Osm let řídil Dalibor Mlejnský radnici Prahy 11, zahrnující Chodov a Háje. A skoro stejně dlouho čelí stíhání, že svoji městskou část připravil o desítky milionů korun. Nyní se prvním z případů, v němž je obviněn, začne zabývat soud.

Podle obžaloby, kterou státní zástupce podal koncem března, spolu s dalšími sedmi lidmi městské části i hlavnímu městu způsobil škodu za desítky milionů korun při fiktivní revitalizaci šesti desítek dětských hřišť.

Mezi stíhanými je kromě Mlejnského a několika dalších tehdejších zastupitelů i například vedoucí majetkoprávního odboru radnice Kvido Boublík. "Porušili zákonem uloženou povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek a tímto jinému způsobili škodu velkého rozsahu," konstatoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Dotace z Bruselu

Mlejnský nastoupil jako starosta na radnici městské části s 69 tisíci obyvateli v roce 2006 poté, co ODS, za niž kandidoval na druhém místě, drtivě vyhrála volby a obsadila 25 z 45 křesel v zastupitelstvu. V roce 2008 se radnice pod jeho vedením rozhodla zvelebit zanedbané plochy na svém území, zejména zrevitalizovat šest desítek dětských hřišť. Získala na to od Evropské unie i dotaci 43 milionů korun.

Jenže celou akci následně prověřil Nejvyšší kontrolní úřad a došel k tomu, že valná část prací nebyla provedena. Policie proto na podzim 2016 obvinila osm lidí včetně Mlejnského z dotačního podvodu a dalších tří trestných činů. Mezi obviněnými byli kromě představitelů radnice i zástupci společnosti Pragoflora Group, která většinu zakázky na revitalizaci získala.

Celkovou škodu, včetně nevymáhaného penále, vyčíslila policie na 62 milionů. "Vyúčtované práce neodpovídají skutečnosti. Buď nebyly provedeny vůbec, nebo v jiném rozsahu, přičemž byly dodavateli proplaceny," konstatovala v usnesení o zahájení stíhání.

Kde je ten odpad?

Jen pro příklad: dle nálezu NKÚ, se kterým se ztotožnila policie a nyní i státní zástupce, fakturovala Pragoflora vybourání 3255 metrů kubických železobetonu. "Přitom na skládce bylo uloženo pouze 363 metrů. Všechen vybouraný materiál byl přitom dodavatel povinen uložit na skládku," uvedl NKÚ v nálezu, který je přílohou obžaloby.

Sám Mlejnský již dříve označil stíhání za nesmyslné. "Nepochybuji o tom, že vše bylo v pořádku. Bylo několik kontrol, ty konstatovaly, že všechno bylo v pořádku, a až potom byly ty peníze vyplaceny," uvedl před třemi lety, když HN informovaly o tom, že policie jej spolu s dalšími sedmi lidmi obvinila. Do trestního řízení se jako poškození přihlásily jak magistrát, tak městská část. Brusel totiž následně odmítl dotaci proplatit.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.