Dodatečné zařazení návrhu zákona o veřejném registru skutečných majitelů firem na pondělní jednání vlády vyvolalo protesty u opozice i neziskových organizací. Návrh zákona by totiž podle organizace Transparency International mohl pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o to, zda je ve střetu zájmů kvůli svým svěřenským fondům, do nichž v roce 2017 svěřil svůj holding Agrofert.

Babiš se tak podle opozice i neziskovek pokouší zneužít situaci kolem koronaviru k tomu, aby nenápadně protlačil zákon, který mu jde na ruku. Ke stažení tohoto bodu z jednání premiéra v neděli vyzvali starostové i KDU-ČSL. "Odmítáme, aby v době, kdy země čelí virové pandemii, zavírají se hranice, chybí ochranné pomůcky pro zdravotníky, premiér Babiš bez skrupulí tlačil to, co pálí jeho, a snažil se vyřešit svůj kolosální střet zájmů. A to v době, kdy spoléhá na to, že pozornost veřejnosti a médií bude logicky upřena jinam," upozorňuje předseda STAN Vít Rakušan. Postup kritizoval i předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka. "Dělat v této situaci, kdy celá země řeší boj s koronavirem, zvláštní změny zákona o evidenci skutečných majitelů, je myslím za hranou," napsal na Facebooku. Spolek Milion chvilek se pak na sociálních sítích ptá, jestli to Babiš myslí vážně, že chce narychlo dělat čachry se zákonem o evidenci skutečných majitelů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.