Výrobce nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku získal prestižní ocenění Red Dot Award 2020 za své věšáky Logs. Vyrábí je z odřezků, které již nevyužije při výrobě židlí. Věšáky ve tvaru hvězdy vznikají podle návrhu Hanny Litwinové a Romina Heideho z německého designérského studia Büro Famos, sdělila ve středu mluvčí firmy Magdaléna Řiháková.

"Produkt mohl porotu zaujmout nejen jednoduchým a hravým konceptem designu, díky kterému lze věšáky kombinovat i ve větších počtech, ale také přístupem k uvědomělé produkci. Věšák ve tvaru hvězdy vzniká z těch částí kvalitního bukového a dubového dřeva, které již nelze využít při výrobě židlí," uvedla mluvčí. Výrobek navíc balí do recyklovaných krabic pracovníci chráněné dílny. V lednu TON věšáky poprvé oficiálně představil na mezinárodním veletrhu v Kolíně nad Rýnem.

Uznávaná světová cena za design Red Dot Award je udělována každoročně od roku 1952 ve třech základních kategoriích, kterými jsou designový koncept, komunikační a produktový design. Společnost TON ji už v minulosti získala za křeslo Merano, křesla z kolekcí Alba a Split, židli a stůl z kolekce Leaf nebo křeslo Chips. Předloni se dočkaly Red Dot Award také propagační materiály firmy, konkrétně kolekce katalogů a vzorníků materiálů.

Podnik je jedním z předních světových výrobců ohýbaného nábytku. Tradice společnosti se počítá od roku 1861, kdy svou firmu založil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Firma zaměstnává přes 800 lidí a své výrobky dodává do 60 zemí. Předloni vykázala tržby z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží 766,7 milionu korun a zisk zhruba 28,1 milionu korun. Hospodářský výsledek za loňský rok společnost zatím oficiálně nezveřejnila.