Kvůli opatřením, která vláda zavedla v reakci na probíhající pandemii koronaviru, nepřicházejí o příjmy pouze společnosti, ale také jejich zaměstnanci. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se domnívá, že by se vláda i opozice měly shodnout na prolomení deficitu rozpočtu a omezit své spory po dobu trvání tohoto výjimečného stavu. Zároveň vidí nespravedlnost v tom, že ti, kteří musí zůstat doma s dětmi, pobírají pouze 60 procent platu, zatímco lidé pracující na home office pobírají celý plat.

Odbory navrhly jako jedno z řešení ekonomických problémů tuzemských podniků kurzarbeit. Tedy to, aby vláda podnikům, jimž kvůli koronaviru klesnou zakázky a příjmy, hradila část mezd, aby se nemuselo propouštět. Máte představu, kolika lidí se to může dotknout?

Dopady se momentálně nedají moc dobře předvídat. Není jasné, jak moc budou firmám vypadávat zakázky, ani jak dlouho budou omezení trvat. Některé firmy mohou zastavit výrobu, což může mít dopad na další subdodavatele. Proto by se neměly podnikům dávat jen půjčky na překlenutí výpadku v příjmech, ale také pomoci zaměstnancům, aby se jim nepropadly příjmy. Tohle je ale opatření na ochranu ekonomiky, teprve později se bude muset řešit způsob, jak ekonomiku podpořit. Určitě je tu poučení z minulé krize v letech 2008 až 2009. Peníze se v takové chvíli nemají šetřit, ale pustit do ekonomiky. Myslím, že se z minulosti poučila také Evropská komise, velký podpůrný balíček chystá rovněž Německo. To je dobře.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru