Rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli uzavření škol a školek, se nejspíš dočkají vyššího ošetřovného. Zpětně od dubna má podle vládní novely dosáhnout 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu v úterý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin.

Ošetřovné nově dostanou podle schváleného pozměňovacího návrhu koaličních poslanců Romana Sklenáka (ČSSD) a Jany Pastuchové (ANO) také lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. Podmínkou bude, že z těchto dohod bylo v minulosti odváděno nemocenské pojištění. Takzvaným dohodářům vyplatí stát za období od uzavření škol do konce března ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu, od dubna 80 procent.

Zvýšené ošetřovné se přibližuje podle důvodové zprávy úrovni čisté mzdy s uplatněním slevy na poplatníka. Na dávce je závislá velká část rodin s dětmi a standardní ošetřovné 60 procent nestačí v mnoha případech pokrýt jejich základní životní výdaje, zejména u samoživitelek a samoživitelů, stojí ve zdůvodnění.

Dávku může podle důvodové zprávy pobírat až 181 000 lidí. Celkové výdaje státu za 30 dní by po zvýšení činily v takovém případě zhruba 3,5 miliardy korun. Při nynější hodnotě ošetřovného je to o 0,9 miliardy korun méně.

Poslanci schválili také vládní novelu zákona o spotřebních daních, podle které budou moci prodejci prodávat cigarety se starým kolkem až do konce června, tedy o měsíc déle, než původně směli. Současně s tím budou moci až do konce června tyto starší cigarety stahovat z trhu.

Vláda původně navrhla pouze prodloužení lhůty pro stahování cigaret z trhu. Rozpočtový výbor ale podpořil pozměňovací návrh Miroslava Kalouska (TOP 09), který prodloužil o měsíc i lhůtu pro doprodej starých cigaret. Sněmovna tento návrh za podpory ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) schválila.

Součástí schválené novely je i podpora pivovarů, které budou moci žádat o vrácení spotřební daně za pivo, které nedokázaly prodat z distribučních center kvůli zavřeným hospodám a restauracím. 

O úlevu žádal Český svaz pivovarů a sladoven, podle kterého by placení daně za vylité pivo bylo nejenom nesmyslné, ale i nemorální. Pivo se podle svazu vrací kvůli zavřeným hospodám z prodejní sítě zpět do pivovarů. "Není možné ho jednoduše znovu naplnit do lahví nebo plechovek a prodat jako balené. Vrácené pivo tak nelze využít pro výrobu nového piva ani ho přebalit, aby mohlo být prodáno v maloobchodních prodejnách. Nezbývá než toto pivo zlikvidovat," uvedl už dříve svaz.

Sněmovna na návrh rozpočtového výboru schválila i návrh na prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na vrácení spotřební daně u takzvané zelené nafty.

Sněmovna nerozhodla o vládní novele daňového řádu, která má kromě jiného umožnit vznik portálu Moje daně pro on-line vyřizování daňových záležitostí. Prodlužuje také lhůtu pro vracení odpočtů na dani z přidané hodnoty. Schůze pro dnešek skončila, i když vládní hnutí ANO navrhlo, aby poslanci tento bod projednali i po 19:00. To ale narazilo na protest ODS. Schůze bude pokračovat ve středu, kdy by měli poslanci rozhodnout o osudu předlohy.

Poslanci se budou muset také vypořádat s další pěticí nových vládních protikrizových zákonů. Patří k nim další prohloubení letošního rozpočtového schodku, zvýšení plateb státu do veřejného zdravotního pojištění, prodloužení poskytování státního příspěvku drobným podnikatelům kvůli uzavření provozoven a o zavedení státní záruky za komerční úvěry podnikatelům.

Opoziční TOP 09 neuspěla s návrhy, aby poslanci jednali o zákazu vycestování českých občanů do zahraničí, což je podle předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové zásadní zásah do lidských práv, a o takzvané chytré karanténě kvůli nakládání se soukromými daty lidí.

Sněmovna odmítla také požadavky lidovců Mariana Jurečky a Jiřího Miholy, aby sněmovna debatovala o vládní pomoci firmám a živnostníkům, které se podle Jurečky mnohým nedostává, a o režimu na hranicích pro vědce, učitele a studenty v rámci mezinárodní spolupráce.

"Mnohé navrhované body mohou být součástí informace vlády o rozvolňování restriktivních opatření," podotkl k těmto návrhům s ohledem na dohody vedení dolní komory o postupu nynějšího jednání sněmovny předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Opoziční strany si přejí od vlády vyslechnout vysvětlení jejího plánu uvolňování opatření proti koronaviru, navrhovat budou i debatu o nákupu ochranných pomůcek. Na debatu by se mohlo dostat ve středu po projednání ostatních bodů. "Akceptovali jsme to, protože to má logiku. Věřím, že takto tento týden proběhne, ostatní věci, které se netýkají koronavirové krize, jsou méně důležité a odsuneme je na další variabilní týden Poslanecké sněmovny," vysvětlil šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Po projednání předpisů v tomto týdnu by se měla sněmovna u běžných materiálů znovu scházet v poloviční sestavě, jak bylo dosud při koronavirové krizi obvyklé. Tentokrát se poslanci ale schází v plném počtu, protože pro přehlasování stanovisek horní komory je nutná nadpoloviční většina hlasů ze všech 200 poslanců.