V Libereckém kraji se začne od zítřka vyrábět 100 tisíc kusů nanoroušek denně. Svou kvalitou se mají rovnat respirátorům FFP2, oznámil ve středu na sociálních sítích hejtman kraje Martin Půta.

"Dokážeme tak sami zásobit zdravotnická zařízení, policisty, hasiče a další lidi v první linii, a to nejen v našem kraji, ale i celé republice," píše Půta.

Pokud všechno půjde podle plánu, měly by se roušky brzy dostat i ke všem občanům kraje. Za vývojem nanoroušek stojí Technická univerzita v Liberci, s výrobou pomůže společnost Elmarco Sro, Drylock CZ a několik dalších firem v Libereckém kraji.

"Cena jedné nanoroušky by neměla přesáhnout 10 korun, což je zlomek ceny, za kterou teď náš stát nakupuje roušky v Číně," uvádí Půta. Výrobu nanoroušek zatím financuje Liberecký kraj ze svého krizového fondu, ve kterém nyní má pro tyto účely vyčleněno až 26 milionů korun.

Stroj na výrobu nanovlákenné vrstvy roušek v rekordním čase sestavili odborníci strojní fakulty liberecké univerzity.

Roušky s nanofiltry umí zachytit až 90 procent všech částic s průměrem odpovídajícím velikosti virů. Liberecká univerzita je začala na popud krajského krizového štábu vyrábět v půlce března.

Dosud byla sama schopná vyrábět "jen" šest tisíc filtrů denně, po změně a pomoci od firem ale může dosáhnout desetitisíců kusů za jeden den.

Místo celých roušek začala univerzita vytvářet filtry, které lze do běžných bavlněných roušek zasunout. Ty na to jen musí mít připravenou kapsu o konkrétní velikosti.

"Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku. Navíc nám odpadne starost s nevyužitelnými odřezky," popisuje Jaroslav Beran z liberecké strojní fakulty, vedoucí týmu, který stroj na výrobu nanofiltrů připravil.