V plném rozsahu se do července výuka do škol nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně. Nejméně počítá návrh na uvolnění škol a školských zařízení, který v úterý projednala vláda, s návratem žáků druhého stupně základních škol a středoškoláků nižších ročníků. Nejdřív by se už příští týden mohli studenti vrátit na vysoké školy, to ale pouze omezeně studenti posledních ročníků - při společných aktivitách v počtu nejvýše pěti osob. Mohly by se tak konat například státnice či rigorózní zkoušky, uvedl po jednání vlády ministr Robert Plaga (ANO).

Plaga zdůraznil, že otevírání škol se řídí rozhodnutími ministerstva zdravotnictví. "Plán je realizovatelný za předpokladu, že se epidemiologická situace bude vyvíjet dobře," doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Školy vláda kvůli šíření epidemie nového typu koronaviru uzavřela 11. března. Minulý týden Vojtěch oznámil, že se epidemii podařilo dostat pod kontrolu.

Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Výuka na prvním stupni bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou. O nošení roušek má rozhodnout v hodině učitel, povinně je budou žáci nosit ve společných prostorách škol.

Související

S prvními maturitami počítá ministerstvo školství po 1. červnu. V červnu se odehrají také přijímací zkoušky na střední školy a formou třídních hodin či konzultací by se do škol mohli v posledním měsíci školního roku vrátit i žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci mimo závěrečný ročník. Pro ně bude ale do konce roku převažovat výuka na dálku, uvedl ministr.

S vysokými školami chce Plaga podle vývoje epidemie diskutovat o podmínkách otevírání studia pro studenty nižších ročníků. Zvažuje například, aby možnost dokončit ročník dostali cizinci.

Individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách může začít 11. května, stejně jako prezenční výuka v dětských domovech a diagnostických ústavech. S aktivitami ve skupinách do pěti dětí pak budou moct ZUŠ a jazykové školy spolu například s domovy dětí a mládeže začít 25. května.

Ministerstvo zdravotnictví ponechalo na zřizovatelích, zda nechají otevřené mateřské školy. Většina jich provoz školek omezila. Plaga v pondělí zopakoval, že je na zřizovatelích, zda dokážou zajistit v mateřinkách podmínky dané ministerstvem zdravotnictví.

"Jsem ráda, že konečně známe nějaký scénář, jak bude výuka pokračovat, respektive nepokračovat," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová na dotaz ČTK. "Je dobře, že tu nějaký scénář je, a určitě se o něm musíme bavit a rozhodující musí být slovo hygieny," doplnil předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Oba ale upozornili, že není jasný termín přijímacích zkoušek na střední školy.

Podle Schejbalové nejasný termín přijímacích zkoušek uvádí rodiče, děti i školy do nejistoty. Mimořádná úprava zákona pro letošní rok, která již platí, počítá s tím, že se jednotné přijímací zkoušky uskuteční 14 dní po znovuotevření škol. Schéma vlády předpokládá, že by zkoušky byly někdy v červnu. Zajíček si myslí, že by zkoušky neměl letos organizovat stát a ředitelé škol by měli mít možnost o uchazečích rozhodnout sami.

Schejbalovou těší, že pravděpodobný scénář otvírání škol předpokládá konání maturit. Podle schématu vlády by měly být nejdříve 1. června. Od 11. května by mohli maturanti chodit do školy na přípravu ke zkouškám. Neuplatnila by se tak možnost, že by při otevření škol po 1. červnu zkoušky na maturitním vysvědčení nahradil průměr známek z posledních tří vysvědčení.

Podle Zajíčka je ale z vládního schématu nejasné, jak by se střední odborné školy měly ve stejnou dobu, tedy od 1. června, vyrovnat s organizací praktické výuky a zároveň maturitních zkoušek. Jde podle něj o dvě náročné věci, jejichž souběh si neumí úplně představit.

Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky by bylo jednodušší, kdyby se školy otevřely ještě o trochu více, ale je dobře, že vláda představila alespoň nějaký scénář. Vysoké školy by se dle vlády měly od 20. dubna otevřít pro studenty v posledním ročníku studia, ale jen pro aktivity maximálně pěti lidí. Podle Skleničky by se tak mohly konat jak běžné zkoušky, tak v omezené míře i prezenční státnice. S tím, že se tento semestr již zřejmě neobnoví prezenční výuka, podle něj již většina škol počítala.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého bude třeba ještě upřesnit, jak by měl po 25. květnu fungovat první stupeň základních škol. Podle doporučení vlády by se na něm kolektivy měly rozdělit do skupin po 15 dětech. Složení skupiny by se nemělo měnit. O nošení roušek ve skupinách by rozhodoval učitel, ve společných prostorech školy by bylo povinné. Podle Černého z tohoto popisu ale není zcela jasné, jak by to fungovalo v praxi. Dodal, že v tom ale nevidí zásadní problém.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru