Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připravuje další daňový tzv. liberační balíček, kde by odložila i zpětně platbu daně z nabytí nemovitosti, a to do konce července. Mělo by se to týkat i již odevzdaných podání. Cílem je omezit chození lidí na finanční úřady. Ministryně to v sobotu řekla v České televizi.

Schillerová také podpoří odklad záloh podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění na půl roku. Při vyúčtování pojištění, které budou muset podnikatelé udělat příští rok, pak chce platbu minimálního pojištění podnikatelům odpustit.

"Budu podporovat, abychom šest měsíců nepožadovali zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Budu také podporovat, abychom i v následujícím roce, kdy se bude předkládat vyúčtování, to minimální pojištění odpustili," uvedla. Upozornila, že zdravotní pojišťovny jsou v přebytku 60 miliard, a že by se tak i ony mohly na podpoře ekonomiky v tomto smyslu podílet.

Dále ministerstvo připravuje rozšíření promíjení dalších sankcí a poplatků. Úřad již například zrušil dočasně sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání, pokud lidé odevzdají přiznání do 1. července. První termín je totiž 1. dubna.

Firmy by také mohly podle Schillerové umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně například z loňského zisku. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let. "Chci umožnit, aby tu ztrátu mohli podnikatelé i fyzické osoby uplatnit zpětně ze zisku z předchozích let, například 2018 nebo 2019. Firmě by tak vznikl nárok na vrácení daně a pomohlo by to tu firmu revitalizovat a v příštím roce by to mohlo pomoci k ekonomickému rozvoji," uvedla. Toto opatření ale vyžaduje podle ministryně změnu zákona.

Další zvažované opatření podle ministryně jsou kompenzace firmám, které musely omezit nebo zavřít výrobu. "Musíme ale přesně nadefinovat podmínky," dodala.

Celková opatření vlády při podpoře ekonomiky a snaze udržet zaměstnanost jsou tak podle ministryně kurzarbeit pro otevřené provozy, náhrada mzdy pro uzavřené provozy, odpuštění pojistného u podnikatelů, liberační balíček týkající se daní, rozšíření ošetřovného, bezúročné úvěry pro podnikatele a záruky za úvěry od komerčních bank.

Související

Schillerová také na pondělním jednání vlády navrhne v novele zákona o státním rozpočtu kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru zvýšit schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. 

"Mám připravený návrh s deficitem 200 miliard korun a počítám s posílením nemocenského pojištění. Nevíme, kolik budou náklady krize, tak bych posílila i kapitolu rozpočtové rezervy a vláda by hlasovala o každém mimořádném výdaji," uvedla.

V případě úspor se Schillerová domluvila s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, že by ministerstvo letos odložilo nákupy zhruba za tři miliardy korun. Dále také plánuje snížit o 1,5 miliardy korun výdaje na jízdné důchodců a studentů. V roce 2019 stály slevy na jízdném pro studenty a důchodce 5,78 miliardy korun.

Schodek rozpočtu chce ministryně pokrýt především prodejem státních dluhopisů. "Máme startovací pozici mnohem lepší než před krizí 2008 a 2009. Máme stále zdravé veřejné finance, nízké zadlužení, přebytkové zdravotní pojištění, přebytkové municipality. Takže naše pozice na to, abychom si mohli půjčit, je," uvedla Schillerová. Dodala, že letos navíc Česko čeká nejnižší objem splátek předchozích dluhů od roku 2010.

Vláda již tento týden schválila, že stát by měl doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Uhradí ho také lidem, kteří se doma starají o starší či postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Živnostníci s dětmi od šesti do 13 let pak dostanou nově ošetřovné 424 korun na den. Návrh nového zákona dostane v úterý ke schválení sněmovna. Doplacené ošetřovné by mohlo získat 190 000 lidí. Stát by to mělo 2,7 miliardy korun.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru