Policie hledá ženu, která namluvila varovný text o údajném vyhlášení zákazu vycházení kvůli koronaviru, jenž se následně začal šířit po sociálních sítích. Premiér Andrej Babiš dokonce uvedl, že ženě hrozí za šíření poplašné zprávy osm let vězení. Podle advokátky Elišky Vrané je však zbytečné, aby policie po dotyčné ženě pátrala. S její pomocí se prý už policii přihlásila sama. 

Ženský hlas na nahrávce sděluje, že má být v České republice vyhlášen vládou zákaz vycházení v případě, že do neděle bude více než tisíc občanů nakažených novým typem koronaviru. "Policie je na dobré cestě ji vypátrat," řekl premiér v rozhovoru s Českou televizí.

HN mají k dispozici prohlášení advokátky Elišky Vrané, ve kterém uvádí, že dotyčná žena, její klientka, už se sama přihlásila policii. "Je zbytečné, aby policie hledala slečnu, která tuto zprávu namluvila. Jedná se o moji klientku, která v okamžiku, kdy se z médií dozvěděla, že její zpráva, určená omezenému okruhu lidí, je dále šířena, se dnešního dne ve 12.20 dostavila na policejní služebnu," uvedla Vraná. 

Popsala také, že se obě ženy nejprve dostavily osobně na policii podat vysvětlení. Tam je však kvůli preventivním opatřením odkázali na elektronickou formu komunikace. "Nyní už má naše vysvětlení policie v datové schránce," řekla Vraná. 

Podle advokátky žena v žádném případě nechtěla šířit poplašnou zprávu. Nahrávka prý byla určena výhradně uzavřené skupině lidí z okruhu jejího zaměstnání. Skutečnost, že zpráva koluje po síti, podle advokátky autorka nahrávky sama oznámila svému zaměstnavateli. Informaci o uzavření měst prý dostala od své známé a byla z ní tak vyděšená, že chtěla varovat i ostatní kolegy v práci. "Jednala v rámci dobré vůle a chtěla informaci sdělit kolegům," dodala advokátka. 

Jak pražská policie, tak policejní prezidium zatím odmítly potvrdit, že by se žena sama přihlásila. Policie v pátek na Twitteru uvedla, že obsah nahrávky nese známky šíření poplašné zprávy. Upozornila také, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou až osm let vězení.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru