Vysoké školy v těchto dnech vyrábějí dezinfekci i roušky, a dokonce nabízejí, že budou dělat testy na koronavirus. Tisíce jejich studentů dobrovolně pomáhají v nemocnicích nebo třeba v hospicích. "Část infrastruktury tohoto státu drží momentálně nad vodou univerzity," říká pro HN rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller, který je zároveň místopředsedou České konference rektorů pro oblast vzdělávání. "Je to smutný obrázek funkčnosti státu," říká Miller. Na druhou stranu ho těší velká schopnost lidí vzájemně si pomáhat.

HN: Hrozí, že budou muset být odloženy přijímací zkoušky na vysoké školy?

Záleží na době trvání epidemie, což by dnes nebyla schopna předpovědět ani bájná věštkyně Pýthie. Jedná se ovšem o scénář, který každá zodpovědná univerzita musí zvažovat už nyní. U části univerzit a fakult v Česku probíhá přijímací proces naštěstí v on-line režimu. Případné posunutí termínů by se tak týkalo především těch případů, kdy je nutná fyzická přítomnost uchazečů. Mohu ovšem ubezpečit uchazeče, že v takovém případě by byli včas informováni.

HN: U kterých oborů je přítomnost uchazečů nutná?

Mohu hovořit pouze za Univerzitu Palackého v Olomouci. Ty největší fakulty, pedagogická, filozofická a přírodovědecká, počítají u přijímacích zkoušek s fyzickou přítomností uchazečů. Do jisté míry se to týká rovněž fakulty tělesné kultury. Naopak právnická fakulta využívá on-line Scio testy. V tomto případě by problém měl být řádově menší.

HN: Hrozí taky odklad běžných zkoušek a státnic?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru