Vláda může prodloužit nouzový stav pouze do čtvrtka 30. dubna. Sněmovna s tím v úterý souhlasila kvůli nynější koronavirové krizi. Debata trvala zhruba 5,5 hodiny. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

Vláda Andreje Babiše se od rána snaží ve sněmovně prosadit sadu svých opatření proti pandemii koronaviru. Do zrychleného schvalování předložila dalších 15 návrhů zákonů. Jde například o odložení splátek dluhů, hypoték nebo exekucí. Poslanci by také mohli uzákonit pravomoc policistů a strážníků pokutovat na místě přestupky proti vládním krizovým opatřením, možnost přerušení splácení úvěrů a hypoték a ochranu nájemníků před výpovědí z bytů nebo prostor pro podnikání.

Večer po 22. hodině dali poslanci zelenou podpoře živnostníků. Od státu mají dostat jednorázový příspěvek 25 tisíc korun jako kompenzaci dopadů krize. Finanční úřady o něj budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři.

Sněmovna schválila i návrh na odklad splátek. Jednotlivci i firmy budou moci přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které budou žádat, si budou moci vybrat. V případě jednotlivců má být podle předlohy odložen odklad splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny.

Nezaměstnaní lidé se budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku a nebudou muset na úřady práce osobně. Firmy, které zaměstnávají postižené, nebudou muset dokládat kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím bezdlužnost. Podobně to bude platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu. Vládní návrh schválili v úterý poslanci.

Všechny sněmovnou schválené předlohy musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Poslanci se scházejí stejně jako předminulý týden z preventivních důvodů zhruba v polovičním počtu. Sněmovní budovy jsou pro veřejnost nadále uzavřeny. Všechny vládní návrhy nyní projednávají ve zkráceném režimu ve stavu legislativní nouze. Schůze bude pokračovat i ve středu.

V úvodu jednání premiér Babiš zdůraznil, že nemůže poslancům slíbit, že před nimi stojí s žádosti o prodloužení nouzového stavu naposledy. Nouzový stav je pro vládu důležitý mimo jiné proto, že díky němu může nakupovat zdravotnické ochranné pomůcky a další materiál rychle bez výběrových řízení.

Premiér také připomněl predikce, podle nichž bude v Česku na konci dubna nakažených 14 až 15 tisíc lidí, pokud budou vládní opatření k omezení šíření koronaviru dodržována. Znovu odmítl názory, podle nichž je třeba obyvatelstvo promořit.

Sněmovní opozice už předem avizovala, že bude tentokrát k vládě přísnější a bude žádat vysvětlení nejen jejích dosavadních kroků, ale také jasný plán návratu k normálu. Ministrům zástupci opozice položili řadu otázek, většina ale zůstala bez odpovědí. Například ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček sněmovně sdělil, že "jediný, kdo má plán, je ten virus". 

Opozice se následně také pokusila přerušit jednání sněmovny do doby, než se v sále objeví premiér Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Hlasování nicméně s vládními poslanci a podporovateli vlády prohrála.

Hranice se pootevřely

Vláda v pondělí odpoledne rozhodla, že od 14. dubna budou moci lidé v odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Jednat by se mělo zejména o nutné služební cesty, návštěvu lékaře či příbuzného. Podle Hamáčka to neznamená otevření hranic a uvolnění cestování. "Kdokoliv vycestuje ze země, bude muset po návratu do povinné dvoutýdenní karantény," uvedl ministr vnitra. 

Pro pendlery, kteří pracují za hranicemi, byl v úterý schválen systém dva týdny v zahraničí a dva týdny doma. Režim bude platit od příštího úterý. Kdokoliv se vrátí ze zahraničí musí nastoupit do karantény. "Když bude chtít pendler zůstat v zahraničí měsíc, může," řekl Hamáček. Každý by podle něj měl zvážit, zda opravdu musí vycestovat ze země. Uvedl také, že díky kontrolám na hranicím budou mít úřady informace o tom, kdo přicestoval do země a kdo má tedy nařízenou dvoutýdenní karanténu.

Překotné přijímání improvizovaných vládních opatření proti koronaviru musí podle předsedy ODS Petra Fialy skončit. Vláda by podle něj měla představit plán obnovování svobod a nastartování země. "Je potřeba jednat rychle, ale i rozumně. Je potřeba, aby se překotnost a improvizace nahradila jasným plánem," uvedl Fiala. "Vláda musí ukončit období veřejně sdělovaných a poté popíraných nápadů," dodal s poukazem na rozdílná vyjádření zástupců exekutivy například k délce uzavření hranic nebo otevírání dalších typů prodejen.

"Končí období, kdy od nás vláda dostala bianco šek," prohlásil Fiala. Vláda už si podle něho nevystačí s PR o rouškách, které si lidi sami ušili, a ani premiér Babiš se nemůže tvářit, jako kdyby šití roušek sám vymyslel.