Okolnosti zabijačky, kterou v pátek ve své restauraci v Osvětimanech na Uherskohradišťsku uspořádal hradní kancléř Vratislav Mynář, prověřují policisté. O výsledcích budou informovat krajskou hygienickou stanici jako správní orgán příslušný k projednání případného přestupku, řekl v pondělí policejní mluvčí Petr Jaroš. Okolnosti zabijačky prověří i veterináři, protože dostali podnět. V pondělí to za Státní veterinární správu sdělil Petr Majer. Zabijačka jednoho zvířete se ale veterině hlásit nemusí.

Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování, řekl v pondělí Mynář.

Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

O zabijačce pořádané během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce i sdružování zakázané, informoval o víkendu server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí včetně osvětimanského starosty Aleše Pfeffera (nestr. za SPOZ). Krajští hygienici zabijačku neměli nahlášenou.

"Nebylo to v restauraci, ale ve stanu na trávě v místě, kde mám trvalé bydliště. Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář. "Starostu Osvětiman, pana (Aleše) Pfeffera (nestr. za SPOZ), jsem nepozval, ten přišel zkontrolovat řádně nahlášenou porážku," dodal.

Podle Venduly Ševčíkové z Krajské hygienické stanice ve Zlíně nepodléhají povolení hygieniků akce v uzavřeném okruhu osob žijících ve společné domácnosti. "Pokud existuje podezření, že by soukromou zabijačku mohly navštívit osoby zvenčí, to jest osoby mimo společnou domácnost včetně nejbližších příbuzných, a tím porušit mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v omezení volného pohybu osob vyjma nezbytně nutných případů, je povinností Policie ČR tuto skutečnost prověřit a posoudit, zda nedošlo ke spáchání přestupku," uvedla v pondělí na dotaz Ševčíková.

Veterináři podle Majera ověřili v centrální evidenci zvířat, že v obci jako chovatel žádná osoba s příjmením Mynář nefiguruje. Porážku ale podle Blesku organizoval kancléřův švagr. Ohláška domácí zabijačky předem není nutná, ale kvůli podnětu se případem budou zabývat. Maso ze zabitého zvířete se nesmí prodávat, maso a orgány z domácí porážky jsou pro vlastní spotřebu chovatele, výslužku můžou dostat i osoby blízké, což znamená i sešvagřené.

Blesk napsal, že podle Mynáře prase přestalo žrát a hrozilo, že uhyne. O uplynulém víkendu kancléř také uvedl, že účastníkům zabijačky nechal provést rychlotesty na přítomnost koronaviru. Všichni přítomní na zabijačce podle něj měli roušku.

Mynář odmítl, že testy na koronavirus byly ze zásob státu. Zakoupila je podle něj jeho lékařka a on jí je proplatí ze svých prostředků. Objednávku doložil fakturou, podle které lékařka zaplatila za sadu 25 kusů rychlotestů téměř 9000 korun s DPH.

Starosta Pfeffer řekl serveru Seznam Zprávy, že si podle zákona nastudoval, že když prase nežere a mohlo by pojít, v úzkém kruhu a za přísných hygienických podmínek lze ho usmrtit i za nouzového stavu. "Vydal jsem rozhodnutí, že je možné prase střelit," uvedl. Na manipulaci s prasetem je podle něj potřeba víc lidí. "Když chcete usmrtit dvěstěkilové zvíře, potřebujete několik lidí, to zvíře má děsnou sílu. Já vím, že teď máme v Česku milion odborníků na porážku a chov prasat, ale věřte mi, že to není jen tak. Čtyři lidé jsou minimum," uvedl. Rychlotesty na koronavirus pro účastníky podle něj nezajistila prezidentská kancelář, ale lékařka z Kyjova. Dopoledne jej vyslechla policie.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v té souvislosti podle serveru iRozhlas uvedl, že pokud nebyl dodržen zákon, budou to muset hygienici Zlínského kraje řešit. Podle ministra použití rychlotestů nebylo v případě účastníků zabijačky "úplně standardní".

Nouzový stav zatím platí do konce dubna. Lidé by měli vycházet z domovů jen v nezbytných případech, například do práce, pro potraviny nebo léky, povoleny jsou také vycházky do přírody a městských parků. Od ostatních si má člověk udržovat alespoň dvoumetrový odstup, mít zakrytý nos i ústa a pohybovat se maximálně po dvou, pokud nejde například o členy jedné domácnosti.