Vláda se chystá od pondělí znovu otevřít vysoké školy. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se o tom dozvěděl tak jako celý národ – z tiskové konference vlády ve čtvrtek večer. "Kdybychom o tom věděli o pár dní dřív, mohli bychom plnohodnotně učit už od pondělí," říká. Ačkoliv vláda od pondělí povolí shromažďování deseti lidí, studenti budou moci být v učebnách maximálně po pěti. Budou se tak muset střídat a část studia včetně zkoušek nadále dělat distančně. Zima věří, že studentů už v polovině května bude moct být v jedné učebně až dvacet.

V pondělí se na vysoké školy vrátí studenti. Máte z toho radost? 

Mám radost, že se vysoké školy pomalu budou navracet do normálnějšího režimu. Mám také radost, že budou opět probíhat konzultace se studenty, praktická výuka, zkoušky, laboratorní cvičení. I když zatím jen v malých skupinách. Vláda schválila, že se od pondělí může scházet až deset lidí. Nás ale ministerstvo školství dnes ráno informovalo, že můžeme mít skupiny maximálně pěti studentů. Byl bych radši, kdyby jich také mohlo být deset. Věřím ale, že se to s dalším uvolňováním zkoriguje. Ministerstvo školství chce jednat s ministerstvem zdravotnictví o navýšení počtu studentů na deset nebo dvacet, samozřejmě při zachování hygienických pravidel.

O návratu studentů se vysoké školy dozvěděly ve čtvrtek večer. Stihnete na to univerzitu nachystat během čtyř dnů?

Kdybychom o tom věděli o pár dní dřív, mohli bychom plnohodnotně učit už od pondělí. Jestliže se informaci dozvíte na tiskové konferenci kolem deváté večer a další pokyny dostanete v pátek v ranních hodinách, tak je jasné, že budete mít prodlevu. Život na naší univerzitě se ale nezastavil ani v krizové době, kdy probíhala distanční výuka i zkoušky. Příští týden tedy bude na jednotlivých fakultách probíhat příprava na rozjezd praktické výuky, kterou spustíme od 4. května. Takže příští týden bude takový přípravný a studenti se budou moci setkávat s vyučujícími na konzultacích.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru