Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé se zároveň budou moci pohybovat ve volném prostoru ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jak platilo dosud.

Možné bude i cestování do zahraničí, což se týká i dovolených. Při návratu do vlasti se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zahraničí ale cesty do zahraničí nedoporučuje. Upozorňuje přitom na možné komplikace v dopravě i trvající omezení v jiných státech.

Vláda v pátek dále schválila žádost o prodloužení nouzového stavu do 25. května, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V současnosti stav nouze platí do čtvrtka 30. dubna. Pro další prodloužení nouzového stavu je nutný souhlas Sněmovny. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) v pátek řekl, že by poslanci mohli o vládní žádosti rozhodovat na mimořádné schůzi 28. dubna.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly budou opatření proti šíření koronaviru, jako je udržování odstupu, dezinfekce a roušky, platit nejméně do konce června. V České televizi (ČT) v pátek uvedl, že kvůli dodržování těchto omezení se nezrychlí otevírání škol, protože školy musejí s dodržováním těchto pravidel počítat. Informaci následně potvrdil i ministr Vojtěch. Pravidla pro roušky by podle něho měla platit pro příští dva měsíce, pak lze uvažovat o jejich rozvolňování například podle místa pohybu.

Vojtěch také uvedl, že uvažuje o uvolnění z povinnosti nosit roušky u některých skupin. Jmenoval umělce, kterým rouška znemožňuje práci.

Přehled opatření, která se od pondělí rozvolní:

Přehled rozvolnění opatření od 27. dubna

Prymula řekl, že dosavadní omezení zavedená kvůli nákaze vláda rozvolňuje s podmínkou dodržování tří pravidel: udržování odstupu, nošení roušek a dezinfekce. "To jsou tři základní parametry, které tam budou," podotkl. "Myslím si, že to bude platit nejméně do konce června," doplnil. Nynější rozvolňování má podle něj při zachování těchto pravidel ukončit opatření, která dramaticky poškozují ekonomiku.

O tom, že do června se s rouškami nic nezmění, mluvil Prymula také v Rádiu Z. Uvedl ale, že nošení roušek se může "v letních podmínkách" dříve rozvolnit ve venkovním prostoru. "Co se týká budov, městské hromadné dopravy a podobně, tak tam si myslím, že s tím ještě budeme muset vydržet," řekl.

"Tady zatím k nějakému výraznému urychlení nedojde," řekl Prymula v ČT ke školám. Zmínil konzultace s ministerstvem školství a přípravu škol na zvláštní režim kvůli udržování preventivních opatření.

Základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy se kvůli nemoci covid-19 zavřely do odvolání od 11. března. Ve čtvrtek vláda rozhodla o otevření vysokých škol pro všechny studenty od příštího pondělí, toto pondělí se otevřely pro studenty v posledním ročníku studia. Možné jsou ale na vysokých školách jen společné aktivity nejvýše pěti lidí. Pokud to vývoj epidemie dovolí, maturantům by se dveře škol mohly otevřít 11. května a skupinám školáků na prvním stupni základních škol 25. května. Nejméně počítá vláda do prázdnin s návratem žáků druhých stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Kontroly na hranicích budou do 14. května

Vláda také ve čtvrtek znovu rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích s Německem a Rakouskem o 20 dnů. Trvat by tak měly do půlnoci 14. května.

Podle premiéra Andreje Babiše míří rozhodnutí vlády hlavně na techniky a zaměstnance, kteří musí vyjet kvůli výrobě a obchodu. Řekl to v pátečním rozhovoru pro Radiožurnál. Vláda podle něj neřeší a ani nechce řešit krátkodobé výjezdy mimo Česko, například na nákupy či výlety.

Podle rozhodnutí kabinetu se při návratu musí člověk prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus. Babiš poznamenal, že test stojí ke třem tisícům korun, což prodražuje výjezdy za hranice kvůli nákupům. Poznamenal také, že cestování je složité kvůli omezením v dalších zemích. "Nepustí vás," uvedl s tím, že rozvolnění je spíše teoretické, protože "prakticky se de facto nedostanete nikam", například Chorvatsko cizince nepřijímá, do Rakouska je třeba test.

V souvislosti se čtvrtečním rozhodnutím soudu, který čtyři omezení označil za nezákonná, uvedl, že není důvod, proč by kvůli tomu měla vláda či některý z ministrů odstoupit. "Proč bychom odcházeli, já bych očekával, že nám poděkují," uvedl.

Občané států Evropské unie budou moci od pondělí přicestovat do České republiky, pokud přicestují za účelem výkonu ekonomické činnosti a doba jejich pobytu nepřesáhne tři dny. Na hranicích ale budou muset předložit nejdéle čtyři dny starý negativní test na koronavirus. Podmínka negativního testu platí i pro sezónní pracovníky, kteří přicestují na delší dobu. Ti sice nebudou muset do karantény, jejich pohyb v Česku ale bude omezený, uvedla v pátek ředitelka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná.

Související

Vláda ve čtvrtek také znovu schválila soudem zrušená krizová opatření, tentokrát však podle krizového zákona. Ministerstvo zdravotnictví nicméně proti rozhodnutí soudu podá kasační stížnost.

Vojtěch dále uvedl, že ministerstvo zdravotnictví ukončí k 30. dubnu centrální nákupy ochranných pomůcek potřebných kvůli epidemii koronaviru. Zásoby má vytvořené na dva měsíce, což hodnotí jako dostatečné. "Pominula krizová fáze, která byla," uvedl Vojtěch. Ze zásob na dva měsíce bude podle něj úřad nadále zavážet nemocnice. 

Vláda také uspíšila uvolnění omezení. V pondělí mohou otevřít obchody do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, posilovny či autoškoly, otevřou se také vysoké školy pro všechny studenty.

V hypermarketech nebudou fungovat zkušební kabinky, jejich provoz je zakázán stejně jako zkoušení oblečení. Prodejci se nařízení přizpůsobí, podle některých obchodníků s oblečením se to však negativně projeví na tržbách.

Od 11. května mohou dle nového harmonogramu vlády otevřít všechny větší provozovny i obchody v nákupních centrech a restaurace s výdejním okénkem, vláda umožní i provoz kadeřnictví či muzeí. O 14 dní později otevřou i restaurace či ubytovací služby, bude možné i konání sportovních a kulturních akcí v omezeném počtu osob, o přesném počtu bude vláda teprve rozhodovat.

Pendleři, na které se nevztahují současné výjimky, budou moci od půlnoci 27. dubna jezdit přes hranice za prací denně, když si každých 14 dní zajistí test na koronavirus, nejlépe přes zaměstnavatele. Týká se to pracovníků, kteří dosud museli zůstávat za hranicemi déle a pak je čekala karanténa. Výjimky pro pracovníky ve zdravotních a sociálních službách zůstanou zachovány.

Harmonogram uvolňování

Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Banky se na počátku příštího týdne zapojí do projektu takzvané chytré karantény a budou poskytovat údaje pro vytváření vzpomínkových map, uvedla v pátek Česká bankovní asociace. Banky budou poskytovat údaje ministerstvu zdravotnictví, které je od nich bude požadovat na základě předem poskytnutého souhlasu lidí nakažených koronavirem.

Systém chytré karantény, kterou stát spustí do plného provozu 1. května, má u každého nakaženého vytvořit stopu, kde se pohyboval posledních pět dní a kdy se případně potkal s někým na delší dobu než 15 minut. Pokud bude nakažený souhlasit, mobilní operátor sdělí hygienické stanici potřebná data o pohybu, uvolněna budou i data o platbě kartou. Krajská hygienická stanice tak vytvoří tzv. vzpomínkovou mapu míst, na kterých se nakažený pohyboval.

"Na základě intenzivní spolupráce s ministerstvem zdravotnictví, Úřadem pro ochranu osobních údajů, Českou národní bankou, občanskou iniciativou Covid19.cz a Asociací poskytovatelů mobilních sítí se nám uspokojivě podařilo definovat podmínky pro ochranu a zabezpečení osobních údajů klientů bank," uvedl právník bankovní asociace Filip Hanzlík. Více o podmínkách poskytování údajů bankami stanoví informační memorandum, které bude zveřejněno během pondělí.

Cílem chytré karantény je v co nejkratším čase zabránit šíření epidemie covid-19 v ČR a uvolňovat plošná opatření, aby se lidé co nejdříve mohli vrátit k normálním životům. Chytrá karanténa také pomůže krajským hygienickým stanicím zrychlit a zpřesnit jejich postupy. Díky využití digitálních technologií bude jednodušší a přesnější identifikovat lidi, kteří přišli s koronavirem do kontaktu.

Srovnání uvolňování opatření v Česku a v sousedních zemích:

 

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru