Pravomoci ministerstva zdravotnictví se rozšíří. Podle návrhu, který ve čtvrtek schválila vláda, může ministerstvo i po konci nouzového stavu kvůli koronaviru celostátně nařídit mimořádné opatření nebo zakázat určitou činnost. Nouzový stav trvá do 17. května a plán na rozvolňování omezení končí 25. května. Po prodlouženém víkendu čeká Česko další vlna otevírání uzavřených provozů. Stát také chystá pokračování chytré karantény. V polovině června by mohli lidé venku odložit roušky, na podzim a v zimě bude jejich nošení třeba znovu zvážit. Počet případů nákazy nemocí covid-19 ve čtvrtek v Česku překročil 8000.

Vláda schválila zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. Sněmovna předpis projedná v řádném procesu se zkrácenými lhůtami, nikoli ve stavu legislativní nouze. Předpis s omezenou účinností do konce roku tak nevyřeší platnost aktuálních opatření i po konci nouzového stavu. K prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek připustil, že vláda by mohla požádat o týdenní prodloužení nouzového stavu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude v přechodném období mezi koncem stavu nouze a účinností dočasné legislativy regulovat činnosti skrze mimořádná opatření.

Vláda také schválila návrh zákona, podle kterého by si firmy mohly odložit sociální odvody za květen až červenec. Za odklad by platily pětinu obvyklého penále, vše by pak musely uhradit do 20. října. Normu musí projednat sněmovna a Senát a podepsat prezident. Vláda také schválila odměny pro pracovníky v sociálních službách. Podle druhu činnosti a rizika nákazy by měli získat 10, 20 a 40 tisíc korun za měsíc.

V Česku se počet případů nákazy přehoupl přes 8000. Toto číslo obsahuje i 4448 lidí, kteří se už z nemoci covid-19 uzdravili, ale i 276 mrtvých s nákazou. Už zhruba dva týdny se denní přírůstek počtu nakažených drží pod stovkou s výjimkou 30. dubna, kdy bylo zjištěno 103 případů. Díky tomu se pozvolna upouští od řady zákazů a omezení zavedených v březnu. Další vlna rozvolňování přijde po prodlouženém víkendu, kdy se otevřou například zahrádky restaurací, kadeřnictví, základní školy pro deváťáky, střední školy pro přípravu maturantů, ale povoleny už budou i akce do 100 lidí.

Během května přijde řada dalších zmírnění. ČSA ve čtvrtek oznámily, že od 18. května obnoví provoz z pražského letiště, nejprve do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další tři linky přibudou o týden později.

Od 25. května budou znovu možné návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či LDN. Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech.

Orientačně od poloviny června by lidé v Česku nemuseli při pobytu venku povinně nosit roušky či jinou ochranu dýchacích cest. Povinné by zůstaly v MHD, případně dalších uzavřených prostorech, řekl Vojtěch. "Rozhodně nesmíme vývoj epidemie podcenit. Musíme být připraveni i nadále efektivně reagovat. Nošení roušek na veřejnosti tak velmi pravděpodobně budeme muset opět zvážit s nástupem sezony respiračních nákaz na podzim a v zimním období," dodal.

Celosvětově počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers, podle kterého v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 275 tisíc lidí. Více než čtvrtinu všech nakažených registrují Spojené státy, které jsou co do počtu obětí i infikovaných nejhůře zasaženou zemí na světě.

Speciální web americké Univerzity Johnse Hopkinse, jejíž výzkumníci vývoj pandemie rovněž globálně monitorují, k dnešnímu večeru SELČ registruje přes 3,9 milionu nakažených a přes 273 tisíc úmrtí

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
11.5.2020 07:18 | Pro deváťáky a maturanty se otevřou školy. Vše bude možné jen za dodržení přísných hygienických pravidel.

Jde o největší vlnu uvolňování opatření přijatých kvůli epidemii koronaviru v březnu. Další rozvolnění vláda plánuje na 25. května. Ještě týden bude v Česku platit nouzový stav.

11.5.2020 07:17 | Po dvouměsíční pauze se v pondělí mohou v Česku opět otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, ale také třeba kadeřnictví

Povoleny budou rovněž akce do 100 lidí, což se týká jak návštěv divadel, kin či muzeí, tak i mší či sportovních tréninků.

10.5.2020 21:55 | Do ČR se velmi krátce po uvolnění restrikcí zavedených vládou v reakci na pandemii covidu-19 začnou vracet zahraniční filmové štáby

Napsal to dnes americký magazín Variety, který rovněž připomněl, že je Česko jednou z nejvyhledávanějších filmových destinací na světě.

10.5.2020 21:01 | Boris Johnson: Karanténu ani po skoro sedmi týdnech zrušit nelze

Zaměstnanci továren či stavební dělníci by se podle něj měli začít vracet do práce, zatímco prezenční výuka na školách nebude obnovena dříve než v červnu.

10.5.2020 20:39 | Stovky lidí dnes v Hongkongu protestovaly v několika obchodních centrech proti vládě. Policie při protestech zatkla nejméně 11 lidí. Další desítky osob dostaly pokutu za nedodržování protikoronavirových pravidel

Podle protikoronavirových nařízení je zakázáno shromažďování více než osmi osob na jednom místě. Demonstranti obvinili úřady, že zavedly opatření proti šíření nemoci covid-19, aby omezily občanské svobody v oblasti.

10.5.2020 20:20 | Držitelé vysílacích práv na italskou fotbalovou ligu neuhradili poslední část platby za aktuální sezonu, která je od března přerušená kvůli pandemii koronaviru

Pozdržení splátky, kterou měly kluby údajně dostat do konce tohoto týdne, potvrdilo několik zdrojů. Oficiálně se ale k informaci nikdo nevyjádřil.

10.5.2020 19:54 | Důchody v České republice by se od ledna měly zvýšit o víc než 800 Kč na průměrných 15 270 korun

Vyplývá to z vyjádření ministryní financí Alena Schillerová při sestavování státního rozpočtu na příští rok nepočítá s vyšším růstem důchodů, než stanovuje zákon. Poukazuje na dopady epidemie koronaviru.

10.5.2020 19:37 | V New Yorku bylo za poslední den nahlášeno 521 potvrzených případů nákazy koronavirem, což tento americký stát vrací do stavu, jaký byl těsně před zavedením omezení pohybu

V sobotu úřady zaregistrovaly 207 úmrtí způsobených koronavirem, což je o 19 méně, než o den dříve.

10.5.2020 19:21 | ČSA spouští od 18.5. lety do vybraných destinací
10.5.2020 19:10 | Evropská komise by případně mohla zahájit soudní řízení vůči Německu kvůli rozhodnutí jeho ústavního soudu o nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB)

Německý soud tento týden rozhodl, že nákupy dluhopisů, kterými se ECB snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Podle něj tyto nákupy neschválila německá vláda ani parlament.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru