku zasáhnout víc než v jiných zemích. Ve větším množství podle něj Česko vyváží polotovary, a pro ty se špatně hledá na domácím trhu odbyt, protože jsou vyráběny podle specifikací zahraničních odběratelů. "Zatím regulační dopady mají vliv především na pohyb lidí, jen v menší míře na zboží. Největší přímý dopad je tak na útraty přijíždějících turistů. Kromě ubytování a restaurací to dolehne zejména na luxusní obchody v pražské Pařížské ulici," uvedl Bartoň.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská připomněla, že do Číny přímo směřuje jen procento českého vývozu, zatímco z Číny pochází 11 procent dovozeného zboží do Česka. Déle trvající výpadky ve výrobě v Číně by tak dopadly v převážné míře na české dovozce spotřebního zboží a zdejší výrobce dovážející z Číny suroviny, materiál, díly a součástky. "Šíření COVID-19 po Evropě by ale mělo vážný dopad i na české exportéry, i když převážně dočasný," řekla.

Podle Tomáše Volfa ze společnosti Citfin je více než situace v Číně pro českou ekonomiku znepokojivý vývoj v Itálii. "V případě, že se situace v blízké době výrazně neustálí či bude nadále eskalovat, můžeme předpokládat, že domácí vzájemný obchod s dotčenými zeměmi krátkodobě poklesne až o třetinu," řekl.

Česká firma Respilon bude vyrábět masky v Izraeli i Brně

Společnost Respilon z Brna by měla do několika týdnů začít nabízet speciální masky s nanovláknem a oxidem mědi, které jsou schopné zachytit koronavirus a zahubit ho. Nechá je vyrobit v Izraeli ve spolupráci s izraelskými partnery, uvedla ve středu spolumajitelka firmy Jana Zimová. Firma začne s výrobou masek s nanotechnologiemi v květnu i v Brně.

Respilon vyvíjí nanovlákna a ve spolupráci s dalšími firmami nechává v zahraničí vyrábět ústenky. Spolupracoval se třemi čínskými firmami. V Číně však vypukla epidemie koronaviru a Respilon se nyní nemůže dostat ke svým zásobám, které nyní čítají asi 750 tisíc kusů. Podle Zimové firma přizvala k jednání s čínskou stranou i českou ambasádu. "Vypadá to, že tam naše zásoby pořád jsou. Nemyslím si ale, že je to zboží, které bychom měli mít zítra v ruce, moc na to nespoléháme," řekla Zimová.

Riziko zavlečení viru do Česka stoupá, velké počty nakažených ale nečekám, říká lékař

Nemoc se rozšířila do Latinské Ameriky

V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří do světa z Číny. Nakažený z Brazílie, který tento měsíc pobýval v severní Itálii, je prvním potvrzeným případem nového koronaviru v Latinské Americe, uvedl server Folha de São Paulo.

Podle místního serveru G1 je prvním potvrzeným nakaženým v Brazílii 61letý muž, který pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii. Onemocnění COVID-19, které virus způsobuje, u něj zjistila nemocnice Alberta Einsteina ve 12milionovém São Paulu, největším městě Brazílie. Muž je v domácí karanténě a místní úřady se nyní snaží sehnat více než 200 spolucestujících z letadla, jimž muž do Brazílie přiletěl.

"Učiníme všechna potřebná opatření," řekl serveru G1 brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta. Zároveň klidnil veřejnost a varoval před panikou. "Je to chřipka, zvládneme to," dodal s odkazem na příznaky nové nemoci, která se projevuje podobně jako chřipka. Připomněl také, že v Brazílii je nyní léto. "Uvidíme, co udělá virus v zimě. Chová se jinak na severní a jinak na jižní polokouli," míní brazilský ministr.

Některé země Latinské Ameriky už přijaly přísná protiopatření. Například středoamerický Salvador zakázal vstup do země lidem z Jižní Koreje a Itálie, které patří v největším ohniskům nemoci po Číně. Salvador také nařídil 30denní karanténu Salvadořanům, kteří z těchto zemí vrátili. Inkubační doba nového onemocnění je přitom odhadována na maximálně 14 dní.

Jižní Korea ohlásila v noci na středu 169 nových případů nákazy koronavirem, později toto číslo zvýšila o dalších 115 případů, většina z nich je hlášena z města Tegu a jeho okolí. Celkem se v této asijské zemi nakazilo již 1261 lidí. Onemocnění Covid-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo 11 z nich, napsala s odvoláním na zdravotnické úřady agentura AP. Mezi oběťmi je občan Mongolska. Jedním z nakažených je také americký voják.

Mnoho z nakažených osob je stále spojováno s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena. Druhým ohniskem nákazy je nemocnice v téže provincii Kjongsang pukdo. Několik případů ohlásila i další města, mezi nimi i hlavní město Soul a přímořské město Pusan na jihu země.

Bezpečnostní opatření v Jižní Koreji popsala pro HN studentka koreanistiky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Julie Solarová, která ve středu přiletěla na Hankuk University v jihokorejském Jonginu: "V letadle nám dali dotazník, kde jsme byli a jestli jsme byli nemocní. Hned po příletu do Soulu jsme museli projít kontrolou teploty, která ukazovala 35 nebo 36 stupňů skoro u každého. Ptali se nás, kudy jsme letěli a na nemoci. Na letišti nás potom rozdělili na lidi, co přiletěli z Číny, a ty odjinud. Všichni tu nosí masky. Teď nám bylo řečeno, že máme mít masku pokaždé, když půjdeme ven. A 14 dní nám budou měřit každý den teplotu."

"Cestou z letiště jsme poslouchali rádio. V každé větě bylo slovo korona a tak v každé páté Čína. A potom cizinci. Tahle slova se dala snadno rozeznat," doplnila Solarová.

Nejvíce úmrtí mimo Čínu registruje Írán. V zemi zemřelo podle státní televize 19 lidí, celkový počet nakažených stoupl na 139.

V Číně zavádí opatření proti cizincům

Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do Číny zavléct další zdroj nového typu koronaviru. Ten se přitom šíří od prosince z čínské provincie Chu-pej, která eviduje naprostou většinu všech nakažených na světě. 

Čína v posledních dnech eviduje značný pokles počtu nových případů. V jiných zemích, zejména v Jižní Koreji, Íránu či Itálii, však nově nakažených v posledním týdnu výrazně přibývá. Tento trend vedl úřady v Pekingu a dalších městech ve východní Číně k přijetí kroků, jež podle nich mají "přísně zamezit importu epidemie ze zahraničí".

Peking například zavádí 14denní karanténu pro cizince, kteří nedávno pobývali v zemích či oblastech těžce zasažených epidemií. Nespecifikuje však, o které se jedná. Velká města v provinciích Šan-tung, Liao-ning a Ťi-lin konkrétně uvádějí, že se omezení týkají cestujících z Jižní Koreje a Japonska, které evidují stovky nakažených.

Preventivní kroky proti šíření epidemie zavedla vůči Číně v posledních týdnech řada světových zemí. Jedná se o omezování dopravy, vydávání cestovních doporučení, či dokonce zákaz vstupu pro čínské občany či osoby, které v Číně nedávno pobývaly. Peking dosud tvrdil, že tento přístup odporuje doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), a trval na tom, že jsou podobná opatření "zbytečná, vyvolávají strach a nejsou přátelská".

Po větším rozmachu nákazy v zahraničí, především právě v nedaleké Jižní Koreji, však čínské úřady začaly podobné kroky obhajovat, pokud jsou ovšem "vědecké, profesionální a náležité".

Čína tak již uvalila dvoutýdenní karanténu na 257 lidí, kteří v úterý přiletěli z jihokorejské metropole Soulu. Někteří cestující měli zvýšenou teplotu. Podle korejské ministryně zahraničí je opatření přehnané. Některá města pak oddělují zahraniční cestující na letištích do speciálních zón nebo jim povolují bydlet pouze v předem určených hotelích. Všem příchozím se kontroluje teplota.

Čína ve snaze zabránit domácímu šíření epidemie zavedla v postižených regionech rozsáhlá plošná karanténní opatření, jež se dotkla desítek milionů lidí. V zemi přitom ve středu vyšla kniha z dílny propagandistického oddělení čínské komunistické strany s názvem "Souboj velmoci s epidemií". Dílo oslavuje způsob, jakým čínský prezident Si Ťin-ching vede úsilí koronavirus porazit. Má být přeloženo do pěti světových jazyků a mimo jiné vyzdvihuje "významné výhody, jež přináší vůdcovství komunistické strany a socialistický systém s čínskými rysy", uvedla agentura Nová Čína.

V USA testují lék, který vyvíjel i Čech

V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. S odkazem na vyjádření místních zdravotnických úřadů o tom informovala agentura AP. Lék před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář.

Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích světa. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék.

Prvním účastníkem testu v USA je nakažený Američan ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, který byl nedávno evakuován z výletní lodi Diamond Princess. Ta byla kvůli výskytu koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Do studie se však budou moci zapojit všichni pacienti hospitalizovaní s nemocí Covid-19. Jedinou podmínkou je, že musí vykazovat alespoň mírné symptomy nákazy. Takových je v nemocnici nyní 12.

Na Covid-19 zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Lékaři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce.

V Číně začaly dvě podobné studie již dříve. Předmětem jedné z nich je rovněž remdesivir, druhá se týká možného využití léků proti viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila v lednu remdesivir za "nejslibnějšího kandidáta" na lék proti nemoci Covid-19. Látku lékaři už krátce zkoušeli na pacientech nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, kde však testy následně zastavili. WHO však citovala studie, podle nichž remdesivir zabíral na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Remdesivir už lékaři v USA využili při léčbě malého počtu pacientů. Jedním z nich byl muž ve státě Washington nakažený novým koronavirem, který se následně vyléčil. Není však přímo prokazatelné, že za jeho zotavením stál právě lék z dílny firmy Gilead Sciences.

KLM a Lufthansa chystají úspory

Největší německá aerolinka Lufthansa v reakci na šíření nového koronaviru ohlásila úsporný program. Firma ve svém středečním sdělení uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa už dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny. Škrty ve středu v obavách z dopadů koronaviru na své podnikání oznámila i nizozemská letecká společnost KLM.

Aby zmírnila ekonomické dopady koronaviru v rané fázi, plánuje Lufthansa také snížit rozpočet pro administrativu a rozšířit nabídku práce na částečný úvazek. Až do dubna 2020 se ruší školení nových zaměstnanců, zatímco účastníky školení, která už se konají, firma zatím nezaměstná. O deset procent podnik sníží objem administrativních projektů a o 20 procent klesnou materiálové náklady.

Skupina Lufthansa Group už kvůli šíření nákazy novým koronavirem zrušila lety společností Lufthansa, SWISS a Austrian Airlines do pevninské Číny, a to až do skončení zimního letového řádu, což je do 28. března. Na zemi má Lufthansa Group nyní 13 strojů.

Vyčíslit očekávaný dopad na příjmy firma zatím není schopna. Blíže se k tomu chce vyjádřit 19. března na tiskové konferenci, která bude věnována celoročním hospodářským výsledkům.

Úsporná opatření a zastavení náboru nových zaměstnanců či externích konzultantů pak oznámila také nizozemská letecká společnost KLM, která je součástí skupiny Air France-KLM. Dodala, že pozdrží nové projekty v informačních technologiích a plány na rekonstrukci kanceláří.

"Dopad na příjmy KLM bude velmi významný a jen částečně ho zmírní nižší náklady a nižší cena paliva," uvedl v dopise zaměstnancům o následcích koronaviru finanční ředitel firmy Erik Swelheim. Podle něj hrozí, že firma by letos na provozní úrovni nemusela být zisková. Management proto nařídil, že povoleny jsou pouze nezbytné výdaje k zajištění bezpečného provozu, vše ostatní musí počkat. Zaměstnance finanční ředitel požádal, aby si vybrali dovolenou, a pomohli tak firmě snížit náklady.

Rusko omezí letecké spojení s Koreou

Rusko kvůli šíření nového typu koronaviru ve světě pozastaví vydávání víz Íráncům a přeruší letecké spojení s Jižní Koreou. Oznámila to ve středu místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová. Současně jménem vlády podle agentury Interfax požádala krajany, aby nejezdili do Itálie, která je z evropských zemí postižena nejhůře.

Ruské úřady zatím zaregistrovaly dva potvrzené případy koronaviru. V obou případech šlo o čínské občany, kteří už byli propuštěni z nemocnic. Infekce se nyní podle agentury TASS potvrdila též u trojice Rusů evakuovaných z lodi Diamond Princess. Výletní plavidlo bylo v minulých dnech v karanténě v Jokohamě, protože se na jeho palubě vyskytl koronavirus.

Rusové jsou v současnosti hospitalizováni v Kazani, kam bylo do karantény z Diamond Princess evakuováno celkem osm ruských občanů.

Zákaz vydávání tranzitních a turistických víz Íráncům - s výjimkou víz humanitárních a podnikatelských - bude podle vicepremiérky platit od půlnoci 28. února.

Rusko dále od 1. března přeruší letecké spojení s Jižní Koreou, s výjimkou letů společností Aeroflot a Avrora; ta má totiž na starosti návrat Rusů do vlasti. Aeroflot bude z Koreje létat jen na určený terminál moskevského letiště Šeremeťjevo.

Nutnost těchto opatření Golikovová vysvětlila růstem případů nákazy koronavirem v Koreji a Íránu. V případě Itálie je vzhledem k jejímu členství v Evropské unii složité zavádět omezení.

Operativní štáb pro boj proti koronaviru rozhodl podle Golikovové také prodloužit do 1. dubna všechna omezení na hranici s Čínou. Rusko už dříve zakázalo čínským občanům vstup do země, přerušilo letecké spojení s Čínou s výjimkou Aeroflotu a uzavřelo hranici na Dálném východu.

Kazachstán se chystá od 1. března přerušit letecké spojení s Íránem. Omezí také počet letů z a do Jižní Koreje.

Riziko zavlečení viru do Česka stoupá, velké počty nakažených ale nečekám, říká lékař