Česká národní banka se ve čtvrtek ohradila proti slovům premiéra Andreje Babiše (ANO), že by se mohla se státem podělit o svůj zisk a mohla dál snížit úrokové sazby. Zdůraznila, že je nezávislá na vládě. Reakci centrální banky na středeční vyjádření premiéra v České televizi (ČT) ve čtvrtek ČTK poskytla mluvčí banky Markéta Fišerová.

Babiš ve středu mluvil o tom, jak bude stát získávat peníze na rozpočtové schodky, které vzniknou kvůli výdajům na podporu ekonomiky utlumené vládními opatřeními proti koronaviru. Ve vztahu k vydávání státních dluhopisů si pochvaloval, že v ČR se neplatí eurem a že české banky jsou ve skvělé kondici. "ČNB má obrovské rezervy, taky by se mohla trošku s námi podělit o ten zisk," řekl premiér. "Taky by možná ještě mohla snížit základní (úrokovou) sazbu," doplnil.

Nezávislost tisku, soudů a centrální banky je jedním ze znaků vyspělosti demokracie, uvedla ČNB. "Česká národní banka, bankovní rada ani žádný člen bankovní rady ze zákona nesmějí přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta, vlády, parlamentu, správních úřadů ani jiného subjektu," zdůraznila. Dodala, že nezávislost je vedle otevřenosti a odbornosti jedním ze tří základních principů fungování ČNB.

Centrální banka uvedla, že není jasné, jaký zisk měl Babiš na mysli. Poukázala na to, že bankovní rada ČNB rozhodla 19. března o tom, že loňský zisk 57,9 miliardy korun využije na úhradu části účetní ztráty z minulých let. "Toto rozhodnutí bankovní rady se opírá o zákonnou úpravu," uvedla banka. Dodala, že její loňský zisk měl převážně účetní charakter, protože z velké části vznikl přeceněním akcií v portfoliu ČNB na základě růstu akciových trhů.

ČNB v březnu snížila úrokové sazby dvakrát s cílem zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Ve čtvrtek 26. března bankovní rada snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento, deset dní před tím schválila pokles sazeb o půl procentního bodu. O případných dalších opatřeních na stabilizaci ekonomiky, včetně dalšího možného snížení sazeb, bankovní rada rozhodne pouze na základě svého uvážení, uvedla dnes ČNB. K takovým krokům přistoupí tehdy, až to uzná za vhodné, aby dostála svému mandátu, tedy zajištění cenové a finanční stability, dodala.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru