Stát se chystá doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Shodla se na tom ve čtvrtek vláda. Oznámilo to ministerstvo práce. Návrh nového zákona dostane sněmovna.

Ošetřovné se nyní vyplácí devět dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let. Na dávku z nemocenského pojištění mají nárok jen zaměstnanci. Vláda souhlasila s tím, aby stát dávku od desátého, respektive sedmnáctého dne doplatil.

Podporu od státu by měli dostat i rodiče z řad živnostníků. Program pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) připraví ministerstvo průmyslu.

Vláda se také ve čtvrtek shodla na tom, že výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít. Opatření má zmírnit dopady koronavirové krize na firmy a instituce a bránit propouštění.

Program ministerstva práce podpořily odbory, Svaz průmyslu a dopravy či Hospodářská komora. Vyzvaly k urychlenému schválení i dalších opatření na podporu zaměstnanců, zaměstnavatelů a živnostníků.

Senioři budou nakupovat v dřívějších hodinách

Dvě hodiny vyhrazené pro nákupy seniorů v obchodech s potravinami, lékárnách či drogeriích nebudou nadále od 10:00 do 12:00, ale už mezi 07:00 a 09:00. Vláda v rámci čtvrtečního jednání upravila své středeční usnesení, informoval novináře ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Do obchodů mohou nově ve vymezenou dobu také držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb.

Vojtěch řekl, že změna reaguje na diskusi s reprezentanty maloobchodu. "Upozornili nás, že ty původní hodiny nejsou úplně nejvhodnější z hlediska toho, jak tyto osoby jsou zvyklé nakupovat," uvedl.

Distribuci materiálu si rozdělí vnitro a zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví bude zdravotnický materiál dodávat páteřním nemocnicím, záchranným službám a krajským hygienickým stanicím. Ministerstvo vnitra státním i nestátním subjektům zejména prostřednictvím krajských samospráv. Vnitro bude také operativně uskutečňovat distribuci ochranných prostředků občanům přes Českou poštu, samosprávy i jiným způsobem. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Kraje mají podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nastavené distribuční systémy. "My prostředky z centrálního skladu v Pardubicích rozvezeme prostřednictvím hasičského záchranného sboru a dalších složek ministerstva vnitra na kraje a kraje budou vědět, kam s tím dál," řekl. Distribuovat materiál budou například do krajských nemocnic, ústavů sociální péče či domovů důchodců. "Počítám, že budeme zásobovat i profese, jako jsou řidiči MHD, prodavači v obchodech," dodal Hamáček.

S distribucí roušek občanům Hamáček požádal o strpení. Stát by sice měl mít začátkem příštího týdne deset milionů roušek, je podle něj ale důležité vytvořit si rezervy a naplánovat distribuci tak, aby se nestalo, že nezbudou například pro zdravotníky. Poděkoval občanům za to, že ve volném čase šijí roušky a chodí s pokrývkou nosu a úst.

Všechny nemocnice musí vyhradit lůžka pro pacienty s koronavirem

Lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 musí podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Musí pro ně mít i vyhrazený personál. 

"Vláda schválila mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které ukládá všem poskytovatelům akutní lůžkové péče vyčlenit speciální lůžka pro potřebu pacientů s onemocněním COVID-19," řekl Vojtěch. Připomněl, že vláda už vyčlenila Nemocnici na Homolce v Praze a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, ale o pacienty budou muset pečovat i ostatní nemocnice.

Plaga chce posunout termín maturit na dobu, až se otevřou školy

Ministr školství Robert Plaga (ANO) předloží zákon, kterým bude chtít posunout termín maturit na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Na tiskové konferenci to řekl premiér Babiš. Kvůli šíření koronaviru jsou uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy.

Státní maturity by podle původního plánu měly začít slohem z češtiny 8. dubna, další části státní maturity mají pokračovat 30. dubna a 4. až 6. května. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se mají konat 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

Na bezúročné půjčky vyčlenila vláda deset miliard

Vláda v rámci čtvrtečního jednání vyčlenila na bezúročné půjčky podnikatelům deset miliard korun. Pět miliard korun bude směřovat na bezúročné půjčky poskytované v rámci programu Covid přímo Českomoravskou záruční a rozvojovou (ČMZRB). Dalších pět miliard korun ČMZRB využije jako záruku na úvěry od komerčních bank a dotaci na úrokové sazby těchto úvěrů. To by mělo podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vytvořit až 40 miliard korun bezúročných půjček pro podnikatele. Havlíček to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

"Tím, že ČMZRB pustí do komerčních bank pět miliard korun, tak vytvoří možnost čerpat několikanásobně více úvěrů, protože ta záruka pouze částečně slouží pro případné nesplácení úvěrů. Takže ty první opatření přinesou zhruba 40 miliard korun bezúročných úvěrů s odkladem splátek," uvedl Havlíček.

Vláda do programu Covid původně vyčlenila 600 milionů korun a následně přidala miliardu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády uvedl, že v úterý na mimořádném jednání sněmovny předloží kabinet novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok a bude informovat o pomoci pro celou ekonomiku. Ve středu premiér uvedl, že vláda by mohla na podporu firem a ekonomiky připravit balík opatření za zhruba jeden bilion korun, přičemž přímá pomoc by měla činit zhruba 100 miliard korun. Ministerstvo financí pak připravuje změnu rozpočtu, která by měla navýšit schodek rozpočtu o desítky miliard korun. Nyní je schválen rozpočet s deficitem 40 miliard korun.

Pendleři budou přes hranici smět pouze s razítky

Přes hranice budou od noci z pátku na sobotu takzvaní pendleři smět pouze s vyplněným formulářem od zaměstnavatelů doplněným navíc i každodenním razítkem. Razítka bude policie na hranicích dávat každému ráno při výjezdu a po příjezdu zpět. O změně dosavadního postupu rozhodla ve čtvrtek vláda. Impulzem byly informace, že režim, který dovoluje zemi opustit v době opatření proti epidemii koronaviru, někteří lidé zneužívají. Podle Hamáčka se objevila například falešná potvrzení.

Nově tak přes hranice podle něj "nebude vpuštěn nikdo, kdo kromě potvrzení nebude mít knížku přeshraničního pracovníka". To bude list s razítky o každodenním přechodu hranic. Na základě takto nasbíraných údajů se podle Hamáčka ukáže, kdo za hranice skutečně jezdí za prací.