V pátek vláda zrušila zákaz volného pohybu osob. Lidé se zároveň mohli pohybovat ve volném prostoru ve skupinách do deseti osob, a už ne maximálně dvou, jak platilo dříve. Možné je i cestovat do zahraničí, což se týká i dovolených. Při návratu do Česka se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda znovu schválila soudem zrušená krizová opatření, tentokrát však správně podle krizového zákona. Ministerstvo zdravotnictví navíc v reakci podá proti soudu kasační stížnost. Ministr Vojtěch dále uvedl, že je rád, že rozsudek konstatuje, že opatření jsou efektivní.

Vláda pak v pátek schválila předlohu, na jejímž základě požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ve čtvrtek vládní představitelé mluvili o prodloužení do 25. května. Nouzový stav vyhlášený kvůli šíření koronaviru nyní platí do 30. dubna.

Toho dne také ministerstvo zdravotnictví ukončí centrální nákupy ochranných pomůcek. Zásoby vystačí v současnosti na dva měsíce, což je podle Vojtěcha dostatečné. 

Kromě volného pohybu osob vláda urychlila i uvolňování dalších opatření. V pondělí mohou otevřít obchody do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, posilovny nebo autoškoly. Otevřou se také vysoké školy, tentokrát pro všechny studenty. Od 11. května mohou dle nového harmonogramu vlády otevřít větší provozovny i obchody v nákupních centrech a restaurace s výdejním okénkem. Otevřít budou moci i kadeřnictví a muzea.

25. května budou moci otevřít restaurace či ubytovací služby a bude možné konání sportovních a kulturních akcí v omezeném počtu osob. O konkrétním čísle bude vláda teprve rozhodovat.

Lépe zmapovat vývoj epidemie v Česku má pomoci testování až 27 tisíc lidí, které začalo ve čtvrtek. Studie zjistí, jaký podíl obyvatel v různých místech republiky už má proti novému koronaviru protilátky a jaké procento osob se s infekcí vypořádává bez příznaků.

Výsledky by mohly být na začátku května a mají posloužit i jako podklad pro rozhodování o opatřeních ke zmírnění dopadů pandemie.

Experti budou sbírat vzorky od lidí z Prahy, Brna a okolí, Litoměřic, Olomouce a okolí, Litovle a Uničova.

Poslanci rozhodli o tom, že firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením musely zavřít své provozy, budou moct nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku. Nevyhověli ale požadavku Senátu, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu. Nájemníci také nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale mají zaplatit do konce letošního roku. Poslanci odmítli návrh Senátu, aby za čtyři pětiny dlužného nájemného ručil stát.

Ceny nájemného vláda ve čtvrtek zmrazila. Do konce mimořádných opatření je nebude možné zvyšovat.

 

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
27.4.2020 07:20 | Pokud nám stát nepomůže, Češi si za cestu na dovolenou slušně připlatí, říká zakladatel Smartwings

"Nevím, proč by nám stát neměl pomoci, navíc v situaci, kdy to všechny ostatní země dělají," říká v rozhovoru pro HN zakladatel a spolumajitel firmy Jiří Šimáně.

27.4.2020 07:03 | Automobilka Škoda Auto obnovila výrobu ve všech třech závodech

Společnost zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března večer. Odstávku několikrát prodloužila. Nyní tedy výrobu rozjíždí téměř po šesti týdnech.

27.4.2020 06:59 | Od pondělí mohou Češi vycestovat ze země

Řada okolních států kvůli pandemii koronaviru omezuje vstup cizinců. Podívejte se, jaká omezení tam platí.

27.4.2020 06:48 | Nový virus je velmi pravděpodobně přírodního původu, shodují se vědci

Pravděpodobnost, že by někdo nový typ koronaviru vyrobil v laboratoři a pak ho záměrně vypustil do světa, se blíží nule.

27.4.2020 06:34 | V neděli přibylo v Česku 52 nakažených, je to nejméně od půlky března

O víkendech ale bývá výrazně méně testů než ve všední dny. Celkem se od začátku března nakazilo 7404 lidí.

26.4.2020 21:42 | Školy v Itálii se otevřou až v září

V půlce května se mají otevřít obchody, knihovny nebo muzea, začátkem června pak restaurace či kadeřnictví. Plán představil premiér země Giuseppe Conte.

26.4.2020 21:20 | Studie kolektivní imunity proti covid-19: vyšetřeno bylo 15 508 lidí

Celkem bude vyšetřeno 27 000 lidí. Kapacity v Praze jsou již naplněny, v Brně už netestují seniory nad 60 let.

26.4.2020 20:58 | Pro pendlery zřídí hygienici odběrové místo na Dolním Dvořišti

Příští týden začne fungovat odběrové místo pro samoplátce na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti.

26.4.2020 20:28 | Turecko otevřelo sportoviště pro olympioniky

Individuální trénink je umožněn pro všechny sportovce, kteří se kvalifikovali na olympijské a paralympijské hry do Tokia.

26.4.2020 20:22 | V Budapešti bude od pondělí povinné zakrývání úst a nosu na veřejnosti

V téměř desetimilionovém Maďarsku se virus SARS-CoV-2 prokázal u 2500 lidí, z nichž 272 zemřelo.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru