Europoslanci mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí situaci v příštích týdnech a měsících zanalyzovat. Na tiskové konferenci při ukončení mise skupiny poslanců Evropského parlamentu v Česku to řekla předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. Jeden z členů mise, Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), také uvedl, že v Česku není směrnice o praní špinavých peněz dobře aplikovaná. Ne všechny společnosti dodnes splnily povinnost a identifikovaly skutečného majitele, řekl.

"Přijeli jsme s celou řadou otázek, dostali jsme řadu odpovědí a nakonec odjíždíme a máme mnohem více otázek. Získali jsme dojem, že není zaveden jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí, abychom postupně zanalyzovali situaci v příštích týdnech a měsících. Dostali jsme řadu informací, které musíme zanalyzovat, které se týkají slabin a nedostatku systému. Dozvěděli jsme se různé právní názory na téma střet zájmů," uvedla Hohlmeierová.

"Nejsme tu od toho, abychom někoho odsuzovali, ale abychom hledali nedostatky a zjišťovali, jak jsou evropské prostředky vynakládány," dodala. Europoslanci podle ní nechtějí zasahovat do auditů Evropské komise týkajících se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle Zdechovského se delegace zabývala propojeností podniků. "Vidíme velikánský problém hlavně pro malé a střední podniky. Ty velké mohou získávat dotace až ve výši stovek milionů korun a potom ty částky, které jsou pro ty malé, jsou opravdu neskutečně malé," uvedl. Řešili také evropskou směrnici o praní špinavých peněz. "V České republice bohužel není dobře aplikovaná. Ne všechny společnosti dodnes splnily povinnost a identifikovaly skutečného majitele. Majitelé jsou identifikováni na základě čestných prohlášení, což považujeme za nedostatečné a budeme vést v rámci Evropské unie další dialog, aby se tato věc odstranila" dodal Zdechovský.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Podle Mikuláše Peksy (Piráti) ministerstvo financí v minulém volebním období odvedlo špatnou práci při zavádění směrnice. "Znemožňuje jednoduchou kontrolu propojenosti všech společností, které přijímají dotace. Zároveň je signifikantním způsobem podceněna pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu, který takto propojené firmy může jen velmi obtížně kontrolovat nebo je nemůže kontrolovat vůbec," doplnil.

"Odvážíme si odtud desítky podnětů, kterými se budeme v nejbližší době zabývat. Tímto mise nekončí. Musíme ověřit podněty u Evropské komise, (Evropského úřadu pro boj proti podvodům) OLAF a dalších institucí. Věci, které tady zjišťujeme, tak to jejich prověřování, popřípadě, když to předáme OLAF, vyšetřování, poběží příští měsíce," dodal Zdechovský. Delegace nyní o nálezech z Prahy sepíše závěrečnou zprávu.

V delegaci bylo pět členů výboru CONT. Šestým europoslancem ve skupině byl Peksa, který členem výboru není. V delegaci jsou představitelé frakcí evropských lidovců, socialistů a zelených.

Skupina poslanců do Česka dorazila zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra Babiše. Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit, zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.