Poslední plánovaný repatriační let dopraví v polovině týdne do Prahy 329 Čechů a další Evropany, kteří uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru. České ministerstvo zahraničí využilo pro repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami a na organizování letu se podílela také korejská ambasáda v Praze.

Vláda ve čtvrtek prodloužila nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru do 30. dubna. Premiér Andrej Babiš přitom žádal sněmovnu prodloužení stavu o měsíc, tedy do 11. května. Opozice byla ale připravena hlasovat pro nouzový stav zatím jen do konce dubna, a to včetně komunistů, kteří menšinový kabinet tolerují. Opoziční strany chtěly po vládě vysvětlení, k čemu chce tuto mimořádnou situaci využít, i promyšlený plán dalších kroků. Ten ale na úterní schůzi nedostaly.

Stát může díky nouzovému stavu zejména nakupovat zdravotnické ochranné pomůcky a další materiál rychle, bez výběrových řízení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu sdělil Lidovým novinám, že by do měsíce mohly být otevřené všechny obchody v Česku. Nařízení nosit roušky na veřejnosti by podle něj mohlo přestat platit v červnu. Podporuje také otevření škol do konce roku.

Ve čtvrtek vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové sféry. Hlavním úkolem rady má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

Členy obnovené NERV jsou generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, šéf Komerční banky Jan Juchelka, hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, ekonom Jan Švejnar, profesor CERGE-EI a člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace Štěpán Jurajda, šéf ČEZ Daniel Beneš, člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar, ředitel vnějších vztahů společnosti Coca-Cola Petr Jonák nebo ekonomové Miroslav Zámečník a Lukáš Kovanda. Dále je členem předseda dozorčí rady O2 Ladislav Bartoníček a sociolog Daniel Prokop.

Pracovníci ve zdravotnictví už nebudou mít zakázáno čerpání dovolené po dobu nouzového stavu. Podle vlády už zákaz není nutný.

Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně členové domácnosti jedoucí v jednom autě. Výjimku dostali i autisté.

Kultuře zasažené opatřeními proti koronaviru uvolní vláda miliardu korun. Pro nezávislé umění z toho půjde 440 milionů, kultura v regionech dostane 300 milionů.

Poslanci ve středu schválili další opatření kvůli epidemii koronaviru.

Jde mimo jiné o ochranu nájemníků, kteří nemohou kvůli výpadku příjmů platit nájem, nebo o ochranu cestovních kanceláří, které budou moci za zrušené zájezdy vydávat poukazy.

Policisté nově dostanou pravomoc pokutovat na místě porušení opatření proti šíření koronaviru.

Jde třeba o zakrývání úst a nosu na veřejnosti nebo shlukování většího počtu lidí.

Sněmovna také schválila také pravomoc ČNB nakupovat státní dluhopisy.

Ve čtvrtek se v Česku znovu otevírají hobbymarkety, prodejny a servisy jízdních kol, které byly kvůli vládnímu nařízení uzavřené od 14. března. Už dříve se mohly otevřít také květinářství, galanterie, myčky aut nebo opravny domácích spotřebičů. Po celou dobu nouzového stavu mohou být otevřené prodejny potravin, drogerie, lékárny, optiky a čerpací stanice.

Na plánu a pravidlech pro otevření dalších obchodů budou o víkendu pracovat expertní týmy spolu s epidemiology. Nejprve by mohly být otevřeny prodejny, kde bude možné garantovat bezpečnostní dvoumetrový odstup. Podnikatelé by se o změně opatření měli dozvědět dva až tři dny předtím, než změny vejdou v účinnost. V České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

I přes prodloužení nouzového stavu se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných.

"Česko zatím zabránilo tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné.

V Česku je podle aktuálních údajů 6022 lidí nakažených koronavirem, 519 pacientů s covid-19 se už vyléčilo a 143 zemřelo.

Ministr vnitra Jan Hamáček v úterý oznámil, že vláda zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny. Po návratu ale budou muset i nadále na dva týdny nastoupit do preventivní karantény. Také lidé, kteří po 14. dubnu překročí hranice ČR z pracovních důvodů, návštěvy lékaře či rodiny, budou muset až na výjimky do dvoutýdenní karantény.

Neznamená to podle Hamáčka, že by Česko otevíralo hranice. "Státní hranice jsou stále uzavřené, my nevydáváme víza," zdůraznil.

Americká společnost Honeywell pravděpodobně postaví v Olomouci závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Podle ministra průmyslu Havlíčka by měl být vybudován během čtyř měsíců. Zástupci vlády a vedení firmy jsou prý těsně před uzavřením dohody. Podle Havlíčka nepůjde o investiční pobídku, stát se ale zaváže odebírat část produkce.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
14.4.2020 07:47 | Bezmála čtyři pětiny českých firem očekávají kvůli pandemii covid-19 pokles příjmů nebo zisků

Více než polovina firem věří, že kdyby mimořádná opatření nyní skončila, vrátil by se do tří měsíců jejich byznys do normálu, vyplývá z průzkumu PwC Covid-19 CFO Pulse Survey.

14.4.2020 07:43 | Mezinárodní měnový fond odpustí na šest měsíců splácení dluhu 25 nejchudším členským zemím

Díky programu Catastrophe Containment and Relief Trust (CCRT) budou mít tyto země více finančních zdrojů na boj s koronavirem.

14.4.2020 07:22 | Do Prahy má dnes odpoledne přiletět letadlo s Čechy a dalšími Evropany, kteří po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu

Na cestě do Prahy bude na palubě 329 Čechů a 35 občanů EU a Švýcarska, uvedlo ministerstvo zahraničí.

14.4.2020 07:04 | Češi mohou ode dneška v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí

Do ciziny mohou jet například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Hranice zůstávají uzavřené a platí zákaz vstupu cizinců. Výjimky na webu MZV.

14.4.2020 06:55 | Způsob jakým ombudsman Křeček komunikoval zákaz přítomnosti otců u porodů je podle Šabatové hanebný

Ombudsman se má každým podnětem vážně zabývat, rozhodnutí zdůvodnit a nedělat z toho show, tvrdí jeho předchůdkyně.

 

14.4.2020 06:40 | V Česku stoupl počet lidí s prokázaným onemocněním covid-19 na 6059

V pondělí přibylo 68 nových případů, což je nejnižší nárůst od 17. března. O víkendu a svátcích jsou přírůstky obvykle nižší.

13.4.2020 22:58 | Akcie v USA převážně oslabovaly

Pozornost investorů se nyní upírá k firemním výsledkům za první čtvrtletí, na které zřejmě bude mít negativní dopad pandemie způsobená novým koronavirem.

13.4.2020 22:16 | Rozpočtový schodek USA se kvůli viru téměř zečtyřnásobí

Deficit se zvýší na rekordních 3,8 bilionu dolarů (zhruba 94 bilionů korun), což odpovídá 18,7 procenta výkonu ekonomiky.

13.4.2020 21:50 | Tour po nových opatřeních nebude v původním termínu možná

Největší cyklistický závod má začít 27. června, ale prezident Emmanuel Macron dnes prodloužil karanténní opatření kvůli pandemii koronaviru do 11. května a zároveň oznámil, že akce s velkým počtem lidí bude možné pořádat nejdříve v polovině července.

13.4.2020 21:20 | Macron prodloužil karanténní opatření do 11. května

Přiznal, že země nebyla na pandemii způsobenou koronavirem řádně připravena. Šíření nákazy podle šéfa Elysejského paláce sice zpomaluje, ale Francouzi by přesto neměli polevovat.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru