Nouzový stav v České republice bude potřeba podle premiéra Andreje Babiše (ANO) prodloužit, řekl v České televizi (ČT). Následně potvrdil, že bude podporovat jeho prodloužení o dalších 30 dnů. S premiérem souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nyní nouzový stav zavedený kvůli šíření nového koronaviru platí do 11. dubna.

Prodloužení tohoto stavu musí na návrh vlády schválit Poslanecká sněmovna.

ČT uvedla, že prodloužení nouzového stavu o 30 dnů podporuje i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Myslím si, že se tomu nevyhneme, počet nakažených bude stoupat," řekl Babiš ČT. Pro prodloužení je i předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Babiš znovu apeloval na lidi, aby dodržovali opatření, která vláda zavedla. Aby pokud možno zůstávali doma, venku se pohybovali maximálně ve dvou a chránili především seniory před kontaktem s dalšími lidmi. Poznamenal, že je již jasné, že Velikonoce "strávíme doma".

Za nejdůležitější označil projekt takzvané chytré karantény, tedy nového systému, který by měl pomoci zachycovat nakažené koronavirem a izolovat jejich kontakty, a to za pomoci dat z jejich telefonů či platebních karet. Zapojit se do něj má i armáda, která vytvoří mobilní odběrové týmy. Projekt začne být příští týden testován v Jihomoravském kraji. Poté bude podle Babiše nejdůležitější Praha. 

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem překročil v Česku dvoutisícovku. Během pátku přibylo 373 nakažených, což je největší denní nárůst. Laboratořím se dál daří zvyšovat počet provedených testů, v pátek otestovaly rekordních 5247 lidí, celkem 36 374. Nově je jedenáct vyléčených pacientů a devět zemřelých s nemocí Covid-19. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru. Celkově jedenáctého vyléčeného pacienta oznámila v pátek Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze.

Úřady během čtvrtka oznámily tři úmrtí. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel osmdesátiletý pacient. Trpěl podle nemocnice velmi vážným onemocněním, a před několika dny byl navíc pozitivně testován na nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Dalšími oběťmi jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Ženy byly podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ve vysokém věku a měly další vážná onemocnění. Také další zemřelí trpěli většinou několika dalšími chorobami nebo nějakou vážnou nemocí.

První tři případy onemocnění Covid-19 oznámilo Česko 1. března. Zdravotníci testují stále více lidí. Zatímco v závěru minulého týdne bylo denně prováděno kolem dvou tisícovek testů, v pondělí už bylo testů přes 2200, v úterý skoro 3000, ve středu zhruba 4100 a ve čtvrtek 4429 a v pátek 5247. "Počet laboratoří vzrostl na 70, což se projevilo v počtu otestovaných," uvedl v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru.

Ve světě mají nyní nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem Spojené státy (přes sto tisíc). Dále mezi nejvíce zasažené země patří Itálie, Čína a Španělsko. Celkem se nakazilo na světě přes 590 tisíc lidí, koronavirus si vyžádal taky přes 27 tisíc obětí, většinu za poslední týden.

Koronavirem se nakazil i britský premiér Boris Johnson. Má jen mírné příznaky a bude dál stát v čele boje proti epidemii Covid-19 v zemi. S odvoláním na úřad předsedy britské vlády o tom informovala stanice BBC. Informaci potvrdil na Twitteru i sám ministerský předseda. "Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní," uvedl Johnson na Twitteru.

Obec Kynice na Havlíčkobrodsku uzavřená 16. března kvůli nákaze novým koronavirem se otevře 1. dubna. ČTK potvrdil informaci České televize Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. Opatření uzavírající obec bylo původně vydané do odvolání, minimálně však na 14 dnů. V obci je osm případů potvrzené nákazy nemocí Covid-19. Některé rodiny budou i po otevření obce dál v karanténě.

Hygienici Kynice uzavřeli poté, co se tam na hasičské oslavě MDŽ 7. března nakazilo několik lidí, nejen místních. V obci je nyní 87 obyvatel, v karanténě kvůli nemoci či kontaktu s nemocným zůstává 26 lidí.

Stav pacienta s Covid-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze tři dny podávají experimentální lék remdesivir, se výrazně zlepšil. Muž, kterého nemocnice přijímala se selháním plic, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Ředitel VFN David Feltl nicméně novinářům na odpoledním briefingu řekl, že stav pacienta zůstává velmi vážný, navíc se zlepšoval už před podáním léku. Zdůraznil, že je nutné především řešit testovací kapacity a možnosti zdravotnického personálu, který nyní podle něj pracuje na hraně sebeobětování.

Feltl řekl, že stav pacienta se částečně zlepšoval už před podáním léku. "Nadále je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta," uvedl. Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík řekl, že terapie je komplexní a nemocnice na lék čekala týden. "To je strašně dlouhá doba, kterou v intenzivní péči nemůžete nechat jen na čekání, musíte se toho pacienta snažit dát dohromady," uvedl. Podávání léku pacientovi neuškodilo. "Ale nemáme jistotu, že remdesivir je klíčová substance," zdůraznil.

Muž je jediným z pacientů v Česku, pro kterého lékaři Remdesivir dostali, například na Bulovce s žádostí o lék neuspěli. Podle Balíka má muž poškozené plíce.

Nejprve byl 10. března přijat do Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči s podezřením na zápal plic, po pěti dnech ho převzala VFN, kde byl napojen na ECMO. Těchto přístrojů pro nejvážněji postižené pacienty s Covid-19 je v Česku 74, k péči o další vážné případy jsou třeba plicní ventilátory nebo podávání kyslíku.

Nemocnice získala povolení použít experimentální lék od americké firmy Gilead, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost ale zároveň v neděli oznámila, že přestává "kvůli přílišné poptávce v posledních dnech" udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly Česko jedná o dalších možnostech užívání léku v další fázi jeho vývoje. V Evropě by podle něj mohla být uložena jistá zásoba, kterou by americká firma schvalovala pro pacienty. První dávka dodaná do Česka byla podle VFN zdarma, další by muselo české zdravotnictví hradit.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru.

Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která Remdesivir označila za "nejslibnějšího kandidáta" v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.