Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě zvýšit od června platby za státní pojištěnce o 500 korun. Ve středu večer to řekl v České televizi. Podle něj bude potřeba do zdravotnictví dodat desítky miliard korun. Pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu, jde o děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně. Letos stát za každého z nich odvádí 1067 korun měsíčně. Původně bylo v plánu příští rok zvýšení o 3,5 miliardy. Zdravotní pojišťovny už na konci března odhadovaly, že schodek zdravotního pojištění bude 40 miliard korun.

"Dospěl jsem k návrhu, o kterém ještě neví ani ministr zdravotnictví, ani paní ministryně (financí Alena) Schillerová, že musíme navýšit platbu za státní pojištěnce. Myslím si, že od 1. června o 500 korun," uvedl Babiš. Znamenalo by to podle něj do zdravotnictví 19,2 miliardy korun navíc. O dalších 200 korun by se částka měla navýšit příští rok, což je dalších 53 miliard korun.

Letošní rozpočet plánuje státní platbu do systému zdravotního pojištění 76,8 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví před epidemií koronaviru avizovalo, že meziročně by platby za státní pojištěnce mohly vzrůst o 3,5 miliardy korun. Návrh má projednat Sněmovna.

Před deseti dny Babiš mluvil o tom, že nemocnice by od pojišťoven letos měly dostat deset miliard navíc. Nyní do nich jde zhruba polovina nákladů českého zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny měly podle Babiše ke konci března na účtech asi 60 miliard korun. Podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny a Svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest dalších menších pojišťoven, deklarovaly, že letos péči zvládnou z těchto rezerv uhradit, o příštím roce to zatím říci nemohou.

Otcové u porodů

Ministerstvo zdravotnictví opět povolí přítomnost otce či jiné další osoby u porodu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to ve středu večer uvedl na Twitteru. Přítomnost třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března. Výjimku ze zákazu později ministerstvo umožnilo jen u porodů handicapovaných žen nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočníka.

"Shodli jsme se s odborníky, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37°C a porod proběhne v samostatném pokoji," uvedl podrobnosti Vojtěch. Upravené mimořádné opatření má vejít v platnost od půlnoci. 

Informaci o chystaném zrušení zákazu přítomnosti další osoby u porodu ve středu zveřejnila na Twitteru poslankyně Olga Richterová (Piráti). Náměstek minstra zdravotnictví Roman Prymula podle ní na jednání sněmovního zdravotního výboru uvedl, že zákaz bude zrušen za jeden až dva dny. 

Stát 10. března zakázal kvůli šíření koronaviru návštěvy nemocnic, ale s výjimkou právě u rodiček. Ministerstvo však 18. března výjimku u rodiček zrušilo. Koncem března pak úřad umožnil přítomnost třetí osoby například u porodů tělesně či duševně postižených rodiček. Plošný zákaz přítomnosti u porodu pro další osoby, tedy i otce dětí, napadla u soudu organizace Liga lidských práv. Městský soud v Praze ale návrh na zrušení zákazu odmítl.

Ministr zdravotnictví původně plošný zákaz přítomnosti otce u porodu odůvodňoval žádostmi lékařů. Ti podle něj varovali před zavlečením nákazy mezi zdravotníky přítomné u porodu. Liga lidských práv však argumentovala tím, že přítomnost doprovodu zlepšuje průběh porodu a otec většinou s rodičkou žije, takže se riziko šíření nákazy jeho nepřítomností nezmění.

Školní skupiny budou fungovat i odpoledne

Školní skupiny, v nichž by se od 25. května mohli učit žáci prvního stupně základních škol, nebudou fungovat jen dopoledne. Plynule se překlopí v cosi podobného školní družině, řekl ve středu ministr školství Robert Plaga (ANO). I tak ale nebudou slučovány děti z různých skupin. Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné.

Kolektivy by se dle doporučení vlády měly rozdělit do skupin po 15 dětech. Složení skupiny by se nemělo měnit. "Pro první i druhý stupeň zůstává nosná vzdálená výuka," řekl Plaga. Školní skupiny mají rodinám ulehčit situaci. O nošení roušek ve skupinách by rozhodoval učitel, ve společných prostorech školy by bylo povinné. Naopak pokud budou děti sedět v lavicích po jednom a s dostatečnými rozestupy, roušky by mít nemusely.

Ke konci dubna bude podle modelu připraveného Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) kumulativně asi 10 tisíc pozitivně diagnostikovaných případů covid-19. Dál se počítá s tím, že seniorů mezi nimi bude asi 25 procent. Novinářům to ve středu řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Do modelu se promítá počet neodhalených případů v populaci. Současné předpoklady počítají asi s deseti procenty, přesnější údaje ukáže studie reprezentativního vzorku populace, jejíž výsledek bude podle Duška znám asi za dva týdny. Druhou zásadní proměnnou jednotkou je reprodukční číslo, jež uvádí průměrný počet lidí, které jeden nemocný nakazí.

"Aktuálně směřujeme k reprodukčnímu číslu, které je rovno jedné," uvedl Dušek. Podle něj by číslo mohlo být i nižší než jedna, což by předznamenávalo už ústup epidemie, ale data z Velikonoc nebyla kvůli nižšímu počtu testů zohledněna.

Ani o Velikonocích nedocházelo podle Duška k nekontrolovanému šíření covid-19. Přesná data se ve statistice případů projeví zřejmě nejdříve za týden. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je zásadní, že nepřibývá lidí, kteří potřebují léčbu v nemocnici.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula o víkendu uvedl, že považuje 400 nových případů za den za nárůst, při němž by nebylo možné dál zmírňovat opatření, která vláda jako ochranu před epidemií nařídila. Maximální růst byl zatím 27. března, kdy přibylo 373 případů, a 3. duben s 332 případy.

"Dobrým signálem je, že v úterý bylo nově odhaleno 82 případů a testů bylo více než 5000," řekl Dušek. Kolem osmi desítek nových případů bylo odhaleno také každý den o velikonočních svátcích, podle Duška to bylo dané i nižším počtem testovaných.

"Vidíme poměrně přesně, že nedochází k nárůstu počtu v rizikových skupinách a nepozorujeme žádné výrazné změny v počtu a charakteristikách nemocných, kteří museli být hospitalizováni," uvedl Dušek.

Podle ministra je zásadní, že české nemocnice současný počet pacientů zvládají. Dlouhodobě jich je zhruba 400, neroste mezi nimi podíl těch, kteří potřebují intenzivní péči. "Nemocnice mohou začít za určitých podmínek standardně fungovat, abychom nepoškodili pacienty, kteří už několik týdnů čekají na své zákroky," sdělil ministr.

ÚZIS odhady vývoje epidemie postupně zpřesňuje.

Týden před koncem března předvídal, že v polovině dubna bude v ČR asi 8000 případů. Odhad z 1. dubna hovořil o 5600, což se potvrdilo. Před týdnem byl optimistický scénář 6300 případů. Ke středečnímu ránu bylo laboratorně potvrzeno 6151 případů.

Na konci měsíce dubna mělo být podle prvních březnových odhadů nakažených celkově asi 14 200, před týdnem statistici prezentovali odhad asi 10 600.

Počet vyléčených v Česku dál stoupá, během středy přibylo 143 uzdravených, celkem jich je 819. Zemřelých v nemocnicích je 166, ve středu zatím nikdo nezemřel. Potvrzených případů nákazy je 6216. Vyplývá to z údajů uvedených na webu ministerstva zdravotnictví. Ve středu přibylo 75 nakažených, denní nárůst se tak čtvrtý den drží pod stovkou. Proti předchozím dnům stoupl počet testovaných, laboratoře jich v úterý vyhodnotily 5867.

Vláda v úterý představila plán pro otevírání obchodů a dalších zařízení a provozoven uzavřených kvůli novému typu koronaviru. Rozdělila ho do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Nejprve by měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, postupně by se měly každý týden a později po 14 dnech přidávat další obchody či akce. V poslední vlně by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech.