Organizace zemí vyvážejících ropu (třináctičlenný OPEC se Saúdskou Arábií v čele) a Rusko, druhý největší producent kapalných paliv na světě hned po USA, se ve čtvrtek během videokonference dohodly na snížení těžby v květnu a červnu o 10 až 11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr ropného průmyslu. Od července bude snížení těžby skupinou OPEC+ mírnější, bude činit osm milionů barelů denně. Další změna má být od ledna 2021, kdy bude snížení těžby zmírněno na šest milionů barelů denně. Z dohody budou osvobozeni tři členové OPEC, a to Írán, Venezuela a Libye.

Ceny ropy reagují na ohlášenou dohodu výrazným poklesem, Brent ztrácí téměř čtyři procenta a americká ropa WTI 8,5 procenta. Během dne přitom v očekávání dohody rostly až o deset procent. Podle analytiků je dohoda o snížení nedostatečná, protože poptávka po ropě by se měla kvůli koronaviru zmenšit až o 35 milionů barelů denně.

Snížení těžby by mělo povzbudit cenu ropy, jež se nyní pohybuje kolem 33–34 dolarů za barel, což hlavně americkým firmám těžícím z břidlic nestačí k financování provozních nákladů, splácení velkých dluhů a na investice do průzkumu a nových vrtů. Ještě na sklonku minulého roku byla průměrná cena ropy skoro dvojnásobná.

Saúdská Arábie, třetí největší producent na světě a největší vývozce ropy, se začátkem března nepohodla s Ruskem, jemuž navrhla, aby klíčové těžební země dále snížily produkci. Moskva to odmítla. Následně mezi těmito ropnými velmocemi propukla "cenová válka". Rijád výrazně zlevnil exportovanou ropu a na ropných polích v poušti ještě více roztočil kohouty, takže tento měsíc těží kolem 12,3 milionu barelů denně proti méně než 10 milionům v březnu, informuje agentura Reuters.

Podle neoficiálních zdrojů se Saúdská Arábie a Rusko nyní předběžně dohodly, že sníží svoji produkci každý na 8,5 milionu barelů denně. Saúdská Arábie v únoru těžila zhruba 9,7 milionu barelů denně, ale v posledních šesti týdnech svoji těžbu výrazně zvýšila. 

Rusové a Saúdští Arabové dali na srozuměnou, že omezení těžby je možné pouze za předpokladu, že tak učiní rovněž USA, největší světový producent. 

Spojené státy argumentují, že jejich těžaři vzhledem k ekonomickým těžkostem vyvolaným nízkou cenou už tak učinili.  

Energetická agentura USA (EIA), jež je součástí ministerstva energetiky, ve středu oznámila, že americká těžba ropy minulý týden klesla o 600 tisíc barelů denně (z necelých 13 milionů barelů denně). Letos by se podle prognózy EIA mělo v USA těžit průměrně 11,8 milionu barelů ropy denně a příští rok asi 11 milionů barelů (údaje bez plynového kondenzátu).

Čtvrteční rozhodnutí skupiny těžařů nazývané OPEC+ má vytvořit základ pro páteční jednání o dalších příspěvcích ke snížení těžby od zemí ze skupiny G20. Důležité je hlavně zapojení USA, protože Rusko požaduje, aby Američané učinili mnohem více, než jen nechali tržní síly, aby snížily rekordní americkou produkci. Očekává se, že skupina bude požadovat po dalších zemích, aby slíbily snížení těžby o pět milionů barelů denně.